Ana Sayfa >> EĞİTİM 1 Haziran 2017, Perşembe 16:06

DAÜ Matematik Bölümü başarılı mezunlar yetiştiriyor

DAÜ Matematik Bölümü başarılı mezunlar yetiştiriyorDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi çatısı altında eğitim veren Matematik Bölümü dünyanın önde gelen üniversiteleri ile rekabet edebilecek, ülkesine ve dünyaya uluslararası standartlarda eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet verecek elemanlar yetiştiren KKTC’nin en güçlü matematik bölümü olma özelliğini taşıyor.
Paylaş  
29
31
29
0

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi çatısı altında eğitim veren Matematik Bölümü dünyanın önde gelen üniversiteleri ile rekabet edebilecek, ülkesine ve dünyaya uluslararası standartlarda eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet verecek elemanlar yetiştiren KKTC’nin en güçlü matematik bölümü olma özelliğini taşıyor. Bölüm, bünyesinde saygın üniversitelerde eğitim almış, alanlarında pek çok kitap ve makale yayınlamış, birikimli ve deneyimli bir akademik kadroyu barındırıyor.

Matematik Bölümü’nde öğrencilere sunulan eğitim, teknik ekipmanlar, gelişmiş bilgisayar laboratuvarları, internet ve zengin kütüphane gibi gelişmiş araştırma olanakları ile desteklenmektedir. Ayrıca, öğrenci-öğretim elemanı arasında birebir diyalog kurulabilecek bir düzen olduğundan, öğrencilerin problemlerini öğretim elemanlarına rahatlıkla sorabilecekleri bir ortam sağlanmaktadır.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri programında lisans öğrenimi gören her öğrenci almakla yükümlü olduğu matematik ve bilgisayar derslerinin yanında, Ekonomi ve Finans Bölümlerinden üçü seçmeli, üçü de zorunlu olmak üzere toplam altı ders alarak bu alanlarda Yandal programlarını tamamlayabilirler. Bu derslerden başarılı olmaları halinde, İdari Ekonomi ve Finans Yönetimi alanlarında Yan Dal Sertifika Belgesi almaya hak kazanırlar.

Matematik Bölümü, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanında lisans programı ve Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik ve Bilişim Sistemleri alanlarında bünyesinde toplam 3 lisansüstü program ve 2 doktora programı bulundurmaktadır. DAÜ Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazım Mahmudov bugüne kadar Matematik Bölümü lisans programından 500, yüksek lisans programından 200, doktora programından ise 60 civarında mezun verdiklerini bildirdi.

Mezunların birçoğunun önemli kurumlarda önemli pozisyonlarda çalıştığına değinen Prof. Dr. Mahmudov, bunlardan birkaçının Apple şirketler grubu, Fujitsu Technology Solutions, FIT Solutions, State University of New York at Buffalo (ABD), Massey University (Yeni Zellanda), Florida State University (ABD), TU-Berlin (Almanya), Middlesex University (İngiltere), Islamic University of Gaza (Filistin) gibi dünyanın farklı bölgelerindeki kurumlar olduğuna değindi. Mezunların ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti (TC) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) üniversitelerindeki değişik bölümlerinde, KKTC’deki bazı ortaokul ve liseler ile özel kurumlarda da çalıştığına vurgu yaptı.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan ise yaptığı açıklamada Matematik Bölümü’ne ilgi duyan öğrenci adaylarını, Bölümü daha kapsamlı bir tanıtım için misafir etmekten mutluluk duyacaklarını dile getirerek bölüm ile ilgili detaylı bilgiye math.emu.edu.tr internet adresinden ulaşılabileceği gibi bölüm ile ilgili soruların math@emu.edu.tr mail adresine gönderilebileceğini veya (0392) 6301227 numaralı telefondan bilgi alınabileceği bilgisini verdi. Prof. Dr. Özarslan, 5 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan DAÜ Giriş ve Burs Sınavı’nda tüm öğrencilere başarılar diledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

GAÜ öğrencileri, Lefkoşa TC Büyükelçiliği'ne sektörel eğitim gezileri kapsamı...
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi başta olmak üzere, Hukuk, İletişim, Beşeri ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinden öğrencilerin katılımı ile, Lefkoşa’da bulunan TC Büyükelçiliğine ziyarette bu...
TC 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Başbuğ, DAÜ'lü öğrencilerle buluş...
Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ-ATAUM) tarafından düzenlenen konferans kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orge...
GAÜ Eskrim takımları, Türkiye şampiyonasından 3 kupa ile dönüyor
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Erkek Kılıç ve Kadın Flöre Eskrim takımları, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Türkiye Eskrim Şampiyonası’nda büyük bir başarıya imza atarak; Erkek Kılıç Tak...