Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Ana Sayfa 6 Aralık 2017, Çarşamba 14:48
banner

EastMed Boru Hattı'nın 2025 yılına kadar çok rekabetçi olması bekleniyor

EastMed Boru Hattı'nın 2025 yılına kadar çok rekabetçi olması bekleniyorKıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya arasında dün Mutabakat Zaptı imza töreninden sonra yapılan açıklamaya göre, inşa çalışmalarının 2025 yılına kadar tamamlanması öngörülen EastMed Boru Hattı’nın çok büyük rekabet edilebilirliği olmasının planlandığı açıklandı.
Paylaş  
2
6
4
0

Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya arasında dün Mutabakat Zaptı imza töreninden sonra yapılan açıklamaya göre, inşa çalışmalarının 2025 yılına kadar tamamlanması öngörülen EastMed Boru Hattı’nın çok büyük rekabet edilebilirliği olmasının planlandığı açıklandı.

İmza töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan IGI Poseidon CEO’su Elio Ruggeri, projenin 2025 yılında hayata geçer geçmez ekonomik ortamda görülmesi gerektiğini söyledi.

"Bugün boru hattının 2025 yılında tamamlanmasını bekliyoruz, dolayısıyla bu süre içerisinde pazardaki fiyatlara bakmamız gerekiyor. Beklentimiz, 2025 yılında projenin, fiyatlardaki gelişmelere bağlı olarak ultra rekabetçi, doğal gazın bölgeden ihracatında en rekabetçi seçenekler arasında olmasıdır”.

Ruggeri, 2025’te EastMed Boru Hattı’nın faaliyete geçmeye hazır olacağını, Yunanistan’a bağlantısının maliyetinin 5 milyar avro olarak tahmin edildiğini, İtalya’ya bağlantının da ek bir milyar avro olacağını bildirdi.

Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrypis de açıklamasında, “Konsorsiyumun görüşü, 2025’e kadar hem makul bir talep hem de fiyatlarda rekabet edilebilirlik olmasıdır” dedi.
Bakan, projenin genellikle 20 - 30 yıl olan ömür süresi içerisinde uygun bir siyasi istikrarın oluşturulması için hükümetler arası bir anlaşmaya gerek olduğunu belirtti.

Bakana göre IGI Poseidon’un hiçbir ticari veya teknik koşulları olmadığını, her ülkenin yargı gücü, çevre veya güvenlik izinleri gerekliliği gibi diğer devletten devlete konularının çözülmesi gerektiğini, ticari, teknik, mali koşullara konsorsiyumun ve piyasaların karar vereceğini vurguladı.

İsrail Ulusal Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz ise projenin iki yıl öncesine kadar bir fantezi olarak görüldüğünü çünkü dünyanın hiçbir yerinde, buna benzer başka bir deniz altı doğal gaz boru hattı olmadığını ancak bugün bunun uygulanabilir ve yaşayabilir olduğunu söyledi.

Steinitz, Avrupa’nın yeni kaynaklar bulması, gelecek 30-40 yıl için ek doğal gaz bulması gerektiğini, Kuzey Denizi’ndeki kaynakların azalmakta olduğunu kaydetti.

Avrupa Enerji Komiserinin en iyi replasmanın, İsrail, Kıbrıs ve belki de Yunanistan’daki Doğu Akdeniz gaz alanlarında olabileceğine inandığını duyuran Yuval Steinitz, EastMed Boru Hattı’nın tercih edilebilir bir seçim olduğunu çünkü dahil olan ülkelerin çok güvenilir olduğunu, boru hattının deniz altından olacağını, dolaysıyla kimsenin sabote edemeyeceğini, değişik bölge, ülke veya belediyelerden geçmeyeceğini ifade etti.

İsrailli Bakan "Bu, Avrupa Birliği’nin, Avrupa Enerji Komiseri’nin çok güçlü ve olumlu desteğiyle dört Avrupalı Akdeniz ülkeleri arasında muhteşem bir iş birliğidir ve İtalya, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs, aynı zamanda Avrupa’daki diğer ülkeler ve bölge için karşılıklı fayda sağlayacağına inanmaktayım” dedi.

EastMed Boru Hattı projesine dahil olan ülkelerin çok hızlı hareket ettiklerini dile getiren İsrailli Bakan, hükümetler arası nihai anlaşmanın muhtemelen 2018 yazında imzalanacağığı umudunu ifade etti.

Bakan, Lefkoşa’da toplanan ülkelerin bu boru hattını, ne kadar erken o kadar iyi, gerçeğe dönüştürmek istediklerini ifade etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
RSS DİĞER Ana Sayfa HABERLERİ
banner
banner
banner
banner
banner
banner