Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 1 Kasım 2018, Perşembe 16:51
banner

Elcil: "İhtiyaç olan sayı ülkede mevcutken, TC'den öğretmen getirilip euro maaş ödeniyor"

Elcil: İhtiyaç olan sayı ülkede mevcutken, TC'den öğretmen getirilip euro maaş ödeniyorKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) KKTC’de öğretmen adaylarının işsizliği söz konusuyken Türkiye’den öğretmen getirildiği gerekçesiyle Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.
Paylaş  
13
11
13
1

“Yüzlerce İşsiz Öğretmen Var; İthal Öğretmene Ne Gerek Var” pankartının açıldığı eylemde az sayıdaki münhaller için sınava girip atanmayı bekleyen öğretmenlere dikkat çekilerek, bunun yerine “ithal öğretmenlere KKTC’de yerel bütçeden Euro cinsinden ödenerek görev yaptırılması” eleştirildi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Millî Eğitim Bakanlığı’na sorunları çözmek için gittiklerini fakat Bakan’dan sorunların çözümüne yönelik hiçbir açılım gelmediğini ifade etti.

Bakanlığı, yasa ve tüzük yapmak için teknik kurulları toplamamakla eleştiren Elcil, hükümetin eğitimde verdiği hiçbir sözü yerine getirmediğini savundu.

İşsizlik ve ekonomik krizin derin etkilerinin hissedildiği KKTC’de, her geçen gün toplumun daha da fakirleştiğini ifade eden Elcil, TC’den öğretmen getirilmesinin Kıbrıs Türk kimliğine yapılan saldırıların bir başka örneği olduğunu savundu.

Yüzlerce öğretmenin 1-2 kişilik boş münhali doldurmak için sınava girdiğini, buna karşın KKTC’nin ihtiyacı olan sayı ülke içinde mevcutken, dışarıdan öğretmen getirilip Euro cinsinden maaş ödendiğini belirten Elcil, KKTC’deki öğretmenlerin işsiz kalmaya devam ettiğini ve buna tepkilerinin artarak süreceğini kaydetti.

“Buna sessiz kalmamızı kimse beklemesin” diyen Elcil, kitlesel eylem ve grevlerin de gündeme geleceğini belirtti.

Elcil ayrıca, okullarda görevli olması beklenen “ithal” öğretmenlerin Millî Eğitim Bakanlığı’nda çalıştığını iddia ederek, öğretmenlerin Bakanlıkta ne iş yaptığını Eğitim Bakanı’nın da kendi kendine sorması ve cevabını kamuoyuna açıklamasını istedi. 

EYLEM

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem hazırlanan ortak bildiriyi basına okudu.

Eylem, şu an KKTC gençliğinin adeta “sokağa atılmış” olduğunu ve gerek Ada’daki üniversiteler gerekse yurt dışında yüzbinlerce lira ödeyip tahsilini tamamlayıp Ada’ya geri dönen öğretmenlerin göz ardı edildiğini ifade etti.

İşsiz gençlere rağmen kadroların bilinçli olarak boşaltıldığını ve yeterli sayıda münhal ilan edilmediğini savunan Eylem, daha sınav yapılmadan TC’den görevlendirilen öğretmenlerin merkez okullara yerleştirilmesi ve halk fakirleşmeye devam ederken bu öğretmenlere Euro cinsinden maaş ödenmesinin “ötekileştirmeye prim verilmesi” anlamına geldiğini iddia etti.

Eylem, “Kültürünü, benliğini, dilini ve dinini yıllarca mücadele ederek korumuş Kıbrıs Türk toplumu ve gençlerini bu duruma sokan, göç yollarına iten, işsiz bırakan böyle bir anlayış kabul edilemez, kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
1
 
3
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
1 Kasım 2018, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bu gibi madalyonun yalnızca bir tarafını yansıtan çıkışlarınızla eğitimde yaşanan kaostan kendinizi soyutlayamazsınız. Siz sendikaların siyasetçilerle elele vererek ortaya çıkardığınız eserinizle övününüz... Ayrıca bu gibi ısmarlama eylemlerle kimlerin beceriksizliklerini örtmeye çalışıp dikkatleri başka yöne çekmeye çalışmakta olduğunuzun toplumumuz farkındadır. Kıbrıs Türk kimliğine esas yıkıcı darbeyi kimlerin vurduğu da tüm kesimler tarafından çok iyi bilinmekte... Böyle eylemlerle kendinizi yormayın....

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, 20 Temmuz Fen Lisesi mezuniyet törenine katıldı
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 20 Temmuz Fen Lisesi 2018 - 2019 eğitim öğretim yılı mezuniyet törenine katıldı.
GAÜ'de 4 yeni bölüm daha açıldı
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 2019-2020 akademik yılında bünyesine 4 yeni bölüm daha ekledi.
UKÜ Mezuniyet Töreni 28 Haziran'da
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin Mezuniyet Töreni, 28 Haziran'da gerçekleşecek.