Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 9 Ağustos 2018, Perşembe 16:26
banner

UKÜ'lü Akademisyen, uzun yaz günlerinde dinlenecek şarkıları listeledi

UKÜ'lü Akademisyen, uzun yaz günlerinde dinlenecek şarkıları listelediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nalan Sınay, yaz günlerinde dinlenecek şarkılar üzerine tavsiyelerde bulundu.
Paylaş  
26
2
21
1

Yaz mevsiminin en sıcak günlerini gerek evde gerekse de dışarda müzik dinleyerek geçirebileceğimize dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Sınay, insana verilmiş bir ödül gibi işlev gören müziğin beyne dopamine denilen mutluluk hormonunun salgılanmasına sebep olduğunu belirtti.

Stresli zamanlarda minör perdeli ve yavaş müzik türlerinin dinlenmesi ile bireyin rahatladığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Sınay, mutlu olunduğunda ise hızlı bir tempo içeren ve majör perdeyle yazılmış müziklerin dinlenilmesinin bireye daha çokkeyif verdiğini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Sınay ruh hallerinin müzik seçimlerimizi etkilediğiniifade ederek, yapılan bir araştırmalarda; beş aylık küçük bebeklerin mutlu şarkılara tepki gösterirken, dokuz aylık bebeklerin ise hüzünlü şarkılara tepki verdiğini açıkladı. Bu sebeple büyüdükçe, müziğin getirdiği fizyolojik durumlarındeğiştiğini de kaydeden Sınay, “Uzun yaz günlerine ve gecelerine eşlik edecekyerli ve yabancı albümleri şimdi dinleme zamanı” dedi.

UKÜ İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nalan Sınay, müzik listesinizde olması gerekenleri derlerdi:Revolution-EmmanuelPahud, DameroniaWithStrings-Ferit Odman, AviAvital Vivaldi-AviAvital, Bach&Imagine-JeanRondeau, La PassionLemieux-Marie-Nicole Lemieux, LoversIn Paris -JacobGurevitsch, 100 Derece-Mavra, Akustik Travma-Yüzyüzeyken Konuşuruz, Maya-Mabel Matiz, Kal Yanımda- Naiv veTek Başına- Akın Eldes.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
1
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Ağustos 2018, Cuma
TARIK Murad         - Girne
Zamlarla ilgili önerisi ne? DJ'ler ne zamandan beri ruh bilim uzmanı oldu. Biraz ciddiyet

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yazar Canpolat, DAÜ'yü ziyaret etti
image Deli Yürek, Kurtlar Vadisi, Pars Narkoterör gibi çok ses getiren dizi film projelerine önemli katkılar sunan senarist-yazar Zülfü Canpolat, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi’ni ziyaret etti. Sinemanın...
LAÜ yüksek lisans ve doktora programlarına başvurular devam ediyor
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ),2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi için Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından onaylı yüksek l...
DAÜ Eczacılık Fakültesi yeni öğrencilerini bekliyor
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Eczacılık Fakültesi, 2011 - 2012 Akademik Yılı’nda kurulmuş olup, 5 ve 6 yıllık (B.Pharm ve Pharm D.) programları ile İngilizce dilinde eğitim vermektedir.