Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 12 Mart 2019, Salı 16:12
banner

LAÜ Öğretim Üyeleri İtalya'da danışmanlık hizmeti verdi

LAÜ Öğretim Üyeleri İtalya'da danışmanlık hizmeti verdiİtalya’da üretici ve çalışanlara nar budaması hakkında uygulamalı eğitimler verildi.
Paylaş  
3
3
3
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Kahramanoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Serhat Usanmaz, LAÜ ile Dünya Çevre TV Direktörü Andrea Tucci arasında yapılan anlaşma sonrasında İtalya’daki bir nar üretim alanında inceleme ve eğitimlerde bulundu. Kahraman ve Usanmaz, İtalya’da nar bahçesinin mevcut durumunu analiz ettikten sonra üretim alanı için uygun sulama, gübreleme ve bakım programı hazırladılar.

Usanmaz: Verim ve kalite artışı için sulama ve gübreleme önemlidir

Danışmanlık Hizmeti ile ilgili veren veren Usanmaz, nar bitkilerinin gelişimi ile birlikte verim ve kalite artışı için sulama ve gübrelemenin önemli olduğuna dikkat çekerek, yanlış yapılan uygulamaların geri dönülmez kayıplara neden olarak üretimde yılların kaybedilmesinin söz konusu olabileceğini belirtti. Usanmaz, “Bu bağlamda ağaçların mevcut durumları, iklim koşulları, su ve toprak kalitesi gibi tüm çevresel koşulları dikkate alarak hazırlanan program sonucunda bitki gelişimi ve verim artışının sağlanabileceğine dikkat çekildi” dedi. Diğer yandan, nar meyvelerinin diğer birçok meyveye kıyasla güneş yanığı, çatlama ve mekanik zararlanmalara karşı çok hassas olduğunu belirten Kahramanoğlu, bunun için birinci adımın doğru bir budamadan geçtiğine vurgu yaptı.

Bitkisel üretimin tümü çeşit, toprak, su, iklim ve diğer çevresel koşullara bağlı olarak farklılık gösterir

İçinde bulunduğumuz dönemin, nar budaması için en uygun dönem olduğunu belirten öğretim üyeleri, bu nedenle söz konusu dönemin ziyaret için seçildiğine vurgu yaptılar. Yapılan mevcut durum analizinden sonra öğretim üyeleri üretici ve çalışanlara nar budaması hakkında uygulamalı eğitimler verdi. Üretimde profesyonel desteğin önemine vurgu yapan öğretim üyeleri, sadece nar üretiminin değil, bitkisel üretimin tümünün çeşit, toprak, su, iklim ve diğer çevresel koşullara bağlı olarak farklılık gösterdiğine dikkat çekerek, bir bölgedeki doğru uygulamanın diğer bölgede geçerli olamayacağına dolayısı ile de önemli olanın üretimdeki ‘mantığın’ kavranması olduğuna vurgu yaptılar. Öğretim elemanları bundan sonraki ziyaretin Haziran 2019 olarak planlandığını ve bu süre zarfında online olarak üreticilere destek vermeye devam edileceğinin altını çizdiler.

Kahramanoğlu aynı iklime sahip olduğumuz İtalya’daki üretim ile ilgili gözlemler yapıldı

Kahramanoğlu, bu danışmanlık hizmeti ile birlikte sadece eğitim verilmediğini, ayrıca aynı iklime sahip olduğumuz İtalya’daki üretim ile ilgili gözlemler yapıldığına vurgu yaparken, Usanmaz ise söz konusu işbirliği ile hem LAܒnün hem de KKTC’nin tanıtımının yapıldığının da altını çizdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ, KKTC üniversiteleri arasında en fazla parametreden tam puan alan ünivers...
image Lefke Avrupa Üniversitesi, yüksek öğrenim kurumlarını derecelendiren uluslararası bir kurum olan QS (Quacquarelli Symonds) tarafından yapılan değerlendirmede, büyük bir başarı elde ederek, KKTC üniversiteleri arasında...
GAÜ 2019 burs sıralama sınavı 31 Mayıs'ta gerçekleşecek
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), KKTC Liseleri’nden mezun olmuş üniversite adaylarına yönelik, 35 yıllık akademik bilgi birikimi ve deneyimi ile Merkez ve yurtdışı kampüslerde,  kesintisiz  7 yıl kesintisiz burs ve ...
KİÜ, Universiti Sains Malaysia ile işbirliği protokolü imzaladı
image Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ), Universiti Sains Malaysia (USM) ile işbirliği protokolü imzaladı.