Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 13 Mayıs 2019, Pazartesi 18:58
banner

UKÜ'lü Akademisyen Prof. Dr. Özgüven'den nüfus artışı ve gıda ihtiyacı vurgusu

UKÜ'lü Akademisyen Prof. Dr. Özgüven'den nüfus artışı ve gıda ihtiyacı vurgusuProf. Dr. Ahsen Işık Özgüven, tarımın yakın gelecekte daha da önem arz edeceğine dikkat çekerek, özellikle nüfus artışı ile birlikte, gıda maddelerine duyulan ihtiyacın çoğalacağını da kaydetti.
Paylaş  
3
6
2
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ( UKÜ), Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahsen Işık Özgüven, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nün Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) tarafından ilan edilmiş bir gün olduğunu belirterek, merkezinin Paris’te bulunduğunu ve 61 ülkeden 90’ın üstünde çiftçi örgütünden oluştuğunu kaydetti. Özgüven,IFAP’ın 14 Mayıs 1984 yılında Hindistan’da yapılan Genel Kurulunda, çiftçilik mesleğine ve sorunlarına tüm dünyada farkındalığı artırmak amacıyla 14 Mayısın Dünya Çiftçiler günü olarak kabul edildiğini de bildirdi.

Prof. Dr. Özgüven, bilimsel verilere göre, tüm dünyada son elli yılda ikiye katlanan ve çok yakın bir gelecekte dörde katlanacağı öngörülen, insanlığı bekleyen en büyük iki tehlikenin enerji ve gıda temini olduğunuaktardı.Tarımın, refah düzeyi ne olursa olsun, tüm ülkeler için vazgeçilmez bir sektör olduğuna vurgu yapan Ahsen I. Özgüven, sağlıklı beslenmenin ve kalkınmanın yolunun iseüretimve gıda güvenliğini de kapsayan kaliteli üretim olduğunu kaydetti. Özgüven, kaliteli üretimin sağlanmasında en önemli aktörün ise üretici olduğunu ifade etti.

Özgüven, Türkiye ve KKTC’de ise Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde, gazete, radyo ve televizyon gibi yayın organlarında ve okullarda toplumsal bilinci yaymak amacıyla girişimlerde bulunulduğunu belirtti. Prof. Dr. Ahsen Işık Özgüven, “KKTC’de tarımsal üretimin her alanında faaliyet gösteren, geçimini topraktan sağlayan tüm çiftçilerimize; en derin şükranlarımı sunmaktan sonsuz bir onur duyar, doğal afetlerden uzak, bereketli ve kaliteli tarımsal faaliyetlerin gerçekleşmesini dilerim” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ'de '19. Avrupa Dijital Hükümet Konferansı' düzenleniyor
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ev sahipliğinde, '19. Avrupa Dijital Hükümet Konferansı' düzenleniyor.
Final Üniversitesi yaz okulu öğrencilerinden Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı...
image Final Üniversitesi’nin 14-18 yaş arasında gençlere yönelik hazırladığı “Yaz Okulu” programında bu yıl KKTC’ye gelen öğrenciler Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztür...
GAÜ'yü İtalya'da temsil edecekler
image GAÜ masa tenisi takımı, GAÜ'yü İtalya'da temsil edecek.