Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 21 Mayıs 2015, Perşembe 08:06
banner

Yazıcı: "İsteğim dışında emekliye sevkedildim"

Yazıcı: İsteğim dışında emekliye sevkedildimDipkarpaz Belediyesi’nde işçi statüsünde çalışan Hüseyin Yazıcı, Dipkarpaz Belediye Meclis üyelerinin aldığı karar doğrultusunda, bütçe yetersizliği nedeniyle işten durdurulduğunu ve kendi isteği olmadan emekliye sevkedildiğini belirtti.
Paylaş  
70
81
73
3

Kıbrıs Postası’na konuşan Yazıcı, 25 yılı dolmadan kimsenin zoraki emekliye çıkartılamayacağını belirterek, “ara emri için yüksek mahkemeye dava dosyaladık. Davanın neticesinde yargıya güveniyorum. Emekli olmam için daha 7 yılım var. 1997 yılından beri daimi işçi statüsünde çalışıyorum, bunu kabul etmiyorum” dedi.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Yazıcı’nın Sayıştaylık’tan gelen rapor doğrultusunda geçici statüde çalıştığını söyleyerek, “talep kendisinden geldi. Ailesinin baskısı nedeniyle sonra vazgeçti. Burası bir kurumdur, bu işler çocuk oyuncağı değil” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Postası - Deniz ABİDİN

Dipkarpaz Belediyesi’nde çalışan Hüseyin Yazıcı, Dipkarpaz Belediye Meclis üyelerinin aldığı karar doğrultusunda, işten durdurulduğunu ve kendi isteği olmadan emekliye sevkedildiğini söyledi. 19 yıldır Dipkarpaz Belediyesi’nde işçi statüsünde çalışan Hüseyin Yazıcı, Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulundu. Yazıcı, 1996 yılında Dipkarpaz Belediyesi’nde işçi statüsünde çalışmakta olduğunu belirterek, emekli olmak için 7 yılı daha olduğunu söyledi. Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ve meclis üyelerinin aldığı bir kararla bütçe yetersizliği nedeniyle 28 Nisan’da işine son verildiğini anlatan Yazıcı, kendi isteği olmadan emekliye çıkarıldığını belirtti. Yazıcı, haksızlığa uğradığını ifade ederek, bu durumu kesinlikle kabul etmediğini, 25 yılı dolmadan kimsenin zoraki emekliye çıkartılamayacağını kaydetti. Yazıcı, Meclis üyelerinin aldığı karar doğrultusunda yarım emekliye çıkartıldığını söyleyerek, ara emri için yüksek mahkemeye dava dosyaladığını, mahkemenin 25 Mayıs’ta görüşüleceğini belirtti.

Yazıcı: “1997 yılından beri kadrolu çalışıyorum”

Yazıcı, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun’un kadrolu olmadığını ifade ettiğini, ancak kendisinin 1997 yılında dönemin başkanı ve meclis üyelerinin aldığı kararla daimi işçi statüsüne geçtiğini kaydetti. “Daimi işçi değilsem, o zaman benim elimdeki evrak ne?” diyen Yazıcı, davanın neticelenmesinde yargıya güvendiğini belirtti. Yazıcı, hem maddi hem de manevi açıdan zarara uğradığını dile getirerek, işten çıkmak istemediğini, bankaya 33 ay daha ödemesi gereken bir borç olduğunu söyledi. Emekliye çıktığı zaman borçlarından dolayı cebine 300 TL para kalacağını anlatan Yazıcı, Belediye Başkanı’nın görevinin hakkını vermek olduğunu, bu şekilde işten durdurulup emekliye sevkinin yasal olmadığını belirtti. Yazıcı, yasalara göre 7 yıl daha çalışma hakkı olduğunu ifade ederek, “yaşım dolana kadar çalışmak istiyorum” dedi.

Coşkun: “Emekli olma talebi kendisinden geldi”

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, 2 aylık grev döneminde Dipkarpaz Belediyesi’ni devraldığını ifade ederek, belediyenin zor durumda olduğunu, 3 trilyon 700 bin lira borcu ve 1 trilyon 150 bin lira da sosyal sigorta ihtiyat sandığı borcu olduğunu belirtti. Coşkun, göreve geldikten sonra çalışanların dosyalarının Sayıştaylığa gittiğini, 29 kişinin geçici, 3 kişinin ise kadrolu olduğunun belirtildiğini kaydetti.

“Bu işler çocuk oyuncağı değil”

Geçici statüde olan Hüseyin Yazıcı’nın hasta olduğunu anlatan Dipkarpaz Belediye Başkanı Coşkun, “Bana geldi, 27 gün izni olduğunu söyledi ve beni emekli edin dedi. Belediyenin borcu olduğundan içerde para yok. Rahatsız olduğundan emekli olmasını uygun buldum ve tekrardan 42 bin lira para borçlandım ve yatırdım. Talep ilk kendisinden geldi. Ben hasta bir kişinin ekmeğiyle oynamam. Daha sonra evde ailesi ile konuşan Hüseyin Yazıcı ailesinin baskısı üzerine ben parayı yatırdıktan sonra geri gelerek vazgeçtiğini, emekli olmak istemediğini söyledi. Burası bir kurumdur, bu işler çocuk oyuncağı değil” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
22 Mayıs 2015, Cuma
gökhan yeşer         - karpaz
Bu yorumu yapan kendi adiyla yorum yapamayacak kadar cesaretsiz baskasinn adini kullanarak yorum yapamicak kdr cesareti yok

21 Mayıs 2015, Perşembe
Murat yazıcı         - Dipkarpaz
Belediye başkanı işçinin Hakk'ını yerken çok büyük marifet yapmış ğibi bazılarında belliki buna çok sevinmiş arkandayız başkan diye destek veriyor yazıklar olsun Allah ısla etsin.

21 Mayıs 2015, Perşembe
Fadime yeşer         - dipkarpaz
Arkandayiz başkan

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Karpaz'da susuzluk ve kuraklık çok büyük sorun...
image Mehmetçikli tanınmış çiftçi, bağcı ve ünlü fırın kebapçı Hasan Efe, bölgede en büyük sorunun kuraklık yani susuzluk olduğunu belirtti ve Türkiye’den gelen suyun acil olarak bağlara verilmesi gerektiğini söyledi.
Dipkarpaz ÇATOM aşure dağıttı
image Dipkarpaz ÇATOM Yardımlaşma ve Kalkınma Kooperatifi, halka aşure dağıttı.
Karpaz bölgesi üvey evlat muamelesinden bezdi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin öğrenciler için Lefkoşa ve Girne'den ücretsiz otobüs servisine Yenierenköy Gençlik İnisiyatifi'nden tepki geldi.