Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 18 Ağustos 2019, Pazar 09:45
banner

Köy gençleri, arsa dağıtılmayınca Güvercinlik'i terk etti

Köy gençleri, arsa dağıtılmayınca Güvercinlik'i terk ettiMağusa'ya bağlı bin 500 nüfuslu Güvercinlik köyü sakinleri, yıllardan beri birçok sorunun çözüme kavuşmasını bekliyor. Güvercinlik köyünde yaklaşık 200 genç kırsal kesim arsası bekliyor, köyde bir gelecek kuramayan çok sayıdaki genç ise köyünden göç ediyor.
Paylaş  
7
5
7
0

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi 

Kıbrıs Postası’na konuşan Güvercinlik köyü muhtarı Selahattin Şafak, uzun yıllardan beri köyün genç kesimine kırsal kesim arsası verilmediğinden yakındı.

Köyde altyapı sorunlarının yanı sıra kırsal kesim arsası ile ilgili talepler de yıllardır devam ediyor. Güvercinlik köyünde vatandaş ayrıca mandıra ve ova yollarının durumundan bezmiş durumda...

Yaklaşık 7 yıl önce köyün gençliğine arsa dağıtıldığını ifade eden Şafak, dağıtılan arsaların ise yetersiz oluğunu, köy halkının göçün önlenmesi için biran önce gençlere kırsal kesim arsası verilmesini talep ettiğini ifade etti.

Köy muhtarı ve köy halkı Güvercinlik köyünün en büyük sorunlarından biri olan mandıra ve ova yollarının da kötü durumda olduğundan yakınıyor…

Köyün girişinde bulunan anayolun kış aylarında, yağmur yağdığı zaman adeta göle dönüştüğünü ifade eden muhtar Şafak, Karayolları Dairesi’ne başvurduklarını ancak sorunun bir çözüme ulaşmayıp yolun hem köy halkına hem de civar köylere ulaşmak için bu yolu kullananlara tehlike arz ettiğini açıkladı.

Güvercinlik köyünde yakın geçmişe kadar köy halkı geçim kaynağı olarak hayvancılık ile evine ekmek götürürken, son yıllarda hayvancılık da birçok köyde olduğu gibi neredeyse bitmek üzere… Köy Muhtarı Selahattin Şafak, mandıralar kurulması için yaklaşık 30 yıl önce hayvancılara gösterilen ağıllar bölgesinin ise köyün en güzel yeri ve köyün gelişebileceği bir alan olduğunu söylüyor…

Mağusa’ya bağlı Güvercinlik köyü sakinleri yıllardan beri birçok sorunun çözüme kavuşmasını bekliyor. Bin 500 nüfusluk Güvercinlik köyünde altyapı sorunlarının yanı sıra kırsal kesim arsası sorunları da yıllardır devam ediyor. Güvercinlik köyünde vatandaş ayrıca mandıra ve ova yollarının durumundan şikâyetçi… Güvercinlik köyünde yaklaşık 200 genç kırsal kesim arsası bekliyor, köyde bir gelecek kuramayan çok sayıdaki genç ise köyünden göç etti.

“7 YILDAN BU YANA KIRSAL KESİM ARSASI DAĞITILMADI”

Güvercinlik köyü muhtarı Selaattin Şafak, uzun yıllardan beri köyün genç kesimine kırsal kesim arsası verilmediğinden yakındı.

Yaklaşık 7 yıl önce köyün gençliğine arsa dağıtıldığını ifade eden Şafak, dağıtılan arsaların ise yetersiz oluğunu vurguladı.

Köyde yaklaşık 200 gencin kırsal kesim arsası beklediğini ifade eden muhtar Şafak, arsa verilmeyen köy gençliğinin büyük bir bölümünün ise köyde gelecek kuramadıkları için göç etmek zorunda kaldığını belirtti. Köy halkı göçün önlenmesi için biran önce gençlere kırsal kesim arsası verilmesini talep etti.

Mağusa’ya yakın olmasına rağmen köyde gençlerin işsizlik sorunu da yaşadığını ifade eden Şafak,  devletten icar edilen tarlaların köy dışındaki kişilere değil, çiftçilik yapabilmeleri için köy gençliğine verilmesi gerektiğini kaydetti.

YIKILAN YIKILDIĞI YERDE KALIYOR      

Güvercinlik köyünün sıkıntıları kırsal kesim arsaları ile bitmiyor.  Köyde var olan köprülerin zaman içinde yıkılırken, yıkılan köprülerle de kimse ilgilenmedi. Kış aylarında yağan aşırı yağışlardan en çok etkilenen köylerden biri Güvercinlik olurken, bazı tarlalar sular altında kaldı.

Köy muhtarı ve köy halkı Güvercinlik köyünün en büyük sorunlarından biri olan mandıra ve ova yollarının da kötü durumda olduğundan yakındı.

Köyün girişinde bulunan anayolun kış aylarında, yağmur yağdığı zaman adeta göle dönüştüğünü ifade eden Şafak, Karayolları Dairesi’ne dilekçe yaptığını ancak sorunun bir çözüme ulaşmayıp yolun hem köy halkına hem de civar köylere ulaşmak için bu yolu kullananlara tehlike arz ettiğini açıkladı. 

“KÖYÜN EN GÜZEL YERİ AĞILLAR BÖLGESİ İLAN EDİLDİ”

Güvercinlik köyünde yakın geçmişe kadar köy halkı geçim kaynağı olarak hayvancılık ile evine ekmek götürürken, son yıllarda hayvancılık birçok köyde olduğu gibi neredeyse bitmek üzere. 

Mandıralar bölgesinde yaklaşık 70 civarı mandıra bulunurken köylü yüksek girdi maliyetleri nedeni ile hayvancılık yapmaktan vazgeçti. Köyde son dönemde sadece 10 kişi hayvancılık yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Şafak, mandıralar kurulması için yaklaşık 30 yıl önce hayvancılara gösterilen ağıllar bölgesinin ise köyün en güzel yeri ve köyün gelişebileceği bir alan olduğunu belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
1
 
1
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın konuşması ayakta alkışlandı
image Cumhurbaşkanı Akıncı'nın DAÜ'nün 40. yılı vesilesiyle yapılan kutlamalarda yaptığı konuşma ayakta alkışlandı. Akıncı, Bilim ve sanattın bir tek şeye ihtiyaç duyduğunu bunun da özgürlük olduğunu kaydetti.
Uyuşturucu madde tasarrufu: 4 kişi tutuklandı
image Kanunsuz Uyuşturucu Madde Tasarrufu'ndan dün Gazimağusa'da 4 kişi tutuklandı.
Gönendere'deki ağıllar köy dışına çıkarıldı
image İçişleri Bakanı Baybars, Gönendere’deki ağılların köy dışına çıkarıldığını açıkladı.