Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Ağustos 2018, Çarşamba 12:06
banner

UKÜ'lü akademisyenlerden, Güzelyurt bölgesindeki tarım arazilerinde sulama suyu projesi

UKÜ'lü akademisyenlerden, Güzelyurt bölgesindeki tarım arazilerinde sulama suyu projesiUKܒlü Akademisyenlerden, Güzelyurt Bölgesindeki Tarım Arazilerinde Sulama Suyu, Toprak ve Bitkilerdeki Ağır Metal Kirliliği ve Tarıma Uygunluk Parametreleri Açısından Değerlendirilmesine İlişkin Proje
Paylaş  
5
2
4
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Akün ve Öğretim Görevlisi Beste Arslan tarafından yürütülen “Güzelyurt Bölgesindeki Tarım Arazilerinde Sulama Suyu, Toprak ve Bitkilerin Ağır Metal Kirliliği ve Tarıma Uygunluk Parametreleri Açısından Değerlendirilmesi” adlıprojeçalışmasıbaşlatıldı.Söz konusu proje, Kanser Araştırma Vakfı ile UKÜ-Biyoteknoloji Araştırma Merkezi işbirliğinde gerçekleştirildi.

Proje danışmanı Akün, ağır metallerindoğada çözünmediğini, toprak ve suda bulundukları taktirde bitki kökleri tarafından kolayca absorbe edildiğini ve besin döngüsü yoluyla insanlara ulaşarak insan sağlığı açısından başta kanser olmak üzere, çeşitli tehlikelere sebebiyet verebileceğini ifade etti.

Proje Koordinatörü Arslan ise K.K.T.C Tarım Dairesi’nin de desteği ile gerçekleştirilen çalışmada Güzelyurt, Zümrütköy, Aydınköy, Güneşköy, Bostancı, Taşpınar, Doğancı, Gaziveren Cengizköy,Yeşilyurt, Yedidalga,Yeşilırmak ve Lefkebölgelerindentarımsal amaçlı sulama suyu, toprak veyine bu topraklarda yetişen bitkilerin ağır metal kirliliğiyle beraber su ile toprakların tarıma uygunluğununincelendiğini açıkladı.

Arslan, sulama sularında limit üstü herhangi bir ağır metal kirliliğinin görülmediğini,toprakta ve toplanan sebzelerde kadmiyum değerlerinin yüksek olduğunu belirtti.Kadmiyum’un göğüs kanserine neden olduğunu kaydeden Beste Arslan, ülkemizdeki göğüs kanseri ile bu konuda ilişki olabileceğine dikkat çekti.

Ağır metallerin kullanılan zirai ilaçlardan, yada kayaçların doğal yapılarından kaynaklanabileceğini aktaran Arslan, bu yüzden kirliliğin kökeninide araştırdıklarını dile getirerek, savaş döneminde kullanılan çeşitli silah ve benzeri ekipmanların da toprak kirliliğine katkısı olabileceğinin altını çizdi. Bu gibi projelerin çok büyük bütçelere ihtiyaç duyduğunu belirten Arslan, daha fazla nunume toplanarak, devlet katkısıyla ülke genelinde detaylı çalışmalar yapılmasının gerekliliğine vurgu yaparak, proje çalışmalarınınmakale yayın aşamasında olduğunusözlerine ekledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ünlü yönetmen Mehmet Turgut DAÜ'deydi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü’nün daveti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen ünlü yönetmen, fotoğrafçı, sunucu ve yapımcı Mehmet Turgut, DAܒde “Portre ve Kurgu” başlı...
Amerikan Koleji'nden 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlaması
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Okullar Grubuna bağlı, The American College, The International Prep School, The American Elementary School ve The American Nursery School, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu...
LAÜ ev sahipliğinde Lefke Kadınlar Konseyi yemeği düzenlendi
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ)ev sahipliğinde Lefke Kadınlar Konseyi tarafından düzenlenen öğle yemeği üniversitenin sosyal tesisi EUL Lounge’da gerçekleştirildi.