Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EĞİTİM 1 Haziran 2017, Perşembe 16:06
banner

DAÜ Matematik Bölümü başarılı mezunlar yetiştiriyor

DAÜ Matematik Bölümü başarılı mezunlar yetiştiriyorDoğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi çatısı altında eğitim veren Matematik Bölümü dünyanın önde gelen üniversiteleri ile rekabet edebilecek, ülkesine ve dünyaya uluslararası standartlarda eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet verecek elemanlar yetiştiren KKTC’nin en güçlü matematik bölümü olma özelliğini taşıyor.
Paylaş  
33
34
33
0

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi çatısı altında eğitim veren Matematik Bölümü dünyanın önde gelen üniversiteleri ile rekabet edebilecek, ülkesine ve dünyaya uluslararası standartlarda eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet verecek elemanlar yetiştiren KKTC’nin en güçlü matematik bölümü olma özelliğini taşıyor. Bölüm, bünyesinde saygın üniversitelerde eğitim almış, alanlarında pek çok kitap ve makale yayınlamış, birikimli ve deneyimli bir akademik kadroyu barındırıyor.

Matematik Bölümü’nde öğrencilere sunulan eğitim, teknik ekipmanlar, gelişmiş bilgisayar laboratuvarları, internet ve zengin kütüphane gibi gelişmiş araştırma olanakları ile desteklenmektedir. Ayrıca, öğrenci-öğretim elemanı arasında birebir diyalog kurulabilecek bir düzen olduğundan, öğrencilerin problemlerini öğretim elemanlarına rahatlıkla sorabilecekleri bir ortam sağlanmaktadır.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri programında lisans öğrenimi gören her öğrenci almakla yükümlü olduğu matematik ve bilgisayar derslerinin yanında, Ekonomi ve Finans Bölümlerinden üçü seçmeli, üçü de zorunlu olmak üzere toplam altı ders alarak bu alanlarda Yandal programlarını tamamlayabilirler. Bu derslerden başarılı olmaları halinde, İdari Ekonomi ve Finans Yönetimi alanlarında Yan Dal Sertifika Belgesi almaya hak kazanırlar.

Matematik Bölümü, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanında lisans programı ve Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik ve Bilişim Sistemleri alanlarında bünyesinde toplam 3 lisansüstü program ve 2 doktora programı bulundurmaktadır. DAÜ Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazım Mahmudov bugüne kadar Matematik Bölümü lisans programından 500, yüksek lisans programından 200, doktora programından ise 60 civarında mezun verdiklerini bildirdi.

Mezunların birçoğunun önemli kurumlarda önemli pozisyonlarda çalıştığına değinen Prof. Dr. Mahmudov, bunlardan birkaçının Apple şirketler grubu, Fujitsu Technology Solutions, FIT Solutions, State University of New York at Buffalo (ABD), Massey University (Yeni Zellanda), Florida State University (ABD), TU-Berlin (Almanya), Middlesex University (İngiltere), Islamic University of Gaza (Filistin) gibi dünyanın farklı bölgelerindeki kurumlar olduğuna değindi. Mezunların ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti (TC) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) üniversitelerindeki değişik bölümlerinde, KKTC’deki bazı ortaokul ve liseler ile özel kurumlarda da çalıştığına vurgu yaptı.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan ise yaptığı açıklamada Matematik Bölümü’ne ilgi duyan öğrenci adaylarını, Bölümü daha kapsamlı bir tanıtım için misafir etmekten mutluluk duyacaklarını dile getirerek bölüm ile ilgili detaylı bilgiye math.emu.edu.tr internet adresinden ulaşılabileceği gibi bölüm ile ilgili soruların math@emu.edu.tr mail adresine gönderilebileceğini veya (0392) 6301227 numaralı telefondan bilgi alınabileceği bilgisini verdi. Prof. Dr. Özarslan, 5 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan DAÜ Giriş ve Burs Sınavı’nda tüm öğrencilere başarılar diledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

GAÜ 2018 burs sıralama sınavı 8 Haziran'da yapılacak
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), KKTC Liseleri'nden mezun olacak veya olmuş üniversite adaylarına yönelik, Merkez ve yurtdışı kampüslerde,  kesintisiz  7 yıl  özel burs olanaklarından faydalanma fırsatı sunuyor.
Özyiğit özel okul yetkilileri ile görüştü: "Döviz artışına karşı bir takım ön...
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit son dönemlerde dövizde yaşanan artışların eğitim de yarattığı sıkıntılara çözüm bulunabilmesi adına ülkemizde eğitim veren özel okul temsilcileri ile bir araya geldi.
KAÜ'de okul harçları ve yurt ücretleri TL üzerinden ödenecek…
image Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Mütevelli Heyeti Başkan Vekili  Doç. Dr. Asım Vehbi,  Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi ve dövizin kademeli yükselişi nedeniyle yaşanan ekonomik dalgalanma karşısında...