Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 20 Haziran 2018, Çarşamba 17:46
banner

Mağusa İnisiyatifi ve Mağusa Kentimiz'den Güney Dışişleri'ne tepki

Mağusa İnisiyatifi ve Mağusa Kentimiz'den Güney Dışişleri'ne tepkiMağusa İnisiyatifi ve Mağusa Kentimiz adlı sivil toplum örgütleri, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kıbrıs’taki tüm yabancı misyonlara ve uluslararası örgütlere sözlü nota göndererek KKTC’deki tarihi alanların ziyaret edilmemesini istemesini protesto etti.
Paylaş  
16
10
17
1

İki örgüt, Akkule’deki açılış nedeniyle dün, Kıbrıs’ın ortak kültürel mirasını din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın sahiplenmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve paylaştıklarını vurgulayarak, bu etkinliğe katılımın Rum Dışişleri Bakanlığı’nın ortak kültürel mirasa ulaşımı engellemeye yönelik girişimlerine ciddi bir yanıt olduğunu kaydetti.

İki örgüt, Akkule Burcu’nun konzervasyon ve güçlendirme çalışmalarının tamamlanması nedeniyle dün akşam düzenlenen açılışa katılan halka, Ada’da görev yapan ve geceye destek veren yabancı misyon şefleri ve büyükelçilerine, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a ve projeye katkı koyan Kültürel Miras Teknik Komitesi ekibine, UNDP ile AB temsilcilerine teşekkür etti.

Mağusa İnisiyatifi ve Mağusa Kentimiz (Famagusta Our City) tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Ada’nın ortak kültürel mirasının on binlerce yıllık ortak geçmişin ta kendisi olduğu belirtilerek, bunun Kıbrıs’ın her iki kesiminde yaşayan insanları birleştirecek bir öğe olduğu, iş birliğine ve barışa katkı yapacağına vurgu yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Tam da bu süreçte Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın ülkemizde başlayan ortak kültürel mirasımıza sahip çıkma, toplumlararası diyalog, ortak bilinç ve ortak vatan olgusunu baltalama yönünde girişimlerine tanık oluyoruz.

Tekrardan etnik ayrımcılığa prim verircesine adayı Kuzey/Güney olarak bölmeye, adanın bölünmüşlüğüne destek verircesine ortak kültürel mirasımıza ulaşımı engellemeye yönelik girişimlerini protesto ediyor ve akşamki katılımı bu girişimlere ciddi bir yanıt olarak değerlendiriyoruz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
20 Haziran 2018, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Cumhuriyetinin resmi ve yetkili makamıdır... Yani demek istediğim Dışişlerinin söylediği, yaptığı ve ortaya koyduğu tutum Cumhuriyetin resmi duruşudur... Dıişleri Bakanlığı diye ayırım yapıp protesto etmek bir şeyleri hafifletmez... Niye böyle ürkek protesto ediliyor ki... Böyle edilecekse edilmesin daha iyi... Güya Dışişler Bakanlığı şöyle yaptı ama İçişleri Bakanlığı bakın böyle söyledi havası mı var??? Sahilde panayır düzenlemeye benzemez ki bu iş... Açık ve net duruş gerektirir...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Mağusa'daki Mormenekşe İlkokulu öğrencileri, 3 haftadır öğretmen bekliyor
image Mağusa'daki Mormenekşe İlkokulu'nda öğrenim gören kızının, öğretmeninin başka okula atandığı için 3 haftadır eğitim alamadığını anlatan Aysun Turan, yetkililere çağrıda bulundu.
Sahte ürünleri "orijinal ürün" adı altında pazarlayan şahıslar tutuklandı
image Gazimağusa'da orijinal olmayan parfüm ve kol saatini "Duty Free" etiketi yapıştırarak orijinalmiş gibi satan iki kişi tutuklandı.
Gazimağusa'nın bazı bölgelerine elektrik verilemeyecek
image Gazimağusa bölgesinde yarın birçok yerde elektrik kesintisi yapılacak.