Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 1 Ağustos 2019, Perşembe 19:08
banner

LAÜ'den bilgilendirici seminer

LAÜ'den bilgilendirici seminerLAÜ'den Lefke Öncü Kadınlar Derneği'ne bilgilendirici seminer düzenlendi. Seminerde kemik erimesi hastalığı ile ilgili bilgiler aktarıldı.
Paylaş  
5
4
5
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ne bağlı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kulübü öğrencileri danışman hocaları eşliğinde hazırladıkları Osteoporoz (kemik erimesi) hastalığı ile ilgili bilgilendirici seminerlerini Lefke Öncü Kadınlar Derneği'nde sundular.

Osteoporoz kırıkları kadınlarda daha fazla görüldüğü için Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 4. sınıf öğrencileri Lefke Öncü Kadınlar Derneği'nde ‘Kadın Sağlığında Osteoporoz, Koruyucu Fizyoterapi ve Egzersiz’ konulu bilgilendirici sunum yaptılar.

Sunumda, osteoporozun (kemik erimesi) kemik kütlesinde azalma ve kemik kırılganlığında artış ile seyreden metabolik bir kemik hastalığı olduğu ve osteoporoza bağlı gelişen kırıklar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonlar ile ölüm insidansının artışı nedeniyle osteoporozun bir halk sağlığı problemine dönüştüğü vurgulandı.

Erkek ve kadınlarda kırklı yaştan itibaren kemik kalitesinde azalma görülmeye başlandığını ve kadınlarda menopoz sonrası bu azalmanın daha fazla olduğu belirtilen seminerde, fizyoterapist eşliğinde egzersizin hastalığı önlemedeki önemi anlatıldı.

Kemik yapımının sadece beslenme ile değil kişiye özgü planlanmış egzersizle beraber gerçekleşeceğini ve erken yaşlardan itibaren egzersiz alışkanlığının kazanılması gerektiği vurgulanan seminer sunumunun sonunda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kulübü öğrencileri kadınlarla beraber egzersiz yaptılar.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ BESYO Özel Yetenek Sınavları devam ediyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bünyesinde bulunan Antrenörlük, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümleri için yetenek sınavları, 26 Ağustos İstanbul, 28 Ağustos...
Öğretmen sendikalarından ortak açıklama: 'Alasya İlkokulu ve GMTMK'nın ek der...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkanları ortak açıklama yaparak eğitim/öğretim faaliyetlerinin planlanmasını sekteye uğratan iki önemli unsur olduğunu vurguladı.
"Lefke Gazi Lisesi'ndeki öğrenci kayıtlarında usulsüzlük var, öğrenciler başk...
image Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Lefke Gazi Lisesi'nin ortaokul bölümünde yaşanan usulsüzlük dolayısıyla Eğitim Bakanı, Lefke ve Güzelyurt kaymakamlarına çağrıda bulundu.