Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 25 Ocak 2017, Çarşamba 10:25
banner

Ekonomist Ergün: "Kıbrıs sorunu, Kıbrıslı Türkleri gebertiyor"

Ekonomist Ergün: Kıbrıs sorunu, Kıbrıslı Türkleri gebertiyorGenç TV'de Baykan Gürses Özdağ'ın hazırlayıp sunduğu "Yeni Güne Merhaba" programına konuk olan Ekonomist Necdet Ergün, KKTC’nin ekonomisini değerlendirdi.
Paylaş  
66
71
54
2

Kıbrıs Postası - Cansu Yarışan

Genç TV'de Baykan Gürses Özdağ'ın hazırlayıp sunduğu "Yeni Güne Merhaba" programına konuk olan Ekonomist Necdet Ergün, KKTC’nin ekonomisini değerlendirdi.

KKTC’nin son 8 yıldaki ekonomik büyümesinin yılda yüzde 1.3 oranında olduğunu açıklayan Ergün, “Kıbrıs sorunu, Kıbrıslı Türkleri gebertiyor” dedi.

Ekonomik anlamda KKTC’nin büyümesinin yetersiz olduğuna değinen Ergün, ekonominin nasıl bu noktaya geldiğini de anlattı.

Ergün’ün açıklamaları şöyle:

“Makro bir resim çizerek neden farklı bir dönemde olduğumuzu açıklamak isterim. Resmin bütününü gördüğümüz zaman daha iyi anlayabiliriz. KKTC ekonomisi son 1 yıl içerisinde patinaj ekonomisi yapıyor. İki ileri bir geri giderek çok fazla ilerlemiyoruz.

Makro resme baktığımızda, KKTC 1999-2002 yıllarında alabora olmuştu. 1999’larda banka iflasları 2002 yıllarında Annan Planı gündeme geldi.  Kapıların açılması ve Annan Planı rüzgarıyla müthiş bir talep patlamasıyla 2002-2007 yılları arasında ekonomi yüzde elliye yakın büyüdü. Bu büyüme temposunda satın alma gücü, refah arttı. 2007’lerde global krizlerin ardından yüzde 6 küçüldük, sonra yüzde 3 küçüldük. 2008-2016 yılları arasında KKTC ekonomisi ortalama olarak yüzde 1.3 büyüdük.

2002-2007 yılları arasındaki dış dinamikli büyümemiz sırasında, KKTC’deki yapısal sorunlarına değinmedik. Ekonominin, mali, idari, hukuki çerçevesini zeminini yapısal olarak değiştirmedik. Bir rüzgarla bir büyüme temposuyla mevcut yapısal sorunlar görünür olmaktan çıktı. Çünkü hızlı büyüyorsunuz, istihdam yaratıyorsunuz, kamu gelirleriniz artıyor, herkes bunun keyfini çıkarıyor, popülizm yapıyorsunuz. O dönemin hükümeti bundan sorumludur.

Biz şu anda orta gelir tuzağına takıldık. KKTC sahipsiz bir ülkedir. 40 sende 38 hükümet iktidara gelirse bu kadar kısa vadeli, sahipsiz, sorumsuz koalisyonlarla güçlü ve ortak uzun vadeli programlar uygulayamayan, reformlar yapamayan, devletin organizmasını bozan, bürokrasiyi öldüren ve bir sonraki seçimi düşünen, popülizm yapan bir siyasal rejimden, daha fazlasını bekleyemeyiz zaten…

Oy veren ile oy alan arasındaki ilişki ülkemizde emek ve üretimden gelmiyor, avantadan kayırmadan ve kollamadan geliyor. Bu da popülizmi getiriyor. O yüzden 8 yılda, yıllık 1.3 oranında ekonomimiz büyüdü. O yüzden şu anda orta gelir tuzağına kapıldık.

KKTC ekonomisinin yerli insan kaynaklarını dönüştürme sorunu var. kalifiye ve kendi girişimciliğini hayata geçirecek insanlar yaratamıyoruz. O yüzden binlerce insana ücretler düşmesine rağmen kamuya girmek cazip geliyorsa, bu sorunlarımızdan dolayıdır. 100 kişilik kamu sınavına bin 500 - 2 bin kişi katılıyor.

Tüm bunlarla ilgili kapsamlı değişim – gelişim programı hazırlamak gerek. Türkiye bürokratı bizi anlamıyor. KKTC koşullarına uygun ve KKTC bürokratlarıyla oluşturulması gereken değişim – gelişim programı hazırlanmalı.

Bu noktada 2 sorunumuz var. Bana sorarsanız Kıbrıs sorununun tutsağıyız. Çünkü yıllardır 96-97’den beri iş dünyasına katılan Kıbrıslı Türk olarak ben hayatım boyunca bu yıl, önümüzdeki yıl Kıbrıs sorununun çözüleceği düşüncesiyle yaşadım. Bu beklenti Kıbrıslı Türkleri gebertiyor. Uzun vadeli programların yapılmasının önündeki en büyük sorundur. Buna rağmen biz siyasal rejimimizi bu ülkenin şartlarına uygun bir şekilde kurgulamış olsaydık bugün Kuzey’in ekonomisi 5 milyar dolardı. Biz KKTC’deki sistemden dolayı 1 buçuk milyar dolar kaybettik”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
26 Ocak 2017, Perşembe
Cafer         - Buyukkonukl
ne gebermesi coktan geberdik,battik.

25 Ocak 2017, Çarşamba
ahmet tekinoğlu         - lşa
yazara katılmamak elde değil, çözüm beklentisi içerisinde olmak herkesi farklı etkiler birazda çekinerek yazıyorum bendede aşırı gaz yapar adamlar habire vergi salarken biz nereye salacayık bu konu kapalı maraşın durumu gibi belirsizdir.önemli bir iş toplantısında aklınıza kıbrıs sorunun geldiğini varsayalım düşünmekten mideniz herzamanki gibi yine gaz yapar ama siz yapamazsınız.çok özür dilerim ayrıca ricada ederim osuruktur deyip geçmeyin bu aslında kişisel hak ve özgürlüklerlede pek bağdaşmayan insanı doğal olarak rahatsız eden, AİHM'e götürülebilecek kadar önemli bir durumdur. umarım kısa vadede onurlu bir barış gelir ülkemize.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs'ta Mayıs ayında enflasyon arttı
image Kıbrıs İstatistik Dairesi tarafından yayımlanan rakamlara göre, Kıbrıs’ta Mayıs ayında enflasyon bir yıl önce %1 ve Mayıs 2018 ile kıyasla %1,4 arttı.
Saat başı işgücü maliyeti 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 2,1 oldu
image Avrupa İstatistik Dairesi Eurostat’a göre, Kıbrıs’ta saat başı işgücü maliyeti 2018’in ilk çeyreğinde %2,1 oldu.
KTTO'dan "Startups Peace-Slush"a Destek
image Finlandiya Elçiliği’nin, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası (KEBE) işbirliğiyle düzenleyeceği “Startups Peace & Slush” yarışmasının tanıtım geçtiğimiz...