Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 29 Nisan 2019, Pazartesi 08:10
banner

Öztürkler: "Türkiye'den gelen öğrenciler de TL üzerinden ödeme yapıyor"

Öztürkler: Türkiye'den gelen öğrenciler de TL üzerinden ödeme yapıyorAldığı davet üzerine Sakarya'da konferans veren Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Öztürkler, Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerle ilgili 'doğru sanılan yanlışlara' açıklık getirdi.
Paylaş  
4
5
3
0

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, TC Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un daveti üzerine Sakarya'da konferans verdi,  eğitim alanında önemli incelemelerde bulundu.

Öztürkler, öncelikle Sakarya'da bulunan tüm rehberlik hocalarıyla bir araya gelerek, Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere ilişkin doğru bilinen yanlışları anlattı. Etkinlik, yoğun bir katılımla gerçekleşti. 

Daireden yapılan açıklamaya göre, orada yaptığı konuşmada, KKTC’deki eğitim kalitesinin yüksekliğine dikkat çeken Öztürkler, "Kuzey Kıbrıs sizin bir yuvanız. KKTC’de alacağınız eğitim dünyada saygınlık gören bir eğitim. Okullarımız ve okullarımızda öğretim görevliliği yapan hocalarımız bizlerin gurur kaynağı" dedi.

Öztürkler, daha sonra sırasıyla Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ile ayrı ayrı bir araya geldi. Öztürkler ziyaretlerde, üniversiteler arasındaki iş birliğine vurgu yaptı.

Öztürkler ayrıca Sakarya'nın önde gelen okullarından Anadolu Lisesi'nde öğrencilere hitap etti ve öğrencilerden eğitim hayatlarının devamını KKTC’de yapmaları çağrısı yaptı.

ÖZTÜRKLER: “KUZEY KIBRIS’TAKİ ÜNİVERSİTELERLE İLGİLİ DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR VAR”

Sakarya ziyareti sonrası, ziyaretteki hedefe ilişkin Kıbrıs Postası’na bilgiler veren Öztürkler, TC Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un daveti üzerine Sakarya’ya gittiğini, Durmuş’un da daha önce KKTC’ye geldiğini ve burada iyi ilişkiler kurduklarından söz etti.

Sakarya’nın nüfusunun 1 milyonun üzerinde olduğuna dikkat çeken Öztürkler, rehber öğretmenleriyle bir araya geldiği konferanstan bahsederek, Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerle ilgili doğru sanılan yanlışlar bulunduğunu ve bu konferans sayesinde yanlış algının yıkılmasını hedeflediklerini söyledi.

“TÜRKİYE’DEN GELEN ÖĞRENCİLER DE TL ÜZERİNDEN EĞİTİM ALIYOR”

Doğru sanılan yanlışlar konusuna bir örnek veren Öztürkler, “KKTC’deki üniversitelerin, Türkiye’den gelen öğrencilere döviz üzerinden eğitim verdiğine dair yanlış bir algı vardı. Konferansta yaptığım konuşmada bunun yanlış olduğunu, Türkiye’den gelen öğrencilerin de Türk Lirası üzerinden ödeme yaptığını anlattım” dedi.

“EĞİTİMLE, AMBARGOLARI NASIL YIKTIĞIMIZI ANLATTIM”

Rehberlik öğretmenlerine verdiği konferansta, Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerle, Güney Kıbrıs’taki üniversitelerin karşılaştırmalarını da yaptığını belirten Öztürkler, bunun yanında eğitimle, mevcut ambargoları nasıl yıktıklarına ve üniversitelerdeki eğitim kadrolarının kaliteli akademisyenlerden oluştuğuna dikkat çektiğini kaydetti.

Son olarak Sakarya Girişimcilik Fuarı’na da gitme şansı bulduğunu belirten Öztürkler, burada da bir takım gözlemler gerçekleştirdiğini ifade etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Zeki Çeler DAÜ'de öğrencilere tavsiyelerde bulundu
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İşletme ve Ekonomi Fakültesi ile Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Müdürlüğü (MİKA) tarafından  düzenlenen "Public Talks - Kamuya Açık Söyleşiler" etkinliğinin konuğu Kuzey Kıbrı...
GAÜ Mimarlık öğrencilerinden yıl sonu sergisi
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık 4. sınıf öğrencileri mezuniyet projelerini sergileyerek jürinin değerlendirmesine sundu.
Ünlü oyuncu Enis Arıkan DAÜ'de söyleşi gerçekleştirdi
image DAÜ 24. Bahar Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerde oyuncu Enis Arıkan DAÜ'lü öğrencilerle buluştu.