Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 30 Ocak 2017, Pazartesi 07:50
banner

Ekonomist Akifler ve Şafaklı: "Atun'un söylemi politik, TL'ye değil Türkiye'ye güven yok"

Ekonomist Akifler ve Şafaklı: Atun'un söylemi politik, TL'ye değil Türkiye'ye güven yokEkonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un, kur dalgalanmalarına rağmen vatandaşların Türk Lirası'na güvenmeye devam etmeleri çağrısını değerlendiren Ekonomist Ünal Akifler ve Okan Veli Şafaklı, bu söylemi politik olarak değerlendirerek, TL'ye güvenmekle ekonomik anlamda iyileşme olmasının mümkün olmayacağının altını çizdi.
Paylaş  
70
83
75
0

Kıbrıs Postası - Cansu Yarışan

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un, kur dalgalanmalarına rağmen vatandaşların Türk Lirası'na güvenmeye devam etmeleri çağrısını değerlendiren Ekonomist Ünal Akifler ve Okan Veli Şafaklı, bu söylemi politik olarak değerlendirerek, TL'ye güvenmekle ekonomik anlamda iyileşme olmasının mümkün olmayacağının altını çizdi.

TL’ye güvenmekten önce Türkiye’deki siyasi istikrarın sağlanması gerektiğine vurgu yapan Akifler ve Şafaklı, Türkiye’deki siyasi istikrarın sağlanmasıyla kurdaki dalgalanmanın durulabileceğini kaydetti.

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Ekonomist Ünal Akifler ve Okan Veli Şafaklı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un ‘TL’ye güvenin’ çağrısını politik bir söylem olarak değerlendirdi.

Son dönemlerde dövizin artması, kurdaki dalgalanma ve TL’nin değer kaybetmesinin nedenini Türkiye’deki siyasi istikrarsızlığa bağlayan ekonomistler, KKTC’nin dövize müdahalesi olmadığının altını çizerek, TL’nin ancak siyasi istikrarın sağlanmasıyla değerini koruyabileceğini vurguladı.

Vatandaşa döviz ile borçlanmamasını tavsiye eden ekonomistler, dövizle borçlananların ise borçlarını TL’ye çevirmesini tavsiyesinde bulundu.

AKİFLER: “TÜRKİYE’YE GÜVEN YOK”

Ekonomist Ünal Akifler yaptığı açıklamada Atun’un çağrısının politik bir söylem olduğunun altını çizerek siyasetçilerin bu tür açıklamalarını vatandaşa moral vermek nedeniyle yaptığını dile getirdi. Bu şartlarda TL’ye güvenmenin mümkün olamayacağını belirten Akifler, “Kendi güvensin, ben daha değerli paralara güvenirim. Geçmişe kıyasla zaman içinde TL değer kazandı ancak şu an Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi istikrarsızlık nedeniyle TL’ye güven azaldı. Ekonomi, istikrarlı politika ister, ayağını yorganına göre uzatma ister, kavga etmeden siyasi dengeyi sağlama ister, ancak Türkiye’ye güven yok. Yatırımların artması, TL’nin değer kazanması için Türkiye’nin siyasi istikrarı sağlaması, komşularını ve vatandaşı mutlu etmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

“BEN TL’YE GÜVENMİYORUM”

‘TL’ye güvenin’ demenin moral vermek amacıyla söylenebileceğini dile getiren Akifler, “Ben TL’ye güvenmiyorum. Çünkü böyle giderse tüm halk fakirleşecek. Fakirleşmeyi engellemek için hükümet, hayat pahalılığını her dönem düzenlenmeli, para tasarrufu yapılmalı. Vergiler düşmezse de fakirleşme devam edecek” dedi.

“TL PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI…”

Vatandaşa tavsiyelerde de bulunan Akifler, vatandaşı risk almamaları, dövizle borçlanmamaları ve servetleri varsa istikrarlı kullanmaları yönünde uyararak sözlerine şöyle devam etti:

“Siyasi istikrarsızlık devam ettiği sürece yapacak başka bir şey yok. TL pamuk ipliğine bağlı… Türkiye bir çılgınlık yapmazsa TL’nin değeri biraz olsun yükselebilir. Her şeyden önce Türkiye’ye güven sağlanması gerekir. TL’den çıkma gibi durum söz konusu da olamaz. Ancak Türkiye düzelirse para istikrara kavuşur. TL’nin değerini koruyabilmek için, Türkiye faizleri yükseltmeli ancak işsizlik artacağı ve yatırımlar azalacağı nedeniyle yükseltilmiyor”

ŞAFAKLI: “POLİTİK SÖYLEMLER EKONOMİK İSTİKRARI SAĞLAMAZ”

Ekonomist Okan Veli Şafaklı da Atun’un çağrısını politik bir söylem olarak değerlendirerek asıl konunun güvenmek veya güvenmemek konusu olmadığını dile getirerek “Toplumun parasına güvenmesi yönünde yapılan açıklamalar politik açıklamalardır. Siyasetçiler açısında yapılması mümkün açıklamalar. Ancak devletimizin politik söylemler ekonomik istikrarı sağlamaz” şeklinde konuştu.

“DEVLETİN DÖVİZE MÜDAHALE ETME LÜKSÜ YOK”

Türkiye’nin dış borçları ve siyasi durumu nedeniyle dövizin yükselmesinin muhtemel bir durum olduğunu belirten Şafaklı, “Türkiye’nin istikrarsızlığı nedeniyle dövizin yükselmeye devam edeceği bir gerçek… Ülkemizin dövize müdahale etme şansı yok, çünkü bütçe açığı fazla, kaynak yaratma imkanı yok… Bu nedenle devletin dövize müdahale etme lüksü yok. Kendi düşen ağlamaz. Halk TL ile borçlansın ancak döviz ile borçlananlar için devletin kredi vermesi durumu söz konusu olursa döviz ile borçlananlar kredi alarak borçlarını TL’ye çevirebilir” şeklinde konuştu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum Kooperatif Bankası, takipte kredisi olan müşterilerin hesaplarını bloke e...
image Rum Kooperatif Bankasının, takipte kredisi bulunan müşterilerinin hesaplarını bloke ettiği belirtildi.
IMF, Türkiye için 'acil durum grubu oluşturdu'
image DW Türkçe, edindiği bilgilere göre, IMF'nin, Türkiye'nin kapısını çalma ihtimaline karşı acil durum grubu oluşturduğunu duyurdu.
KTTO'nun yayın organı "Ekonomi" çıktı
image Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) yayın organı “Ekonomi”, uzun bir aradan sonra yeniden e farklı bir formatla yayınlandı.