Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 29 Mayıs 2018, Salı 16:31
banner

GAÜ, Kıbrıs'ın ilk spor genetik araştırma enstitüsünü kuruyor

GAÜ, Kıbrıs'ın ilk spor genetik araştırma enstitüsünü kuruyorGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) bünyesinde bulunan Smarth Health Sağlıklı Yaşam Merkezi, faaliyetlerine GAÜ Girne kampüsünden devam ederek, KKTC’de bir ilk olacak, Genetik Araştırma Enstitüsünü de hizmete açıyor.
Paylaş  
7
2
8
3

Geçtiğimiz gün GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’ın başkanlığında bir araya gelen, GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut, Show Tv Slikon Vadi Programı Yapımcısı ve Sunucusu Dinçer Karaca, NextGen Türkiye COO’su ve Milli Antrenör Hakan Demiray, GAÜ Mezunu Akademisyen Volkan Güngör ve GAÜ Sağlık Yatırımları Koordinatörü Günhan Nalbaltoğlu, proje ile ilgili son detaylar üzerinde görüşme gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Nalbantoğlu, Smart Health sağlıklı Yaşam Merkezi’nin GAÜ  Kampüsü içerisinde hizmet vermeye devam ettiğini belirterek, GAÜ Smart Health olarak, akademik çalışmalarını daha yerinde ve üniversite ile iç içe gerçekleştirebilmek amacıyla, kampüs içerisindeki yeni yerinde hizmet vermeye devam ettiklerini ifade etti. Nalbantoğlu,  bu şekilde bilimsel ortamda halka daha verimli ve bilimsel hizmet vereceklerini vurguladı. Nalbantoğlu açıklamasının devamında ise;

“Girne Amerikan Üniversitesi Smart Health projesi kapsamında, Zeytinlik Bölgesi’nde inşaasına devam edilen Hastane Projesi etrafında bir sağlık köyü inşaa etmeyi hedefliyoruz. Sağlık turizmi ve sağlık ihtiyaçlarına yönelik yatırımlar önceliğimizdir.”

“Yeni proje kapsamında Genetik Araştırma Enstitüsü kuruyoruz. Çağımızda beslenme, spor ve sağlıklı yaşam çok önemli. Doğru beslenme ve spor yaşamının temelinde genlerin olduğunu unutmamak lazım. Bu çerçevede NextGen Protect firmesı ile iş birliği projemiz hayat bulacak. Amacımız kişilerin genetik yapılarına göre beslenmesini sağlamak ve doğru spor tavsiyesinde bulunmak. Bu projeyi Ekim 2018’de hayata geçirmeyi planlıyoruz ve Türkiye çapında bu işi yapan yalnızca bir kaç kuruluştan birisi olacağız. Bu proje iş birliği ile iki şeyi hedefliyoruz. İlk olarak akademik çalışmalar, ikinci olarakta insanların daha sağlıklı yaşaması ve spor yapmasına ilişkin. Genetik teknolojisi ile çocukların hangi spor dalına yatkın oldukları da tespit edilebilmektedir. Bu çalışmayı ilk olarak Amerikan Kolejleri ile genetik teknolojisinden yararlanarak gereçkleştirmeyi planlıyoruz. Genetik test artık günümüzde çok basit yöntemlerle yapılabiliyor. Ağız içi salgısından alınan örnekler, bu test için yeterlidir ve bu test sağlık açısından hiçbir risk teşkil etmemektedir ve de daha sağlıklı yaşam düzeni için genetik yapının analizi çok önemlidir” dedi.

GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut ise yaptığı açıklamada, GAÜ Genetik Araştırma Enstitüsü kapsamında ilk olarak GAÜ Sürekli Eğitim Merkezi (GAÜ-SEM) ile eğitim sertifika programını başlatacaklarını belirterek özellikle 2. derece ve üzeri spor eğitmenilerine, genetik teknolojisi ile doğru program hazırlamak üzere eğitim vereceklerini ifade etti. Spor eğitmenlerinin bu eğitim ile birlikte daha bilinçli ve profesyonel sporcular yetiştireceklerini vurgulayan Davut, eğitim sertifikası verecek olan kişilerin Türkiye’de bu konuda uzman ve tanınmış kişilerden oluşacağı aralarında genetik uzmanlarının, milli sporcuların ve alanında uzman akademisyenlerin bulunduğunu söyledi. Ekim ayında programa başlanacağını bildiren Davut, bu programa Spor Akademisi  4. Sınıf öğrencileri ve 2. derece ve üzeri antrenörlük sertifikasına sahip kişilerin katılacağını belirtti. Davut açıklamasının devamında ise şunları söyledi;

“Amacımız daha bilinçli ve profosyonel sporcular yetiştirmek. Bugün dünya’da olimpiyatlarda yarışan profesyonel sporcuların yararlandığı bu programın faydaları herkesce bilinmektedir. Her sporcu aynı çalışma metodu ile çalışmamaktadır. Bu sertifika programı dünya üzerinde 3-4 ülke’de uygulanmakta. KKTC’de ise bir ilke imza atıyoruz. Ayrıca GAÜ yurt dışı kampüslerinde de programlarımız açılacaktır” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
29 Mayıs 2018, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Çok ilginç bir haber... Makyajı harika olmuş... Acaba diyorum bu tip çalışmaların yani genetik ile ilgili çalışmaların sınırını ve kapsamını içeren bir yasaya sahip miyiz? Hani diyorum bilişim, özel hayat ve kişisel bilgilerin korunması ile ilgili yasalarımızın ve uygulamalarımızın durumu ortada iken genetik gibi bir konu acaba sporla mı ambalajlanıyor?

29 Mayıs 2018, Salı
Iclal         - Girne
İlk önce çalışanlarının maaşını gününde ödesin.insanları perişan ediyor. Sonra büyük iş adamı rolünü oynar pastaci

29 Mayıs 2018, Salı
Iclal         - Girne
İlk önce çalışanlarının maaşını gününde ödesin.insanları perişan ediyor. Sonra büyük iş adamı rolünü oynar pastaci

banner
banner
banner
banner
banner
banner

KKTC Yükseköğretimi Ekonomik ve Sosyal Sürdürülebilirlik Komisyonu "acil önle...
image Üniversiteler Arası Koordinasyon Kurulu (ÜAKK) tarafından oluşturulan KKTC Yükseköğretimi Ekonomik ve Sosyal Sürdürülebilirlik Komisyonu, ilk toplantısını dün YÖDAK’ta yaptı.
"Esaretten Özgürlüğe" isimli oyun öğrencilerle buluştu
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Tiyatro AŞHK Sanat Merkezi’nin birlikte organize ederek Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı nedeniyle Kültür Dairesi himayesinde düzenlediği etkinlikler çerçevesinde Tiyatr...
GAÜ'den, amatör denizciliğe destek
image TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın TC ve KKTC vatandaşları için başlattığı "1 Milyon Denizci" projesi kapsamında, Amatör deniz tutkunlarına Girne Amerikan Üniveritesi (GAÜ) kampüsünde kurs verildi.