Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 14 Eylül 2018, Cuma 13:40
banner

Özyiğit: "İdris'in istifasının din dersleriyle alakası yok, geleceğiyle ilgili bir karar"

Özyiğit: İdris'in istifasının din dersleriyle alakası yok, geleceğiyle ilgili bir kararMilli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit değerlendirmelerde bulundu.
Paylaş  
17
0
18
0

Kıbrıs Postası

Bakan Özyiğit, yanlış yönetim ve eksik uygulamaların bugün yaşadığımız sıkıntıların cevabı olduğuna değindi. Dar ve sabit gelirlilere daha uygun bir yaşam sağlayabilmek için birtakım çalışmalar yapıldığına da değinen Özyiğit, en temel düzenlemelere ihtiyaç duyduğumuz noktanın eğitimde olduğunu vurguladı.

“GEÇMİŞTE YAPILAN PLANLARIN CEREMESİNİ ÇEKİYORUZ, BUNLAR ÜZERİNE TEKRAR TEKRAR DÜŞÜNMEYE ÇALIŞIYORUZ”

“21. Yüzyıldaki dünya koşullarında, tek dokunuşta çocuklarımız bilgiye ulaşabiliyorsa, biz, eğitimciler olarak geride kalamayız” diyen Özyiğit, çocukları ve gençleri geleceğe taşıyacak olanların eğitimciler olduğunu belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ın sürekli dışarıdan iş gücü aldığını söyleyen Özyiğit, “öğrenci” adı altında gelip buralarda ucuz işçi olarak çeşitli alanlarda çalışan kişilerin kendi vatandaşlarımızın istihdam imkanlarını engellediğini aktarırken, istihdam imkanlarının sürekli düşünmemiz gereken bir başlık olduğu vurgusunu yaptı.

“BU YIL OKULLARIMIZA BAŞVURAN ÇOCUKLARIN SAYISI %20 ARTIŞ VAR”

Ülkeye olan göçlerle birlikte ciddi nüfus artışı yaşanırken, bu artış eğitim alanına da yansıdı. Bu noktada yeni eğitim kurumları açılması ve yine bu noktada istihdam ihtiyacı söz konusu oldu. Bu durumun maddi olarak da bir külfet olabileceğine değinen Özyiğit, öte yandan da Atatürk Öğretmen Akademisi’nden son sınıf öğrencileri için büyük fırsat olduğunu belirtti. Son sınıf öğrencilerine staj imkanı sağlanabileceğini belirten Özyiğit, önceki hükümetin güncel bütçeyi hazırladığı için böyle durumlar yaşandığını aktardı.

“DİN DERSİ KONUSU GEREKSİZ GÜNDEM YAPILIYOR”

Sürekli gündem yapılan zorunlu din dersi hakkında da konuşan Özyiğit “haftada sadece bir ders olan din dersi, okyanusta bir damla gibi olan şeydir, sürekli politik gündem haline getiriyorlar. İlkokullarda zorunlu, liselerde zorunlu değil. Ortaokullarda ise isteğe bağlıdır.” şeklinde konuştu.

"ASIM İDRİS'İN İSTİFASININ DİN DERSLERİ İLE ALAKASI YOK, GELECEĞİYLE İLGİLİ BİR KARAR VERDİ"

Asım İdris'in istifasıyla ilgili de konuşan Özyiğit, istifa sebebinin din dersleriyle ilgili olduğu düşünülse de öyle bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Özyiğit’in diğer konulardaki açıklamaları şu şekilde:

“Bir grup çocuğumuz geçen sene okula kayıt yaptıramadı, bir şekilde okullarına kavuşturuldular. %20lik artış var bu sene, ama bir şekilde açıkta kalan öğrenci bırakmadık.

Beylerbeyi’nde atıl durumda duran ilkokul binasını hayata döndürdük ve eğitime hazır.

Alsancak’taki okulu ikiye bölerek ana okulu ve ilkokul olarak kullanıma açtık.

İskele anaokulu da tekrar devreye sokuldu.

Bu gelişmeler sayesinde öğrencilerimizi devlet okullarına yönlendirmiş olduk.

3 milyonluk bir bütçe tadilata ayrıldı ve bu işlemler gerçekleştirildi.

Geride sadece 2 iki okulda tadilat işlemleri devam ediyor.

Eskiden meslek liselerine bakış “bir yere giremezse orada okur” zihniyetindeydi, artık daha yüksek puanlı kimselerin katılımı var.

Kayıtlarla bakanlığın bir alakası yok, sadece bir sorun olduğu zaman bakanlık bu durumlara karışabilir. Tek sorumlu bu noktada bakan değildir.

Özel eğitim piyasası da sonlanmak üzeredir.

YÜKSEK ÖĞRETİM

Özellikle 3. Ülkelerden gelecek öğrenciler için kayıt kabul tüzüğü düzenledik. Öğrenci izinleri üzerinde çalıştık, ilgili bakanlıklarla birlikte düzenlemeler yaptık. Yüksek öğretim kayıt portalını hazırladık. Öğrenci izinleri de tam olarak buradan halledilebilecek. Bundan sonra diğer ülkelerden her önüne gelen rastgele burada yaşayamayacak.

Burs ve bilgi sistemi kurduk. Başvurular sistemden yapılacak.

Askerlik tecil sistemini getirdik. Öğrencilerimiz herhangi bir çaba göstermeden, ilgili birimler bu işlemi halledecek.

2017 yılında 20 bin dolayındaydı Türkiye’den gelen öğrenci sayısı, bu yıl 10 bin civarında. Şimdilik 8 bin öğrenci kaydı alındı. 2 binlik bir boşluk söz konusu fakat ek yerleştirmelerle doldurulacağını düşünüyoruz.

Son iki yıldır öğrenci kayıt ücretlerini TL üzerinden yapıyoruz fakat Türkiye’de bu doğru düzgün bilinmiyor. Bu bilginin yayılmasını engelleyen birtakım çevreler, kendi üniversitelerine öğrenci toplayabilmek için bu şekilde propaganda yapıyorlar.

Yurt ve ev ücretleri döviz üzerinden alınıyor evet, bunlar üzerinde de çalışmalarımız mevcut.

Öğrenci affını getirdik. Çeşitli nedenlerden kayıtları silinen öğrencilerimize af getirdik. Bakanlar kurulundan geçti, meclis açıldığında yürürlüğe girecek.

Geçen sene Yunanca dersleri eğitimi vardı, dağınıktı onları düzene soktuk.

8. sınıfa kadar müfredat hazırdır. Lise müfredatımız Türkiye’den gelmektedir, sadece ülkemize dair dersler bizden çıkıyor.

Avrupa dil pasaportu çalışmaları başlatıldı.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
1
 
0
 
3
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kanser Hastalarına Yardım Derneği'nden "Psikoonkoloji Semineri"
image Kanser Hastalarına Yardım Derneği, "Psikoonkoloji Semineri" düzenliyor.
DAÜ Mimarlık Fakültesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi arasında anlamlı çalışma
image DAÜ Mimarlık Fakültesi ile LTB arasında yürütülen iş birliği çerçevesinde, İç Mimarlık Bölümü ITAS 201 dersi (İç Mimari Tasarım Stüdyosu I kapsamında 2018-2019 Akademik Yılı Bahar Dönemi'nde proje konusu olarak öğrenc...
LAÜ'de yerel ürünlerin pazarlanması ele alındı
image LAÜ'de hellimin yerel nitelikli ürün olarak pazarlanması Kıbrıs Türk Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı ve İş Geliştirme Uzmanı Leyla Mahrum tarafından anlatıldı.