Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 9 Kasım 2019, Cumartesi 12:59
banner

Doç. Dr. Acar: "Sağlıklı olan herkes, sağlığında organ bağışında bulunabilir"

Doç. Dr. Acar: Sağlıklı olan herkes, sağlığında organ bağışında bulunabilirGAÜ akademisyeni Doç. Dr. Acar, "Sağlıklı olan herkes, sağlığında organ bağışında bulunabilir" dedi.
Paylaş  
11
11
10
0

Girne Amerikan Üniversite (GAÜ) Tıp Fakültesi Akademisyeni Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Acar, Organ Bağışı Haftası’nda organ bağışının önemini anlattı.

Doç. Dr. Hasan Acar; “Türkiye’de yıllık organ bağışı bekleyen hasta sayısı 28 bin’in üzerinde. Şuan hali hazırda en az 23 bin kişi sadece böbrek nakli bekliyor. Hasta nakil olmadığında her gün diyalize giriyor, acı çekiyor ve günlük hayatı aksıyor.

Organ nakillerinde böbrek haricinde kalp, akciğer, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokulara da büyük ihtiyaç var. Sağlıklı olan herkes, sağlığında organ bağışında bulunabilir. Sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi sağlık kurumlarında bulunan organ bağışı formlarını doldurarak, beyanname vererek çok rahat bir şekilde sağlıklı bireyler hastalara umut olmak üzere organlarını bağışlayabilir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Albank Genel Müdür Dr. Karavelioğlu'dan "KKTC Ekonomisi ve Bankacılık" hakkın...
image Albank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu ODTÜ'de KKTC Ekonomisi ve Bankacılık hakkında sunum yaptı.
"Davranışsal Müdahale ve Gelişim Odaklı Zihniyet Eğitimi" pilot çalışmalarını...
image Davranışsal Müdahale ve Gelişim Odaklı Zihniyet Eğitimi'nin pilot çalışmalarının değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Diyabet Derneği'nden "Yaşamın Sesine Kulak Ver" isimli konferans
image Diyabet Derneği "Yaşamın Sesine Kulak Ver" isimli konferans düzenliyor.