Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 24 Ağustos 2019, Cumartesi 09:47
banner

UKÜ'de İş Sağlığı ve Güvenliği Doktora Programı kayıtları başladı

UKÜ'de İş Sağlığı ve Güvenliği Doktora Programı kayıtları başladıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü'ne bağlı YÖDAK ve YÖK onaylı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) doktora programı 2019-2020 Akademik yılı Güz Dönemi  kayıtları başladı.
Paylaş  
9
9
9
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan, Kuzey Kıbrıs genelindeki üniversiteler arasında doktora alanında İş Sağlığı ve Güvenliği programında eğitim veren tek üniversitenin UKÜ olduğunu kaydetti. Gökdoğan, İSG doktora programının, kapital, makine ve enerji gibi kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanarak çalışan güvenliğini, işletme güvenliğini ve üretim güvenliğini sağlayacak, akademik alanda uzman bireyler yetiştirerek, iş sağlığı ve güvenliği literatürüyle sektöre katkı sağlamayı hedeflediğini açıkladı.

Gökdoğan, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2018 istatistik sonuçlarına göre dünyada her yıl 337 milyondan fazla iş kazası meydana geldiğini, 160 milyon işçinin ise yaptığı iş nedeniyle hastalandığını ve 2,3 milyon işçide meslek hastalıkları veya iş kazaları sonucunda yaşamını yitirdiğini aktardı. İSG’nin dünya genelinde öneminin artmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Gökdoğan, İSG kültürünün toplumun her kesimine kazandırılmasının önemine de değindi.

Prof. Dr. Feray Gökdoğan, öğrencilere halk sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili temel bilgileri geliştirerek, bağımsız araştırma yapabilme, iş sağlığı alanına giren olayları, bilimsel bakış açısı ile irdeleyebilme, yorum yapma ve çözümler üreterek yeni sentezlere ulaşabilme yeteneği kazandırmayı hedeflediklerini açıkladı.

İş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarını koordine etmek, denetlemek ve benzeri aktiviteleri sürdürmek amacıyla alanında uzmanların yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Gökdoğan, alanında yetişmiş akademik personele ihtiyaç duyulduğunu da belirtti.

İSG doktora programının bu açığı doldurmak amacıyla tasarlandığını aktaran Gökdoğan, programın sağlık, işletme, mühendislik ve yönetim gibi alanlarda eğitim görmüş kişilere de yönelik olduğunu bildirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

ADES eğitimi ve sınavının ikincisi yapılıyor
image Amatör Denizci Eğitim ve Sistemi eğitim ve sınavının ikincisi 19 Ekim 2019 Cumartesi  yapılıyor.
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar'dan, 21 Eylül Uluslararası Barış Günü mesajı
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Birleşmiş Milletler topluluğu tarafından 1981 yılında ilan edilen "21 Eylül Uluslararası Barış Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.
UKÜ Rektörü Prof. Dr. Nadiri, Ankara'da "Kıbrıs'ta Son Söz" paneline katıldı
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Ankara’da “Kıbrıs’ta Son Söz” paneline katıldı.