Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜZELYURT 9 Haziran 2017, Cuma 17:55
banner

GÜKAD: "Bölgenin kalkınmasında ODTÜ ile GÜKAD'ın aktif rol alması önemli”

GÜKAD: Bölgenin kalkınmasında ODTÜ ile GÜKAD'ın aktif rol alması önemli”Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD), Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü (ODTÜ KKK) Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.
Paylaş  
43
41
44
0

Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği (GÜKAD), Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü (ODTÜ KKK) Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal’a bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre Reşat Kansoy Başkanlığındaki GÜKAD Heyeti, ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal ile beldenin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine yönelik nelerin yapılabileceğine dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Kabulde ilk konuşmayı GÜKAD Başkanı Reşat Kansoy yaptı.

GÜZELYURT İMAR PLANI…

Kansoy konuşmasında, bölgenin kalkınmasında ODTÜ KKK ile GÜKAD’ın aktif rol almasının gerekliliğine inandıklarının altını çizerek, Güzelyurt İmar Planının hayata geçirilmesinin hem ODTÜ KKK hem de Güzelyurt’un bütünü için önemli olduğunu söyledi.

KERPİÇ EVLERLE, KÖY PANSİYONCULUĞU…

Bölgede konaklamaya yönelik yatak kapasitesinin artırılması gerektiğine de değinen Kansoy, bu amaç için Güzelyurt’taki mevcut kerpiç yapılar kullanılarak, ‘Köy Pansiyonculuğu’ uygulaması başlatılabileceğini belirtti.

LOKOMOTİF SEKTÖR TARIM…

Bölgenin lokomotif sektörünün tarım olduğunu aktaran Kansoy, havzadan havzaya taşınan suyun önemli olduğuna da dikkat çekerek, GÜKAD’ın tarım alanında, tür değişimine gidilmesini savunduğunu ifade etti.

ÜNİVERSİTE KENT BÜTÜNLEŞMESİ…

Üniversitelerin, her kent için şans olduğunu da kaydeden GÜKAD Başkanı Kansoy, Üniversite-Kent bütünleşmesinin daha etkin kılınabilmesi için Güzelyurt ile ODTÜ KKK arasındaki yaya, bisiklet ve araç trafiğinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

MEVLEVİ YOLU DA AÇILMALI…

Konuşmasında, GÜKAD’ın, projesinin hazır olmasına rağmen açılmayan, Mevlevi, Kalkanlı yolunun mutlaka açılmasını savunduğunu söyleyen Kansoy, Merkezi ve Yerel Yönetimin daha fazla gecikmeden bu konuda çalışma başlatmasını istedi.

ATIL DURUMDAKİ THE WEST QUEEN HOTEL, ODTܒYE KAZANDIRILMALI…

Kansoy, Kalkanlı’da ODTÜ KKK yakınında yıllardır atıl bir vaziyette duran The West Queen Hotel’in mutlaka değerlendirilmesi gerekliliğine de değindi.

Daha önce pek çok proje için adı geçen atıl durumdaki otel binasının, bir şekilde ODTÜ bünyesinde topluma yeniden kazandırılması gerektiğini ifade eden Kansoy, bu konuda ilgili tarafların gerekli adımları atmaları çağrısında bulundu.

ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal da konuşmasına, GÜKAD Heyeti ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

GÜZELYURT İSMİ ODTÜ İLE TÜM DÜNYADA DUYULACAK…

Kendisini bir Güzelyurtlu olarak gördüğünü söyleyen Baykal, dünya çapında önemli projeleri hayata geçireceklerini kaydederek, “Diğer İlçeleri bilmiyorum ama Güzelyurt ismi ODTÜ ile tüm dünyada duyulup bilinecek. Hedeflerimizden biri de budur” dedi.

KÖY KÜLTÜR MEYDANI…

Köy Kültür Meydanı projesini hayata geçirmek için faaliyete geçtiklerini de söyleyen Baykal, Ekim ayında, Köy Kültür Meydanı için temel atma töreni gerçekleştirmeyi hedeflediklerini anlattı.

ORTAK BULUŞMA VE ÜRETME NOKTASI MEYDAN…

Halkla Üniversitenin ortak buluşma ve üretme noktasının Köy Kültür Meydanı olacağını belirten Baykal, meydanda sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel ve toplumsal birçok etkinliğin gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

BAYKAL, GÜKAD FAHRİ ÜYESİ…

Ziyaretin sonunda, ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal’a derneğin fahri üyelik plaketi taktim edildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Güzelyurt Kaymakamlığı, Mevlevi atış alanında topçu atışları yapılacağını duy...
image Güzelyurt Kaymakamlığı, Mevlevi Atış alanında 26 Nisan tarihinde topçu atışları yapılacağını duyurdu.
Yayla sahili çöplük içinde
image Uzun bir süre denizinden taş çıkarılan Yayla sahili şimdilerde çöplük haline getirildi.
"Sevgi Bahçesin'deki Ağaç" Güzelyurt'ta sahne aldı
image Güzelyurt Belediyesi XIV. Tiyatro Günleri kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu  “Sevgi Bahçe’sindeki Ağaç” adlı çocuk oyununu bugün saat 10:00’da Amfi Tiyatro’da sahneledi.