Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 13 Temmuz 2019, Cumartesi 11:51
banner

UKÜ'lü Akademisyen Özdemir: "Çocuklarda matematik becerisi gelişimsel özelliklere uygun olmalı"

UKÜ'lü Akademisyen Özdemir: Çocuklarda matematik becerisi gelişimsel özelliklere uygun olmalıUKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, çocuklarda erken matematik becerisi kazandırma yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Paylaş  
5
5
5
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Program Başkanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sarem Özdemir, erken matematik becerisi kazandırmak istediğimiz çocukların gelişimsel özelliklerine uygun yöntemler kullanılmasının önemli olduğunu açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, matematiksel kavram gelişiminin henüz bebekken başladığını belirterek, çocukların günlük aktivitelerinde matematik becerilerini kullandıklarını hatırlattı. Bazı ailelerin çocuklarına uygun olmayan yöntemlerle toplama çıkarma öğretmeye çalıştığını aktaran Özdemir, çocuklara okul öncesi dönemde hesap makinesi kullandırmanın doğru bir yöntem olmadığını kaydetti.

Özdemir, çocukları matematik becerilerine hazırlamak için “doğru dil ve materyallerin” kullanılması gerektiğini belirterek, 0 – 1 yaş grubundaki çocukların hangi nesne grubunun daha fazla olduğu ayrımında algısal olarak bulunabildiklerini, 1-2 yaş arasındaki çocukların ise zaman, renk, ağırlık kavramlarına ilişkin deneyimleri bulunduğunu aktardı. Özellikle renk, şekil vb. eşleştirme oyunlarının çocukların ilgisini çektiğini belirten Özdemir, ebeveynlerin bu konuda çocuklarıyla oyunlar oynayabileceklerini de ekledi.

Erken matematik becerisi kazandırmak için birçok yöntem bulunduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Özdemir şöyle devam etti: “Çocuklar geometrik şekillerden daire, üçgen ya da kareyi tanıyabilir ve sayısı en çok 3 olan nesne gruplarını büyükten küçüğe doğru sıralayabilir. 0 -3 yaş arasında söylenen ninni, tekerleme veya şarkılar çocuğun hayal gücünü, analiz yeteneğini, dinleme becerisini ve erken matematatik becerilerinden biri olan örüntü becerisinin gelişimine katkı koyar.”

Özdemir ebeveynlerin 0 – 3 yaş arasındaki çocuklara birer yetişkin gibi davranarak kâğıt kalem etkinlikleri ya da masa başında öğretim gibi etkinliklere başvurmalarının ise yanlış olduğunu kaydederek, çocuklara doğal yaşamın içinden sunulacak yerinde sorular, doğru oyuncaklar ve kaliteli vakit ile matematik becerilerine katkı koyulması tavsiyesinde bulundu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Lefke Gazi Lisesi'ndeki öğrenci kayıtlarında usulsüzlük var, öğrenciler başk...
image Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Lefke Gazi Lisesi'nin ortaokul bölümünde yaşanan usulsüzlük dolayısıyla Eğitim Bakanı, Lefke ve Güzelyurt kaymakamlarına çağrıda bulundu.
Hasgüler: "YÖDAK kolektif ve demokratik karar yoluyla çalışan bir kurumdur"
image YÖDAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, kurulun 28 Ağutos Çarşamba günü ‘olağanüstü toplantı’ çağrısıyla toplanacağını duyurdu.
UKÜ'de İş Sağlığı ve Güvenliği Doktora Programı kayıtları başladı
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü'ne bağlı YÖDAK ve YÖK onaylı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) doktora programı 2019-2020 Akademik yılı Güz Dönemi  kayıtları başlad...