Ana Sayfa >> SAĞLIK 11 Ekim 2017, Çarşamba 10:29
Gözyaşı ve tükürükten elektrik ürettiler
Gözyaşı ve tükürükten elektrik ürettilerAraştırmacılar gözlerimizde ve vücudumuzun diğer parçalarında üretilen salgıları kullanarak elektrik elde etmeyi sağlayan bir yöntem keşfettiler.
Paylaş  
11
18
13
0

Araştırmacılar gözlerimizde ve vücudumuzun diğer parçalarında üretilen salgıları kullanarak elektrik elde etmeyi sağlayan bir yöntem keşfettiler.

Eğer bu yöntemle verimli bir şekilde elektrik üretmeyi başarırsak bu durumda vücuda monte edilen tıbbi cihazlar için bir yakıt kaynağı elde etmiş oluruz.

Gözyaşında, tükürükte, sütte, mukusta ve yumurta beyazında bulunan lisozim, bakteriyel hücre duvarlarını yıkmakta yardımcı olan bir enzimdir. 

Ekip, eğer gelecekteki çalışmalarda bu keşif kullanılabilirse esnek, enerji üretiminde etkin, yeni bir elektronik çağının mümkün olabileceğini öngörüyor.

Bu yenilikler, vücuda ilaç uygulamada yardımcı, deri altındaki lisozimi tespit ederek güç sağlanan ve kontrol edilen yeni nesil implantları da içerebilir.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Yaşlanmayı geciktirmenin sırrı genetiğimizi değiştirmemekte saklı
Yaşlanmanın ilk belirtilerinin gözlerde ortaya çıkıyor. Düzenli nemlendirici ve bakım ürünlerinin yanı sıra, stresten uzak yaşam, iyi beslenme ve yeterli uyku, cildin yaşlanmasını durdurmaya yardımcı oluyor.
Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat
İdrar yolu enfeksiyonlarının oldukça yaygın olduğunu belirten Op.Dr. Evrim Aksoy, bu enfeksiyonun öncelikle kadınları etkilediğini söyledi.
Ergenlik 24 yaşına kadar sürebiliyor!
"The Lancet Child & Adolescent Health" dergisinde yer alan araştırmaya göre, daha önceden 19 yaşında bittiği düşünülen ergenliğin 24 yaşına kadar sürebildiği belirtildi