Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KARPAZ 24 Nisan 2018, Salı 12:03
banner

Özyiğit: "Karpaz bölgesinde gözardı edilen sorunların üzerine gitmekte kararlıyız"

Özyiğit: Karpaz bölgesinde gözardı edilen sorunların üzerine gitmekte kararlıyızMilli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit eğitimin devlet politikasına dönüştürülerek yeniden yapılandırılması adına öğretmenler ile görüş alışverişinde bulunmak ve okulların sorunları hakkında yetkililerden bilgi almak amacıyla Mehmetçik İlkokulu, Mehmetçik Ortaokulu, Kumyalı İlkokulu ile Karpaz Meslek Lisesi’ni ziyaret etti.
Paylaş  
16
3
15
0

Eğitimde yaşanan sıkıntıların çözülmesi ve daha kaliteli bir eğitim sisteminin hayata geçirilmesi adına bakanlık olarakçalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirdiklerini belirten Bakan Özyiğit,  yeniden yapılandırılacak eğitim sistemi ile ilgili öğretmenlerin düşüncelerini, fikirlerini almak ve bu yapıyı beraber oluşturmak adına aralarında bulunduğunu ifade ederek“Eğitim sistemini değişen her hükümet ile yap-boz tahtası olmaktan kurtararak, bir devlet politikası haline getirmek için sizlerin görüşleri ve fikirleri bizler için çok önemli. Bu anlamda bölge okullarımızı tek tek gezip, sorunları yerinde inceleyerek ve tüm eğitimcilerimizin fikirlerine danışarak genel eğitim politikalarımzı oluşturmak niyetindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“KARPAZ BİZİM İÇİN AYRI BİR ÖNEME SAHİP”

Bakan Özyiğit  ayrıca Karpaz bölgesinin atıl durumda kaldığına bölgenin sorunlarının  gözardı edildiğine dikkat çekerek “Karpaz’ın eğitime, ilgiye ve desteğe şiddetle ihtiyacı olduğu bir gerçek, bu düşünce ve bilinçle hareket ederek, gözardı edilen bu sorunların üzerine gitmekte kararlıyız, bizim içinKarpaz bölgesininayrı bir önemi var” dedi. Merkezi bölgelerin dışında kalan okulların ilgiye muhtaç olduklarını gözlemlediklerini belirten Özyiğit, “Bu bölgelerdeki okulların sorunlarını tek tek tespit edip elimizdeki imkanlar çerçevesinde çözümler yaratmak bizlerin görevidir.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZ YAPARAK VE YAŞAYARAK ÖĞRENMELİ”

Bakan Özyiğit okul ziyaretlerinin ardından “Kıbrıs Kültürünü Yaşayalım ve Yaşatalım Projesi” kapsamında Zekai Altan tarafından Şehit Tuncer İlkokulu öğrencilerineverilen uygulamalı eğitimi izledi.Eğitimde ilkokul öğrencileri Kıbrıs mutfağına dair eski uygulamaları öğrenirken, kendi yaptıkları çöreklerden yediler.

Bakan Özyiğit buradaki konuşmasında, eğitimde yaparak ve yaşayarak öğrenmenin önemine dikkat çekerken, Kıbrıs Kültürünü ve yaşam biçimini öğrenmeleri için öğrencilerden ülkenin her yerini gezip görmelerini istedi. Özyiğit ayrıca öğrencilere Kıbrıs kültürünü öğreten Eco-Bio Nitovikla Garden Koordinatörü Zekai Altan’a da teşekkür etti.

Zekai Altan ise eğitimde ezberciliği bozmak adına söz konusu projeyi hayata geçirdiklerini dile getirip, Bakan Özyiğit’e böyle bir uygulamaya verdiği destekten ötürü teşekkür etti .


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Karpaz'da susuzluk ve kuraklık çok büyük sorun...
image Mehmetçikli tanınmış çiftçi, bağcı ve ünlü fırın kebapçı Hasan Efe, bölgede en büyük sorunun kuraklık yani susuzluk olduğunu belirtti ve Türkiye’den gelen suyun acil olarak bağlara verilmesi gerektiğini söyledi.
Dipkarpaz ÇATOM aşure dağıttı
image Dipkarpaz ÇATOM Yardımlaşma ve Kalkınma Kooperatifi, halka aşure dağıttı.
Karpaz bölgesi üvey evlat muamelesinden bezdi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin öğrenciler için Lefkoşa ve Girne'den ücretsiz otobüs servisine Yenierenköy Gençlik İnisiyatifi'nden tepki geldi.