Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Ağustos 2018, Çarşamba 12:06
banner

UKÜ'lü akademisyenlerden, Güzelyurt bölgesindeki tarım arazilerinde sulama suyu projesi

UKÜ'lü akademisyenlerden, Güzelyurt bölgesindeki tarım arazilerinde sulama suyu projesiUKܒlü Akademisyenlerden, Güzelyurt Bölgesindeki Tarım Arazilerinde Sulama Suyu, Toprak ve Bitkilerdeki Ağır Metal Kirliliği ve Tarıma Uygunluk Parametreleri Açısından Değerlendirilmesine İlişkin Proje
Paylaş  
5
2
4
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Akün ve Öğretim Görevlisi Beste Arslan tarafından yürütülen “Güzelyurt Bölgesindeki Tarım Arazilerinde Sulama Suyu, Toprak ve Bitkilerin Ağır Metal Kirliliği ve Tarıma Uygunluk Parametreleri Açısından Değerlendirilmesi” adlıprojeçalışmasıbaşlatıldı.Söz konusu proje, Kanser Araştırma Vakfı ile UKÜ-Biyoteknoloji Araştırma Merkezi işbirliğinde gerçekleştirildi.

Proje danışmanı Akün, ağır metallerindoğada çözünmediğini, toprak ve suda bulundukları taktirde bitki kökleri tarafından kolayca absorbe edildiğini ve besin döngüsü yoluyla insanlara ulaşarak insan sağlığı açısından başta kanser olmak üzere, çeşitli tehlikelere sebebiyet verebileceğini ifade etti.

Proje Koordinatörü Arslan ise K.K.T.C Tarım Dairesi’nin de desteği ile gerçekleştirilen çalışmada Güzelyurt, Zümrütköy, Aydınköy, Güneşköy, Bostancı, Taşpınar, Doğancı, Gaziveren Cengizköy,Yeşilyurt, Yedidalga,Yeşilırmak ve Lefkebölgelerindentarımsal amaçlı sulama suyu, toprak veyine bu topraklarda yetişen bitkilerin ağır metal kirliliğiyle beraber su ile toprakların tarıma uygunluğununincelendiğini açıkladı.

Arslan, sulama sularında limit üstü herhangi bir ağır metal kirliliğinin görülmediğini,toprakta ve toplanan sebzelerde kadmiyum değerlerinin yüksek olduğunu belirtti.Kadmiyum’un göğüs kanserine neden olduğunu kaydeden Beste Arslan, ülkemizdeki göğüs kanseri ile bu konuda ilişki olabileceğine dikkat çekti.

Ağır metallerin kullanılan zirai ilaçlardan, yada kayaçların doğal yapılarından kaynaklanabileceğini aktaran Arslan, bu yüzden kirliliğin kökeninide araştırdıklarını dile getirerek, savaş döneminde kullanılan çeşitli silah ve benzeri ekipmanların da toprak kirliliğine katkısı olabileceğinin altını çizdi. Bu gibi projelerin çok büyük bütçelere ihtiyaç duyduğunu belirten Arslan, daha fazla nunume toplanarak, devlet katkısıyla ülke genelinde detaylı çalışmalar yapılmasının gerekliliğine vurgu yaparak, proje çalışmalarınınmakale yayın aşamasında olduğunusözlerine ekledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GÜKAD'dan kampanya: "Kullanılmayan kırtasiye malzemeleri, eğitim için işe yar...
image Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD), “ekonomik dayanışma ve ekolojik barışa katkı sağlamak” maksadıyla, ikinci el kırtasiye toplama kampanyası başlattı.
KAÜ'de öğrenciler oryantasyon ile üniversite hayatına adım atıyor
image Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) 2018-2019 Akademik Yılı’nda kayıt yaptıran öğrencilerine üniversiteye adapte olabilmeleri ve Ada’yı tanımalarını sağlamak amacıyla oryantasyon programı düzenledi.
Hala Sultan İlahiyat Koleji, Haspolat Meslek Lisesi'nin okullarına taşınmasın...
image Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul-Aile Birliği, Haspolat Meslek Lisesi’nin okullarına taşınma girişimin hem pedagojik hem de fiziki şartlar açısından uygun olmadığını savunarak, böyle bir uygulamayı asla kabul etmeyece...