Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DEĞİRMENLİK 16 Eylül 2019, Pazartesi 11:20
banner

Kalavaç'ta festival coşkusu

Kalavaç'ta festival coşkusu"8. Kalavaç Kültür Sanat Festivali" dün yapıldı...
Paylaş  
2
2
2
0

banner

“8. Kalavaç Kültür Sanat Festivali” dün, Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler ve Kalavaç Muhtarı Halil Karasoy iş birliğiyle gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı’nın, Başbakan Ersin Tatar’ın, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in,Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Fazilet Özdenefe ve 28. Mekanize Tümen Komutanı Taner Uysal ile14. Zırhlı Tugay Komutanı Osman Paşa’nın katılımıyla gerçekleşen festival saat 10:30’da başladı.

AKINCI: “GELENEKLERİMİZDEN KOPMAMALIYIZ”

“8. Kalavaç Kültür Sanat Festivali”ne katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Değirmenlik Belediyesinin çevre düzenlemesi ve refüjlerinin önemine işaret ederek, özellikle havaalanından çıktıktan sonra ilk izlenimin önemli olduğunu vurguladı ve refüjlerin pislik içinde olduğu bir yol bulmak yerine çiçeklerle bezenmiş yolların olmasının önemli olduğunu söyledi.

Akıncı, kültürün yaşatılmasının önemine de dikkat çekerek “Halklar kültürleri ile var olur. Kültürümüzü yaşatmamız geleceğe emin adımlarla ilerlememizi sağlar. Köklerimizi unutmamamız, geleneklerimizden kopmamamız son derece önemlidir. Kalavaç bu güzel örneklerden bir tanesidir” dedi.

KARAVEZİRLER: “KÜLTÜRÜMÜZÜN YAŞATILMASI GEREK”

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler,festivalde yaptığı konuşmasında; Kıbrıs kültürünün yaşatılması gerektiğini belirterek, bu amaçla festivali düzenleyen herkese teşekkür etti.Belediye sınırları içindeki refüjlerde çevre düzenlemelerinden dolayı kendisini tebrik ettiklerini belirten Karavezirler, bu yöndeki çalışmaların devam edeceğini ve 17 kilometrelik refüj düzenlemesinin 2021 yılı sonuna kadar tamamlanacağı bilgisini verdi.

Karavezirler, Kalavaç köyünün Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı 21 muhtarlıktan biri olduğunu ancak, farklı bir dokuya ve kültüre sahip olduğunu da söyleyerek, Kalavaç’ın bu kültürü çok iyi yansıttığını kaydetti.

KARASOY: “FESTİVAL, KÖYÜN SİMGESİ AYŞE CANGÜL ADINA…”

Kalavaç Muhtarı Halil Karasoy ise konuşmasında, her yıl düzenlenen festivalin bu yıl köyün simgesi haline gelen geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Ayşe Cangül’ün anısına yaptıklarını kaydetti.Karasoy, festivali düzenlemekteki amaçlarının Kıbrıslı Türklerin yerel değerlerini yaşatmak ve kültürünü geleceğe taşımak olduğunu belirtti.

HALK KONSER VE GÖSTERİLERLE COŞTU

Açılış konuşmalarının ardından Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları Dillirga Grubu’nun gösterisi ile başlayan “8. Kalavaç Kültür Festivali”; Dilekkaya Modern Dans Grubu, Vadili Gençlik Merkezi Halk Dansları ve Yakın Doğu Dans Okulu gösterileri ile devam etti.

Hüseyin Kıral’ın sunumuyla gerçekleşen festivalde stant tanıtımları ve yemek arasının ardından, Grup Frekans, söyledikleri birbirinden güzel şarkılar ile halkı coşturdu.

Festival; Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları Feslikan Grubu gösterisi, Zumba Dance Dila Hatun gösterisi, Mesarya Yıldızları Jimnastik grubu, Değirmenlik Belediyesi Orkestrası, Değirmenlik Sanat Derneği Halk Dansları gösterisi sahne alması ve Grup Cousins konseri ile son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Değirmenlik ve Alevkayası bölgelerinde yarın elektrik kesintisi
image Değirmenlik ve Alevkayası bölgelerine yarın 09.00 - 15.30 arası elektrik verilemeyecek.
Değirmenlik Belediyesi'nden anlamlı etkinlik: Mevsim Yaşam Etkinliği
image Değirmenlik Belediyesi'ne bağlı Gündüz Bakım Merkezi, 65 yaş üzeri bireylere 5'inci Mevsim Yaşam Etkinliği gerçekleştirdi.
Karavezirler: "Sizlerle olmak bize onur verir, gurur verir, mutluluk verir"
image Değirmenlik Belediyesi her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği "Yaşlılar Yemeği"ni dün Salamis Hotel'de gerçekleştirdi.