Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 27 Eylül 2019, Cuma 17:32
banner

UKÜ 2019 - 20 Akademik Yılına TC YÖKAK Başkanı ile başladı  

UKÜ 2019 - 20 Akademik Yılına TC YÖKAK Başkanı ile başladı   UKÜ 2019 - 20 Akademik Yılı, TC YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas'ın açılış dersiyle başladı.
Paylaş  
10
8
10
0

banner

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin (UKÜ) her yıl geleneksel olarak düzenlediği Akademik Yılı ilk dersi ve resmi açılışı gerçekleşti. 

UKÜ Çevik Uraz Merkezi, Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, TC Yüksek Öğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, YÖDAK Üyeleri, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, akademisyenler ve davetliler katıldı. 

UKÜ 2019-2020 Akademik Yıl İlk Dersini veren TC YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas konuşmasında, , YÖKAK’ın 2017 yılında bağımsız ve özerk bir kuruluş olarak kurulduğunu açıklayarak kalite kurulunun işleyişi ve amaçları hakkında bilgi verdi. 

YÖKAK olarak amaçlarının küresel eğilimleri ve değişimleri de dikkate alarak yükseköğretim kurumlarında İç Kalite Güvence Sistemi’ni oluşturmak olduğunu belirten Prof. Dr. Elmas, bu kapsamda yükseköğretim kurumlarının kendi vizyon, misyon, stratejik amaçlar, hedefler, politikalar ve performans göstergelerini belirlemelerinin önemli olduğunu hatırlattı.  

Prof. Dr. Elmas, Kurul olarak yükseköğretim kurullarına dair denetlemeler gerçekleştirdiklerini belirterek, denetlemelerin hem kurumlara hem de programlarına yönelik olduğunu kaydetti.      

Günümüzde teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiğine de vurgu yapan Elmas, “Ancak teknolojinin gelişimine bireyler aynı hızla uyum sağlayamadı” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Elmas, öğrencilere dijital yetkinliğin, iletişim becerilerinin ve eleştirel düşünme yapısının kazandırılması gerekliliğine dikkat çekerek, öğrencilere aynı zamanda liderlik becerileri,  kritik eleştirel düşünce, iletişim becerileri, etik değerler ve aidiyet duygusu gibi değerlerin kazandırılmasının önemine vurgu yaptı.   

Prof. Dr. Halil Nadiri ise konuşmasında, yeni akademik yılda 12 Fakülte, 8 Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu ve 1 Enstitü ile, 180 ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programında eğitim vereceklerini açıkladı.   

UKܒnün yeni akademik yılda 15 yeni program açarak büyümeye devam ettiğini kaydeden Nadiri, bu dönem Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinin ilk öğrencilerini kabul ettiklerini aktardı.

Prof. Dr. Nadiri, yeni dönemde devam eden yerleştirme, başvuru ve kayıtların sonucunda yeni öğrenci rakamlarında güz dönemi için 3 bin yeni öğrenci kaydı öngördüklerini kaydederek, üniversite olarak 18 bini aşan öğrenci sayısı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayacaklarını bildirdi.    

UKÜ olarak uluslararasılaşma vizyonu ile hareket ettiklerini de kaydeden Nadiri, öğrenci nüfuslarının yaklaşık yarısının uluslararası öğrencilerden oluştuğunu ve üniversitenin çok kültürlü bir yapıya sahip olduğunu açıkladı.   

Prof. Dr. Nadiri, UKÜ olarak bugünün gençliğini yarının liderleri olarak yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu amaçla hem öğrenciler hem de akademisyenlere yaratıcılık, keşfetmek, sorunları çözmek ve liderlik etmek için gerekli ortamı sunmaya çalışıyoruz” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

DAÜ Temel Eğitim Bölümü uluslararası kongrede temsil edildi 
image DAÜ Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü; Türkiye'de Okul Öncesi Eğitim alanında düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Kongresi'nde temsil edildi.
UKÜ'lü Akademisyen Evcan: "BM, Dünya barışını ve güvenliğini korumak için kur...
image UKÜ'lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcan, Birleşmiş Milletler Günü nedeniyle mesaj yayımlayarak "dünya barışını, güvenliğini korumak, uluslararası ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kur...
DAÜ'de intihar ve risk değerlendirme eğitimi
image Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "İntihar ve Risk Değerlendirme" başlıklı eğitim, geçtiğimiz günlerde DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu'nda gerçekleştirildi.