Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 2 Ağustos 2019, Cuma 10:48
banner

UKÜ, sürdürülebilir yaşam için önemli adımlar atmaya devam ediyor

UKÜ, sürdürülebilir yaşam için önemli adımlar atmaya devam ediyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) sürdürülebilir yaşam konusunda başlattığı çalışmaları arttırarak devam ediyor.
Paylaş  
6
5
6
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Majid Hashemipour, üniversite olarak sürdürülebilir kaynaklar konusuna büyük önem verdiklerini belirterek, geri dönüşüm yöntemleri ile atıkların azaltılması hedefi doğrultusunda çalıştıklarını kaydetti.  

Prof. Dr. Majid Hashemipour, üniversitenin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını kampüs içerisine kurulan güneş enerji panellerinden karşıladıklarını hatırlatarak, “ayrıca kampüs içerisinde oluşturduğumuz geri dönüşüm alanında büyük gelişmeler kaydettik” dedi. Atılan plastik, kağıt, kıyafet ve benzeri malzemeleri geri dönüştürdüklerine dikkat çeken Prof. Dr. Hashemipour, üniversitenin katkısıyla satın alınan makinelerin kullanımı sonucunda kalem, kağıt, cüzdan, çanta gibi ürünler ürettiklerinin altını çizdi.

Prof. Dr. Hashemipour, sürdürülebilir kaynaklar kullanarak atıkların azaltılması konusundaki çalışmaları ile aynı zamanda öğrencilere yeni iş alanları yaratmış olduklarını da açıkladı. Üniversite bünyesinde yer alan We Are Nature adlı kafede önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Hashemipour, “kafedeki masa ve sandalyeler çöpe atılan tahta ve benzeri malzemelerin kullanımıyla üretilmiştir” dedi. Prof. Dr. Hashemipour, kafenin inşa sürecinde de atık malzemeler kullanıldığına dikkat çekerek, “Kafeden elde edilen tüm gelirde diğer projelere destek sağlamak için kullanılıyor. Bu sayede sürdürülebilir ekonomi döngüsünü de sağlamış oluyoruz” ifadesini kullandı.

Projenin asıl amacının öğrencileri geri dönüşüm ve atık maddeler konusunda bilinçlendirmek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hashemipour, hedefin iki sene sonra sürdürülebilir kaynakların kullanımıyla üniversitede plastik şişe satışının ve kullanımının yasaklanması olduğunu da sözlerine ekledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ BESYO Özel Yetenek Sınavları devam ediyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bünyesinde bulunan Antrenörlük, Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümleri için yetenek sınavları, 26 Ağustos İstanbul, 28 Ağustos...
Öğretmen sendikalarından ortak açıklama: 'Alasya İlkokulu ve GMTMK'nın ek der...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası başkanları ortak açıklama yaparak eğitim/öğretim faaliyetlerinin planlanmasını sekteye uğratan iki önemli unsur olduğunu vurguladı.
"Lefke Gazi Lisesi'ndeki öğrenci kayıtlarında usulsüzlük var, öğrenciler başk...
image Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, Lefke Gazi Lisesi'nin ortaokul bölümünde yaşanan usulsüzlük dolayısıyla Eğitim Bakanı, Lefke ve Güzelyurt kaymakamlarına çağrıda bulundu.