Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 6 Nisan 2019, Cumartesi 08:09
banner

DAÜ, "2019 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması"nda yer aldı

DAÜ, 2019 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralamasında yer aldıDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) başarılarına bir yenisini daha ekleyerek, Londra, İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından ilk kez hazırlanan “2019 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda yer aldı.
Paylaş  
2
2
1
0

DAÜ'den verilen bilgiye göre, THE Merkezi tarafından 3 Nisan 2019 Çarşamba günü, öğleden sonra dünyaya duyurulan listede, DAÜ dünya genelindeki birçok üniversiteyi geride bırakarak 301+ bandında yer alma başarısını gösterdi.

Söz konusu liste, dünyanın her yerinden üniversitelerin sosyal ve ekonomik etkilerini Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sıralamaktır. Çeşitli hedef kriterleri doğrultusunda hazırlanan listede, Sağlık ve Refah, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar ile Kaliteli Eğitim Hedefleri başta olmak üzere, Cinsiyet Eşitliği, İyi İş ve Ekonomik Büyüme, Endüstri, Yenilik ve Altyapı, Azaltılmış Eşitsizlikler, Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar, Sorumlu Tüketim ve Üretim, İklim Çalışmaları, Hedefler İçin Ortaklıklar gibi birçok hedef yer almakta ve dünya genelindeki Üniversiteler bu bağlamda değerlendirilmektedir. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer bir deyişle Küresel Hedefler, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için oluşturulmuş bir evrensel eylem çağrısıdır. İlk kez bu hedefler doğrultusunda bir liste hazırlayan THE, dünya genelindeki üniversiteleri daha iyi bir yaşama katkıda bulunmaları için teşvik etmeyi amaçlıyor.

Türkiye’den toplam 19, Güney Kıbrıs’tan ise iki üniversitenin yer aldığı listede DAÜ North Cyprus başlığı altında ve ülkeden tek üniversite olarak listeye girmeyi başardı. DAÜ özellikle Sağlık, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar hedeflerine göre 101-200 bandında yer alıyor. DAܒnün son yıllarda sağlık alanında yapmış olduğu çalışmalar listede üst sıralarda yer almasında etkili oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, Oxford Üniversitesi ile kadın sağlığı üzerine, KKTC Sağlık Bakanlığı, University College London ve Kayıp Şahıslar Komitesi iş birliği ile kalıtsal böbrek hastalıkları üzerine ve yine KKTC Sağlık Bakanlığı iş birliğinde kanser araştırmaları üzerine çok sayıda çalışma yürüttüklerini ifade ederek, sağlık alanında üst sıralarda yer almış olmalarında söz konusu iş birlikleri ve çalışmalarının büyük payı olduğunu vurguladı. Öte yandan DAܒnün yerel ve merkezi yönetimlerle ve birçok bakanlıkla birlikte yürüttüğü çalışmaların ve iş birliği protokollerinin de olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osam, kurum ve kuruluşlara vermiş oldukları hizmetler ve topluma verilen eğitimlerin ve ayrıca Üniversite’deki demokratik ortamın Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar hedefi bağlamında kendilerini üst sıralara taşıdığını ifade etti.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, 2014 yılından bu yana Üniversite olarak izledikleri vizyon çerçevesinde elde edilen başarıdan onur ve gurur duyduklarını da dile getirerek, başarının asla tesadüf olmadığını ve her geçen gün DAܒnün büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Sanatçılar Çarşısı" Pazar günü Mağusa'da açılıyor
image Mağusa'da el emeği ürünlerin satılabileceği "Sanatçılar Çarşısı", 28 Temmuz Pazar günü açılıyor.
Akdoğan'da yangın: 3 dönüm arazi ve ağaçlar yandı
image Akdoğan köyünün güneyinde yangın çıktı. Bölgedeki 3 dönüm arazi ve sınırları içerisinde bulunan ağaçlar yandı.
Tuzla şehitleri törenle anılacak
image Tuzla şehitleri yarın Tuzla Şehitliği'nde anılacak.