Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Mart 2019, Pazartesi 09:58
banner

GAÜ'lü akademisyen Demir: "Türk Kahvesi, Türk kültürüyle ismi bütünleşen bir içecek halini almıştır"

GAÜ'lü akademisyen Demir: Türk Kahvesi, Türk kültürüyle ismi bütünleşen bir içecek halini almıştırGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Demir, Türk Kahvesi’nin Türk kültüründe ki yeri ve tarihi hakkındaki araştırmaları hakkında açıklamada bulundu.
Paylaş  
2
2
2
0

Yrd. Doç. Dr. Erkan Demir, uzmanlık yaptığı alanın Türk Dili, Türk kültürü olduğunu belirterek, Türk Kahvesinin tarihi zenginliği ve geçmişi hakkında açıklamalarda bulundu. Demir, kültürümüzde ve günümüzde Türk Kahvesinin yerinin ayrı olduğu belirtilerek; Türk Kahvesinin Kıbrıs’da da çok revaçta ve çok fazla tüketildiği belirtti.

Demir, Türk Kahvesinin Tarihi hakkında; “Türk Kahvesi, Türk kültürüyle ismi bütünleşen bir içecek halini almıştır. Adeta bizim dünyaya hediye ettiğimiz bir içecek haline geldi ve bugün dünyada da en çok sevilen ve en çok tüketilen bir içecektir. Kahve bitkisinin ana vatanı Etiyopya’dır, Türkiye’de yetişmiyor. Ortaya çıkışında Sufii dervişlerin büyük rolü olmuştur” dedi.

Erkan Demir, Kahvenin daha sonradan ticari ve hac yollarıyla farklı ülkelere de getirildiğini vurguladı. Türk Kahvesinin hazırlanma yöntemlerinin geniş olduğunu belirten Demir; “Türk kahvesi bugün bildiğimiz modern anlama Türkler tarafından geçirilmiş ve ismini de bu yönden almıştır” ifadelerini kullandı.

Demir, Türk Kahvesinin makbul olanın ağır ateşte pişmesi ve ince öğütülmüş olması gerektiğini belirtti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'lü Akademisyen Prof. Dr. Gökdoğan dünya yaşlı nüfusundaki artış hızına di...
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan, yaşlılara saygı haftası kapsamında sağlık hizmetlerinin gelişmesiyle birlikte dünya yaşlı nüfusundaki artış hızına dik...
DAÜ'de "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma" paneli düzenlendi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) tarafından 18 Mart 2019 Pazartesi günü, saat 14:30’da, Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda düzenlenen, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri An...
GAÜ'den 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü etkinliği
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Uluslararası Milenyum Senato Kongre Merkezi'nde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle, Eğitim Fakültesi tarafından organize edilen etkinlik gerçekleşti.