Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 1 Ekim 2017, Pazar 11:15
banner

Kaderine terk edilen Agios Demetrios Kilisesi tehlike saçıyor

Kaderine terk edilen Agios Demetrios Kilisesi tehlike saçıyorKarpaz bölgesinin büyük ve ender güzellikte olan mimari yapısına sahip Ziyamet köyündeki Agios Demetrios kilisesine insan dışkısından girilmiyor.
Paylaş  
53
57
48
1

banner

KIBRIS POSTASI - Nadire BAHADİ

Karpaz bölgesinde bulunan Ziyamet köyündeki Agios Demetrios kilisesi imdat çağrısında bulunuyor. Yıllardan beri tek bir çivi bile çakılmayan kilise bakımsızlıktan dökülmeye başladı. Kiliseye ve avlusunda bulunan yardımcı odalara insan dışkısından girilmezken, bir zamanlar tavanında antika tabakların bulunduğu, kemerli, ender güzellikteki bölgenin en büyük kiliselerinden biri olan Agios Demetrios kaderine terk edildi.

Yerden tavana bakıma ihtiyacı var

Hristiyan kilisesi olan ve bir dönem de cami olarak kullanılan Agios Demetrios uzun bir süreden beri ise çocukların oyun alanına döndü. Kapısından penceresine, duvarından tavanına kadar tadil edilmesi gereken kilisede eski dönemlerinden eser yok. Kemerli yapısının yanı sıra geçmiş yıllarda tavanında tabaklar bulunan kilise adeta yağmalandı.Tavanında antika tabaklardan eser kalmayan kilisenin avizesi ise çocuklar tarafından salıncak niyetine kullanılıyor. En az dış mekanı kadar iç mekanı da kullanılmaz hale gelen kilise adım başı insan dışkısı ve bira tenekesi ile kırık cam parçaları ile dolu. Duyarsız vatandaşlar tarafından harabe haline getiren kilisenin kapı ve pencereleri de işlevini yitirdi.

.

Çocukları ölüme çağırıyor          

Agios Demetrios, hem mimari yapısında bakımsızlıktan ötürü meydana gelen hasarlar hem de duyarsız vatandaşlar tarafından harabeye sokulan yapısı ile oyun oynamak için giden çocuklara ölüme davetiye çıkarıyor. Kilisenin içindeki insan dışkılarının ve kırık cam parçalarının arasında koşuşturan çocuklar, korkuluğu olmayan merdivenlerden çıkarak çürük üst katta bulunan çürük tahtalar üzerinde oyun oynuyor. Kilisenin kırılıp dökülerek hasara uğratıldığı avizesini salıncak olarak kullanıp üzerine asılarak sallanan çocuklar tehlikenin bilincinde olmadan canlarını hiçe sayıyor.Çocukların adeta kapıdan girip penceren çıktıkları kilisenin bahçesinde bulunan kolonlar ise çocukları resmen ölüme çağırıyor. Geçmiş yıllarda kilisenin avlusunda pazar yeri olarak da kullanıldığı öğrenilen kemerli yapının bir kısmının kopup düştüğü görülürken, kilisenin mimari yapısı hemen her gün bahçesinde koşuşturup oynayan çocuklar için ölüme davetiye
çıkarıyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
1 Ekim 2017, Pazar
Fehmi         - Lefkosa
Bundan dah buyuk utanc verici birsey olamaz.

banner
banner
banner
banner

Suphi Coşkun sert konuştu: "Satılık kalemlere hodri meydan!"
image İrfan Batu'nun sunduğu Kıbrıs Postası TV Ana Haber'e bağlanan Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun makam aracına getirilen haciz konusu ile ilgili, "Kalemini maalesef başkalarına satan kişiler benim şovmenlik yaptı...
Dipkarpaz Belediye Başkanı dediğini yaptı: İşe eşekle gitti!
image Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun'un makam aracına haciz gelmesinin ardından yaptığı açıklamanın arkasında durdu; bu sabah işe eşekle gitti.
41 deniz tutkunu Hatay'dan Karpaz'a yelken açtı
image Akdeniz sularında 45 gün sürecek "DADDralli Akdeniz" etkinliği kapsamında, Hatay'dan 41 yat Karpaz'a rotayı çevirerek denize açıldı.