Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DEĞİRMENLİK 10 Eylül 2019, Salı 15:01
banner

Değirmenlik'teki okulların su depoları temizlendi

Değirmenlik'teki okulların su depoları temizlendiDeğirmenlik Belediyesi okullardaki su depolarına temizlik ve dezenfeksiyon yaptırdı.
Paylaş  
5
3
5
0

Değirmenlik Belediyesi Sağlık Şubesi, belediye sınırları içerisinde yer alan okullardaki su depolarında temizlik ve dezenfeksiyon yaptırdı.

27.08.2019 – 03.09.2019 tarihlerinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak üç aşamada gerçekleştirilen ve Kuzey Kimya tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı okulların tümüne toplamda, 36 adet 2 tonluk depo, 19 adet 1 tonluk depo, 1 adet 8 tonluk depo olmak üzere toplam 56 depo, 11 ayrı okul yerleşkesinde temizlenip dezenfekte edildi.

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, okullardaki su depolarının sağlık açısından çok önemli olduğunun altını çizerek, yeni eğitim yılı başlamadan önce bölge okullarındaki su depolarını temizleterek dezenfekte ettirmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Başkan Ali Karavezirler ayrıca, 2019-2020 eğitim öğretim yılının tüm öğrenciler, öğretmenler ve veliler için sorunsuz geçmesini temenni etti.

Değirmenlik Belediyesi ile yapılan temizlik ve dezenfeksiyon çalışması iş bitim raporu şu şekilde:

FİZİKSEL TEMİZLİK

Deponun giriş kapağından başlayarak sıra ile duvarları, tavanı, tabanı temizlendi.

Gözle görülebilen tüm kirler yüzeylerden arındırıldı.

Elle yapılan temizlikte, ürün kalıntılarının alınması ve ön temizleme aşamaları ile mekanik temizleme, fiziksel temizlik kapsamında yer almaktadır.

KİMYASAL TEMİZLİK

Depolar uygun kimyasallarla kimyasal temizliğe tabi tutuldu.Kimyasalların özellikle seçilme nedeni, insan sağlığına zararsız, su ve süt depoları temizliği için geliştirilmiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Yine bu aşamada dezenfektanların uygulanmasının ardından basınçlı tazyikli su ile ilaçlanan yerler yıkanıp durulandı. Gözle görülmemekle beraber tat ve koku ile varlığı anlaşılabilen dezenfektan ve temizlik maddesi kalıntıları dahil tüm mikroskobik kalıntılar da bu vesile ile su deposundan uzaklaştırılmış oldu.Çatıdaki depoların temizliğinin yanı sıra güneş panelleri, camları temizlendi.

Boylerin içinin boşaltılarak, temizlenip dezenfekte edilmesi de yapılan işlemler arasındadır.

BİYOLOJİK TEMİZLİK

Yapılan temizlik işlemleri ardından Mikroorganizmaların öldürülmesi ile tanımlanabilecek olan bu uygulama basamağında esas olarak dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirilir. Yalnız fiziksel ve kimyasal temizlik işlemi yapıldığında toplam mikroorganizma sayısında önemli bir azalma olmasına rağmen kalan etkenler kısa sürede çoğalıp tehlike oluşturabileceğinden dezenfeksiyon işlemlerine gereksinim duyulmaktadır.

Fiziksel ve kimyasal temizlik yapılmaksızın bakteriyolojik temizlik yapılabilirse de fiziksel temizliğin yapılmış olması, bakteriyolojik temizlikte istenilen sonuca ulaşmayı sağlar. İyi uygulanmış bir temizlik işlemi dezenfeksiyona yardımcı olabilecek en önemli basamaktır ve mikrobiyal gelişmeleri önemli ölçüde kontrol altına alabilmektedir.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Değirmenlik ve Haspolat bölgesinde elektrik kesintisi!
image Değirmenlik ve Haspolat bölgesinde yarın 7 saatlik elektrik kesintisi yapılacak.
Değirmenlik Belediyesi'nden 15 Kasım kutlaması
image Bütün yurtta olduğu gibi Değirmenlik'te de bugün gerçekleşen tören ile 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı kutlandı.
Karavezirler: "Daha güzel bir ülke için çalışıyoruz"
image Cihangir - Düzova İlkokulu Okul Öncesi Bölümü 15 Kasım'ı Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler'in katılımıyla kutladı.