Ana Sayfa >> LEFKE 28 Aralık 2017, Perşembe 07:43
Cem Kızılgök: "TDP sorunları çözecek kadro ve birikime sahiptir"
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefke milletvekili adayı Cem Kızılgök, Seçim sohbetleri’ndeki bugünkü konuğumuz...
Paylaş  
9
15
8
0

Seçim Sohbetleri

Şüküfe Hansel

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefke milletvekili adayı Cem Kızılgök, Seçim sohbetleri’ndeki bugünkü konuğumuz... Kızılgök, TDP’nin, toplumun bir çok sorununu çözebilecek kadro ve birikime sahip olduğunu belirtti. Kızılgök, “Popüler kültür ve sosyal medya ile vakit geçirmek yerine üretmeliyiz” dedi.

Cem Kızılgök kimdir?

1988 Lefkoşa doğumluyum. Elye’de (Doğancı) yaşıyorum. Kurtuluş Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Yakın Doğu Üniversitesi Pazarlama - İşletme Fakültesi’ni bitirdim. Şu an serbest meslek sahibiyim. Eğitim ve kariyer hayatım boyunca oluşturduğum birikimleri ve tecrübeleri kullanarak başta ülkeme ve sonra bölgeme değer katabileceğim bir pozisyonda bu yolda yürümek istemekteyim. TDP Lefke İlçe Başkanlığı’nı halen sürdürürken uzun yıllardır ülkemiz için doğru siyaseti gerçekleştirme çabasındayım. Üniversite eğitimimi bitirdikten sonra bir süre yurt dışında yaşayıp tekrardan ülkeme döndüğümde birçok kuruluş ve örgütlerde görev almış iş yatırımımı bile kendi bölgeme yapmış ve halen bölgemizin gelişmesi için çaba sarfetmekteyim.

Neden aday oldunuz? Seçmenden oy talep ederken neler söyleyeceksiniz?

Gençlerin de bu toplum için uğraş ve çaba gösterebileceğini, güzel şeyler başarabileceğini kanıtlamak ve en önemlisi gençlerin sesi olmak için aday oldum. Halkımızdan, gençlerimizi doğup, büyüdüğü topraklardan kaçırmak yerine, burada kalıp öz haklarını savunmalarını ve bu adanın geleceği için katkı sağlamalarının önünü açmak adına şans tanımalarını talep ediyorum.

Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ülkedeki bir çok sorunun da sebebi midir? Eğer değilse, ülkede var olan sorunların çözümü konusundaki düşünce ve önerileriniz nelerdir?

Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ülkedeki bir çok sorunun sebebidir... Bir kere şu an KKTC Dünya ülkeleri tarafından tanınmamaktadır (Türkiye hariç)… Bu da KKTC’ye ekonomik ambargo anlamına gelir. Ülke ekonomisinin yol alamaması ve de ülkeye döviz girmemesine sebep olur... Ürünler ihraç edilemiyor, sağlıklı yollar yapılamıyor, trafik kazalarının çoğunlukla sebebi bile bunlardan kaynaklanıyor...

Bir ülkeye döviz girmezse kaliteli okul yapamazsınız... Ülkenin sorunları üniversitelerden gelen kaynaklarla çözülmez… En azından yeterli değildir... Ambargo nedeniyle ülkeye yeterli sayıda turist gelmiyor, gelemiyor…

Kendi insan kaynaklarımızı, kendi yer altı kaynaklarımız, tarımımızı, hayvancılığımızı, sağlığımızı, nasıl daha etkili ve daha üretken hale getirmeliyiz… Ah - vah  yapmadan mevcut durumu nasıl zengin hale getirebilirizin yollarını bulmalıyız… Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni yoktan var etti… Başardı. “Türk milleti zekidir, çalışkandır” dedi… Biz de öyleyiz… Popüler kültür ve sosyal medya ile vakit geçirmek yerine üretmeliyiz…

Bugüne kadar gelmiş ve geçmiş hükümetler başarısız olmuşsa eğer, ki biz sizin böyle düşündüğünüzü varsayıyoruz. Başarılı olmak için neler yapılmadı? Sizce neler yapılmalı?

Bugüne kadar gelmiş geçmiş hükümetler başarısız ise bunun da basilica sebebi ambargolarla yeteneksizliktir… Kıbrıs halkı üreten ve çalışkandır. Bu üretkenlik ve çalışkanlık doğru şekilde yönetilememiştir…

Gerek TDP’li, gerekse TDP’li olmayan seçmene vermek istediğiniz mesaj var mıdır?

Biz TDP olarak her zaman “temiz siyaseti” savunduk sonuna kadar da bunu savunmaktayız. Burdan seçmenlerimize verebileceğim mesaj hiç bir şeyin kolay olmayacağıdır... Yanlış olan bir çok şeyin düzelmesi için zaman gerekir... TDP, temiz bir duruş sergileyerek halkın da güşlerini alarak ilerleyip ülkeyi daha iyi bir yere getirecektir.

Aşağıdaki başlıklarla ilgili kısaca neler söylersiniz?

Ekonomi: Altust olmuş ve geçimini kıtkanat sağlayan bir ekonomik düzen yarattiklari bir adada yasamaktayız.

Vergi: KKTC’deki denetimsizliğin çok zayıf bir düzeyde olduğunu dikkate alarak vergi yasalarının öngördüğü yükümlülükleri gerektiği gibi işlememesinden dolayı adaletsiz bir vergi sisteminin oluşu maalesef halkımızı cok zor durumlara sürüklemektedir.

Adalet: Hersey torpil üzerine kurulmuştur o yüzden adalete güvenimiz sarsılmaktadır.

Turizm: Düzensizliklerden dolayı turizmin de geriye gitmesi ve insanların gözünde eğitim ve kumar turizmi algısını yaratan bir durum söz konusudur.

Sosyal Güvenlik: Hem ülke şartlarında hem de ILO’ya bağlı olarak çalışma şartları düzenlemeli ve denetlenmelidir.

Ulaşım: Toplu tasıma oldukça geri olmakla birlikte ulaşım sıkıtınsı en üst düzeyde olan bir ülkede yaşamaktayız.

Trafik: Çok küçük bir toplum olmamıza rağmen hemen hemen her gün trafiğe güzel insanlarımızdan kurban vermekteyiz. Bunun en büyük sebebi yollarımızın yetersizliğidir.

Tarım: Üreten bir ülke olmamıza rağmen ambargolardan ve düzensizliklerden dolayı birçok üreticinin şu an açlık sınırında olduğuna dikkat çekerim.

Eğitim: Ülkemizde en büyük sorunlardan birisi haline gelmiş olmasına rağmen güzel ve doğru düzenlemeler ile daha da güzel yerlere gelecek olan bir eğitim sistemi olması gerektiğini düşnmekteyim ve öğretmenin haklarının da korunmasından yanayım.

Sağlık: Buyuk bir sorun olan sağlık sektörü maalesef hastaları ve doktorları karşı karşıya getirme noktasındadır. Sağlıkta aciz bir yapı içerisindeyiz...

Çevre: Bir ülkeyi ülke yapan en büyük hususlardan birisi olan çevre temizliğinden bazı bölgelerimiz ve yerleşim yerlerimiz sınıfta kalmıştır.

Kültür: Tarihi yaşatan kültürümüz ve tarihi binalarımız yok olmaktadır.

Spor: Amborgolardan dolayı, sporumuz yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır... Bize disiplin aşılayan spor, ciddi tehlike ile karşı karşıyadır... Tüm bu başlıklarla ilgili yapılması gerekenler mevcuttur ve TDP, bunları yapmaya hazırdır.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

LAÜ Hemşirelik öğrencilerinden "El Yıkama Farkındalığı" kampanyası
Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü 4. sınıf öğrencileri tarafından "El Yıkama Farkındalığı” kampanyası düzenledi.
Oran: "Süratle bir geçiş hükümeti kurulması ve en kısa sürede yeni bir seçime...
Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (LEKAD) Başkanı Hakan Oran, seçimden sonra ortaya çıkan hassas süreçte toplumun kayıplarının en aza indirilmesi için süratle bir geçiş hükümeti kurulması ve en k...
Uluşan: "Jeoloji ve Maden Dairesi kuyu kazma izinlerini 'adil' bir şekilde ve...
Doğancı Köyü sakinlerinden çiftçi ve hayvancı Salih Uluşan, kendisine su kuyusu kazma izni verilmemesi nedeniyle isyan etti…