Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 15 Haziran 2019, Cumartesi 10:20
banner

UKÜ'de "Kuzey Kıbrıs'ta Nüfus ve Siyaset" konuşuldu

UKÜ'de Kuzey Kıbrıs'ta Nüfus ve Siyaset konuşulduUKÜ - Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen seminerde  "Kuzey Kıbrıs'ta Nüfus ve Siyaset" konusu irdelendi.
Paylaş  
2
3
2
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bünyesinde yer alan Kıbrıs ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi (CYPMED)“Kuzey Kıbrıs’ta Nüfus ve Siyaset” konulu seminer düzenledi.

Semineri CYPMED’in konuğu olarak Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü’nde (Peace Research Institute Oslo, Cyprus Centre) kıdemli araştırmacı olarak çalışan Mete Hatay verdi.1985 yılından bu yana siyasal analist ve ve bağımsız yazar olarak çalışan Mete Hatay, daha önce öğretim görevlisi olarak da çalıştığı Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde yeniden bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Seminer kapsamında, Mete Hatay, PRIO için hazırladığı ve2018 yılında basılan‘Kuzey Kıbrıs’ta Nüfus ve Siyaset’ isimli çalışması hakkında öğrencilere bilgi verdi. Osmanlı döneminden itibaren Kıbrıs’ta yaşanan nüfus hareketlerine tarihsel açıdan değinen Mete Hatay, konuşmasında istatistiki bilgilere de yer verdi. Mete Hatay, konuşmasında özellikle 1974 sonrası dönemde Kuzey Kıbrıs’a odaklanarak, Türkiye’den gelen göçmenlerin nüfus konusunun Kıbrıs müzakerelerinde de önemli bir parametre olduğunu kaydetti.Hatay, son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden yeni bir nüfus sayımının gerekliliğine dikkat çekerek, Kuzey Kıbrıs’taki kayırmacı kültürün zaten içine kapanık ve yabancıya güven duymayan bir toplum olan Kıbrıslı Türkleri daha da ayrıştırdığının altını çizdi.  Kıbrıslı Türklerin, eğitim ya da iş için birçok ülkeden yabancıların adaya gelmesiyle değişen sosyolojik koşullara ayak uydurup çok kültürlülüğü benimsemekte zorluk yaşadıklarını aktaran Hatay, bunlara ek olarak Kıbrıs dışında yaşayan Kıbrıslı Türk diasporası hakkında da dinleyicileri bilgilendirdi.

Öğretim üyeleri yanında çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen seminer, soru cevap bölümüyle son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ Drama ve Oyunculuk Bölümü Ankara özel yetenek sınavı 23 Temmuz'da gerçekl...
image Girne Amerikan Üniversitesi, Sahne Sanatları Yüksekokulu Drama ve Oyunculuk Bölümü, 2019-2020 Akademik yılı özel yetenek sınavını, 23 Temmuz 2019 Salı günü Ankara’da gerçekleştiriyor.
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla m...
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar;  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45'inci yıldönümü ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
UKÜ Uluslararası Yaz Akademisi, şehir turları ve kültürel etkinliklerle devam...
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Uluslararası Yaz Akademisi, şehir turları ve kültürel etkinliklerle devam ediyor...