Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 7 Eylül 2019, Cumartesi 10:00
banner

Okulların açılmasına sayılı günler kala KAR-İŞ'ten eylem kararı: Tek gerçek mağdur öğrenciler

Okulların açılmasına sayılı günler kala KAR-İŞ'ten eylem kararı: Tek gerçek mağdur öğrencilerYeni eğitim-öğrenim döneminin açılmasına sayılı günler kala taşımacılık krizi ortaya çıktı; KAR-İŞ, dün yaptığı açıklama ile okulların ilk günü eyleme gitme kararı aldı...
Paylaş  
11
9
11
0

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Yeni eğitim-öğrenim dönemi öncesi taşımacılıkta kriz boy gösterdi, KAR-İŞ okulun ilk günü eyleme gitme kararı aldı.

Kıbrıs Postası’na konuşan KAR-İŞ Başkanı Berksan Bekir Akandere, yüzde 30’luk artışın kendilerine verilmediğini, artış ile ilgili ek sözleşme maddesinin dahi henüz yapılmadığı gerekçesiyle eyleme gitme kararı aldıklarını duyurdu.

8 Mayıs 2019’da yapmış oldukları eylem olduğunu, bu bağlamda 2 gün süren süresiz grev kararı doğrultusunda 4’lü koalisyon hükümetinin düşmesi ile birlikte öğrencileri ve halkı mağdur etmemek adına bu kararı askıya aldıklarını hatırlatan Akandere, “Yeni hükümetin oluşması ile birlikte taleplerimizi yazılı olarak ve sürekli bir şekilde ifade ettik” dedi.

KAR-İŞ’İN TALEPLERİ…

Bu sürecin içerisinde ilgili bakanlıklara atamaların yapılmasını, Öğrenci Taşıma Komitesi’nin oluşarak kararlar üretmesini beklediklerini, dolayısıyla sürenin geciktiğini dile getiren KAR-İŞ Başkanı Akandere, “Taleplerimiz; bugüne kadar var olan sorunların çözülmesi, hiç ödeme almayan arkadaşlarımızın, yani hizmet eden taşımacıların haklarını alması, en önemlisi ve şu anda yaşadığımız soruna en büyük etkisi olan; 18 Eylül 2018 itibariyle izin kurulunun vermiş olduğu yüzde 30’luk artışın bizim sözleşmelerimizin üzerine eklenmemesi idi” ifadelerini kullandı.

“ELLE TUTULUR BİR ŞEY OLMADIĞI İÇİN BİZ CİDDİ SORUN YAŞIYORUZ”

Yüzde 30’luk artışın 18 Eylül itibariyle kendilerini verilmesi için elle tutulur bir ek sözleşme maddesinin bize henüz yapılmadığına dikkat çeken Akandere, “Yetkililerle konuyla ilgili iletişime geçtik, yapılacağını, sıkıntı olmadığını söylediler. Fakat elle tutulur bir şey olmadığı için biz ciddi sorun yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“BU BİR TEHDİT DEĞİLDİR”

Artık afaki konulardan hareket etme düşüncesinde olmadıklarının altını çizen KAR-İŞ Başkanı Akandere, “Elle tutulur, gözle görülür, yazılı bir şekilde sözleşmemizin ek olarak yüzde 30’luk artış yapılarak tarafımıza ödenmemesi durumunda taşımacılığı askıya almış olduğumuz eylem kararımızı tekrar hayata geçireceğimizi 3 ay öncesinden duyurmuştuk. Bu bir tehdit değildir” dedi.

“PROTOKOL GÖRÜŞMELERİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Yetkililerin mali açıdan bu taleplerinin uygun olmadığını söylemelerini, dolayısıyla başka şartlarda hayatlarını sürdürmek için imkân aramaya başlamaları gerektiğini vurgulayan Akandere, “Eğitim Bakanlığı’ndaki komite bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Protokol görüşmelerimizi devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi.

“BU İŞİ BU ŞARTLARDA YAPMAYACAĞIZ”

KAR-İŞ Başkanı Akandere, sözlerini şöyle tamamladı:

“Taşımacılık olmadığında elbette ki mağduriyet yaşanacaktır. Biz birilerini mağdur etme derdinde değiliz, birilerini gasp etme derdinde değiliz, ama bizim de mağdur olmamamız, hakkımızı almamız gerekiyor. Dolayısıyla bu işi bu şartlarda yapmayacağız. Geçtiğimiz yıl biz zaten yüzde 30 oranında zarar ettik. Ciddi anlamda artışlar geldi.”

GECE: "ALACAKLARIMIZA ÇÖZÜM YOKSA OKULLARIN İLK GÜNÜNDE TAŞIMACILIK DA YOK"

Öte yandan, Kar-İş Basın Sözcüsü Zekai Gece yaptığı yazılı açıklamada, sektörün devletten alacağı olan, 18 Eylül 2018 tarihinden itibaren Ulaştırma Bakanlığı İzin Kurulu tarafından belirlenmiş % 30’ luk hakkedişlerin ödenmediğini, on günlük teminatların ve Haziran 2019 hak edişlerin, hala alınamadığını kaydederek, “Ödemelerin ne şekilde hangi süreç zarfında yapılacağının netleşmemesi, sektörümüzü ciddi anlamda mağdur durumda bırakmıştır” dedi. Kar-İş olarak yaptıkları temaslarda kendilerine olumlu yanıt verildiğini ancak zamana oynandığını savunan Gece, bunun kabul edilemeyeceğini ifade etti. “Sorunların ivedi bir şekilde çözüme kavuşturulup  ve bu bağlamda uygulamaların  netleşmesine dek 2019 – 2020 eğitim yılı öğrenci taşımacılığına başlamayacağımızı kamuoyuna duyururuz” diyen Gece, 8 Mayıs’ta bu kapsamda grev başlattıklarını, ayni dönemde hükümet değişikliğinin yaşanması nedeniyle, öğrencilerin mağdur olmaması adına 10 Mayıs’ta grevi askıya alıklarını anlattı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs'ta muhtemel federal çözüm DAÜ'de tartışıldı
image DAÜ'de düzenlenen "Kıbrıs'ta Muhtemel Federal Çözüm Üzerine Değerlendirmeler"
GAÜ "Uluslar Projesi 35" kapsamını genişletmeye devam ediyor
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ve Dubai Kördez Amerikan Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
Hayvan üreticilerine yönelik eğitim programları başlatılıyor
image Hayvan üreticilerine yönelik eğitim programları başlatılıyor...