Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 11 Temmuz 2019, Perşembe 06:52
banner

UKÜ İletişim Fakültesi'nden Basın Günü kutlaması

UKÜ İletişim Fakültesi'nden Basın Günü kutlamasıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan Basın Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak, tüm basın kurumlarının ve çalışanlarının “11 Temmuz Basın Günü”nü kutladı.
Paylaş  
3
2
4
0

Kıbrıs’ta yayımlanan ilk Türkçe gazete Saded’in yayın hayatına başladığı 11 Temmuz’un “Basın Günü” olarak kutlandığını hatırlatan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seçim, “Üniversitemiz UKܒnün de içinde bulunduğu Kuzey Kıbrıs’ta basın-yayın organlarınca kutlanan bu günü biz de kutluyoruz” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da basının özgür çalışabilmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Seçim, asıl amacı “bilgilendirmek” olan medya çalışanlarının görevinin ne kadar önemli olduğunu toplumdaki herkesin ve her kesimin bildiğini söyledi.

Hikmet Seçim, Kıbrıs’ın İngiliz İdaresi döneminde Türkçe yayımlanan ilk gazete olma özelliğini taşıyan ve 11 Temmuz 1889 yılında basılan “Saded”in Ada’nın başlıca iki halkından biri olan Kıbrıslı Türkler’in sesini duyurmak amacıyla çıktığını anımsattı.

Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında başlayan anlaşmazlıklar sonucunda,Rumlar’ın Ada’yı Yunanistan’a bağlama çabasına dikkat çekenUKÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Seçim, bu anlaşmazlıkların zamanla çatışmalara dönüştüğünü ve sonunda Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını talep eden Rumlar’a karşı Kıbrıs Türk basınının tepki göstermeye başladığını da anlattı.

Prof. Dr. Seçim, Kıbrıs Türk basınının bugün de azimle Kıbrıs Türk kimliğini tanıtmak ve yaşatmak için yayınlarını yine aynı mücadele ruhu içinde sürdürdüğünü dile getirerek, iletişim fakültelerinde eğitim gören ve medya sektöründe çalışan herkesin basın gününü bir kez daha kutladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ Drama Ve Oyunculuk Bölümü özel yetenek sınavları 10 ve 13 Eylül'de
image Girne Amerikan Üniversitesi Sahne Sanatları Yüksekokulu Drama ve Oyunculuk Bölümü, 2019-2020 Akademik Yılı özel yetenek sınavı, 10 Eylül Salı günü Ankara ve 13 Eylül Cuma günü Girne’de gerçekleştirilecek.
UKÜ Lisansüstü Programlarına başvurular devam ediyor
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), 2019 – 2020 Akademik Yılı Güz Dönemi için 22 doktora ve 51 yüksek lisans olmak üzere toplam 73 lisansüstü programa öğrenci kabul ediyor.
DAÜ Mimarlık Fakültesi, yeni öğrencilerini bekliyor
image Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi, 2019 - 2020 Akademik Yılı'nda yeni öğrencilerini bekliyor.