Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 2 Haziran 2019, Pazar 08:43
banner

GAÜ 33. dönem mezunları diplomalarını aldı

GAÜ 33. dönem mezunları diplomalarını aldıGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ)’nün 33. dönem mezuniyet töreninin ilki dün akşam yapıldı. Mezuniyet töreninin ikincisi bugün yapılacak.
Paylaş  
6
7
5
0

GAܒden verilen bilgiye göre, 33. dönem mezuniyet törenine, mezunlara diplomalarının verilmesinin yanında, Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal’ın kendi ismini taşıyan torunu ve ATBD Yönetim Kurulu azası Turgut Özal’a onursal doktora unvanı verildi.

Onursal doktoranın merhum Cumhurbaşkanı Özal’ın görevde olduğu yıllarda verilmesinin planlandığı ancak zamansız kaybından dolayı kendisine verilemediği ve GAÜ arşivinde saklandığı belirtildi.

AKPINAR

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektör ve Mütevelli Heyeti Başkanı Serhat Akpınar mezuniyet açılış töreninde yaptığı konuşmada, mezunlara seslenerek, ‘‘Annelerimize burada aramızda bedenen olsun ama olmasın, lütfen içinizden, en içten halinizle birkaç saniye bakın ve bu ilk şafak için teşekkür edin. Babalarımız, babalar; şu hayatta karşısına çıkan yegane, en iyi ve en parlak fırsatın sizlerin doğumu olduğuna, kendini ezeli inandırmış ve çocukla birlikte aslında içindeki çocuğu büyüten o abideler babalarımız. Yine içinizden, nerede olduğunun hiçbir önemi yokça sına en içten halinizle, en minnettar bakışınızla şimdi de gelin onlara bakın. Babalarınıza annelerinize ailenize bakın’’ ifadelerini kullandı.

Mezuniyetin ardından her mezun için yeni bir şafağın olacağını vurgulayan Serhat Akpınar, şöyle dedi:

‘‘Bu şafak diğerlerinden çok farklı olacak. Çünkü bu şafağın sökümü ile biraz önce ilk şafağınızı size sunan anne-babanızın hayatlarının benzeşenlerinin ilk evresine, nihayet siz de uyanmış olacaksınız. Yaşam yolculuğunuz artık sizde olacak. Biraz sonra diplomasını alacağınız okulunuz, üniversiteniz, 50'inci kuruluş yıldönümüne ulaşmışken bu son olmayacak. Değerli Mezunlarım; arkamda gördüğünüz deniz ve uçsuzluklar kendi sınırlarınızın, kendinizle sınırlı olduğunu daima fısıldasın aklınıza, içsel hedefiniz sonsuzluk olsun. Bu kıyılar; kutsal zeytin, defne ve mersin ağaçlarının ülkesini sizlere daima hatırlatsın.’’

Serhat Akpınar; "Kartalın şafağına ulaştınız. İlk mezunumuzdan son mezunumuza kadar beraberlikle. İşte şimdi; "karanlık" dediğimiz şey, sadece ayaklarınızın altında. Kurucu Rektör sıfatıyla ve akademik heyetlerimiz nezdinde mezuniyetinizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Kartalların Şafağında var olan nefesinizle sizleri geleceğinize uğurluyoruz. Nefesiniz varsa, uçacak menziliniz de vardır’’ dedi.

ÖZTÜRK

GAÜ Rektör Prof. Dr. Kutsal Öztürk ise, ‘‘Mezuniyetimizin ilk günü aynı zaman da mübarek Kadir Gecesi’nde gerçekleşiyor. Burada bulunan herkesin hkandilini kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti sekizinci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ı saygı ve rahmetle anıyorum. Yıllar önce üniversitemiz Turgut Özal’a onur doktorası vermiştir ancak merhum olması nedeniyle kendilerine sunamamıştık. Bugün burada bu değerli emaneti torunu saygıdeğer Turgut Özal’a takdim ederken bizler bunun mutluluğunu yaşıyor olacağız. Saygıdeğer Milli Eğitim Bakanım şahsınız da yeni hükümetinizi kutluyorum ve başarılı olmanızı temenni ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Öztürk; ‘‘33. mezuniyet törenimize hepiniz hoş geldiniz. Bu güzel gece de mezunlarımızın her zaman yanında olan ailelerimize şükranlarımızı arz ediyorum. Her şey sizin ve onları yetiştiren öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. Bizler GAÜ ailesi olarak her zaman sizlerin yanındayız. Mezunlarımız; sizler bizim dünyada ki sevgi ve barış elçimizsiniz, Allah sizleri her zaman korusun evlatlarım’’ dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise; ‘‘Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 1985 yılında kurulan ve adamızın güzide üniversitelerinden bir olan Girne Amerikan Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yer almaktan mutluluk duyuyorum. Bu mutluluğun sebebi hem ülkemize bu kadar güzelliği yaşatanlara selam vermek hem de yüksek lisansımı yapmış olduğum bu üniversite de böyle güzel yolculukların var olduğunu görebilmektir’’ ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu; ‘‘Üniversitelerimizin her türlü ihtiyaçlarını ve projelerini destekleyeceğimizi belirtmek istiyorum. Bizler de üniversitelerimizin çalışmalarında desteğimizi hiçbir zaman çekmeyeceğiz. Tüm sorunları hep birlikte çözümleyerek ileriye taşıyacağız.

Mezunlarımız bizlerin fahri temsilcileridir. Kazandığınız yeni nitelikleri, bilgileri her zaman sunun, gittiğiniz yerde sizler KKTC’nin bir fahri temsilcisi olduğunuzu unutmayın ’’dedi.

ÖZAL

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın torunu Turgut Özal konuşmasında, şöyle konuştu:

‘‘Dedem Turgut Özal’ı hatırlayaraktan, 26 yıl ardından adıma verilen Fahri Doktora için Serhat Akpınar’a, Kutsal Öztürk’e, Amerikan Türk İş Güvenliği Konseyi Başkanımıza, üniversitemi heyetine ve bu duygusal anı benimle paylaştığınız için siz değerli mezunlara teşekkür etmek istiyorum. 110 farklı ülkeden, 18 bin öğrencisiyle 3 kıtaya yayılmış Girne Amerikan Üniversitesi’nden Fahri Doktora almak Özal Ailesi adına büyük bir onur oldu. Dedem Turgut Özal’ın ele aldığı tüm prensipleri şuan şahsım ve tüm gençlerimizin adına yaşamasını istediğimi belirtmek istiyorum. Her şey için çok teşekkür ederim.’’

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi yeni öğretim yılına hazır
image DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi dünya çapında eğitim vermeyi sürdürüyor.
LAÜ, Lübnan Tripoli Mimari Proje Yarışması'nda değerlendirilecek
image LAÜ Mimarlık bölümü 60000 metre kare büyüklüğünde olan proje ile yarışmaya katılım gösterdi. LAÜ Mimari Projesi Lübnan Tripoli Mimari Proje Yarışması'nda değerlendirilecek
GAÜ Öğrencisi Öztürk, KKTC'yi temsil edecek
image GAÜ Amerikan Koleji Öğrencisi Öztürk, Türkiye Badminton Şampiyonasında GAÜ ve KKTC'yi temsil edecek.