Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 3 Eylül 2019, Salı 17:43
banner

UKÜ Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi kuruldu

UKÜ Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi kurulduUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi kuruldu.
Paylaş  
4
2
4
0

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bünyesinde kurulan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi (UKAMER), 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde faaliyetlerine başlıyor. 

Merkez hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, merkezin kadına yönelik ayrımcılık ve şiddet başta olmak üzere toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak için kurulduğunu belirterek, kadının toplumsal statüsünün iyileştirilmesi yönünde araştırmalar yapmak, akademik ve sosyal içerikli çalışmalar düzenlemek, bu konuda yürütülen araştırmaları desteklemek gibi temel misyonları üstleneceğini kaydetti.

UKÜ ve adadaki diğer üniversitelerdeki akademisyenler, çeşitli kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri arasında başlatılacak ortak çalışmalar çerçevesinde etkinlikler düzenleyeceklerine dikkat çeken Yrd.Doç. Dr. Aylanç, çeşitli inceleme olanakları yaratılarak kadın ve kadın sorunları üzerinde birlikte düşünerek çözüm odaklı projeler geliştirmeyi hedeflediklerini de dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, kadın ve toplumsal cinsiyet araştırmalarını çocuk, sınıf, milliyet, fiziksel engellilik gibi farklı deneyimlerle etkileşimiçinde ele alacaklarını aktararak, hedeflere yönelik konferans, sempozyum, panel, seminer, çalıştayve atölye programlarıile hizmet içi eğitimler düzenleyeceklerini açıkladı.

Yrd. Doç. Dr.Aylanç açıklamasının sonunda şunları kaydetti: “Kadınların toplumsal, iktisadi ve siyasal alanda güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması çerçevesinde kadının statüsü ve sorunları ile ilgili alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma, inceleme, uygulama ve geliştirme çalışmaları hedeflemekteyiz.

Merkezin öncelikli çalışmaları arasındaüniversitenin ilgili bölümlerinin işbirliği ile lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ders ve seminerler düzenlemek olduğunu bildiren Aylanç, ayrıca hayata geçirilecek olan bilimsel süreli yayın ve kamusal bültenlerle de alana ve topluma hizmet etmek amacında olduklarını kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Girne Belediye Başkanı Güngördü: "En önemli yatırım eğitime yapılandır"
image Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye olarak 5 yıl içinde bölge okullarına yaklaşık 2 milyon 200 TL’binlik yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Çavuşoğlu : "2019-2020 eğitim öğretim yılına yarın başlıyoruz"
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu 2019-2020 eğitim öğretim yılı vesilesiyle mesaj yayımladı.
KTÖS: "Devlet sosyal devlet olma sorumluluğundan kaçmıştır"
image KTÖS, "Genel bütçe içerisinde Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın bütcesinin %11.95 (924 milyon TL) olmasına rağmen yeni okul ve ek derslik ihtiyaçları, tamirat ve tadilat işleri için komik bir meblağ ayırdığını iddia eder...