Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Doç. Dr. N. BERATLI | 8 Ekim 2017, Pazar

İki deli Fransız

Paylaş  
31
58
27

Mösyö Nikola Chauvin’i bilir misiniz? Veya adını hiç işittiniz mi?

Çoğunuz, duymamışsınızdır... Napolyon’un ordusunda, askermiş. Millet savaşırken bu cart curt eder, bağırır çağırır, savaştan sonra da övünürmüş. Orduda herkes bunu tanır, zart-zurtuna gülermiş gülmesine ama buna, çıkardığı onca gürültünün hatırına, birkaç da madalya verilmiş. Bonapart iktidardan düşünce, bunu da ordudan çıkarmışlar ama o, bu defa da madalyalarını göğsüne asar, kapı kapı dolaşır, atıp tutmaya devam edermiş. Yanlış hatırlamıyorsam bir er! Belki de bir onbaşı, unuttum… Zaten önemli biri de değil...

“Önemli değilse, neden yazıyorsun be adam?” diyeceksiniz... Herif önemsiz ama tarihe önemli bir tanım bıraktı: Chauvinizm! Şovenizm yani... Buyurun!

Peki, Mösyö Charles Marie de La Condamine’i hiç işittiniz mi? Bu da Fransız, adından belli...

de La Condamine, ilk defa 1719’da İspanya ile Fransa arasındaki Güller Kalesi Kuşatması esnasında meşhur olmuş. Henüz yaşı on sekiz, kafasına kıpkırmızı bir başlık giyerek dolanmaya başlamış. İspanyol topçusu bunu fark edip de nirengi noktası olarak kullanmaya başlayınca, vurulacağı konusunda onu uyaran üslerine, “Ben İspanyol topçusunun, isabet oranını merak ediyorum! İyi değiller...” demiş... Bir İstanbul gezisinde, birine falaka ile dayak atıldığını görünce, gidip küçük bir suç işlemiş. Böylece, falakanın verdiği acının nasıl olduğu konusundaki merakını gidermiş. Krala suikast işlemeye kalkıp, bunu başaramayan birini, kral kol ve bacaklarından dört ata bağlanıp, atların kırbaçlanması suretiyle idama mahkûm etmiş! İnfaz esnasında muhafızlar, cellâtlar arasında meslekten olmayan bir kaçağa rastlayıp, onu halkın arasına kovalamışlar. Kaçak halka doğru koşarken, “Merak ettim ne var?” diye, baş cellat da “Çok yetenekli, iyi bir çırak olur, bırakın” diye bağırmaktaymışlar. Meraklı amatör cellâdı tabii ki tanıdınız: de La Condamine!

Bir defasında, soylu bir leydinin salonunda oturuyorken, leydi bir dostuna mektup yazıyormuş. Bizimki, kadının omuz başında durup mektubu okumaya başlayınca, o da “Sana daha da ayrıntılı yazacaktım ama Mösyö de La Condamine, bütün yazdıklarımı okuyor” diye bir cümle yazınca, bizimki; “Haksızlık ediyorsunuz madam” demiş, “Okumuyorum”!

Fransız Bilimler Akademisi, 1734’te dünyanın elips biçiminde olduğunu kanıtlayacak ve ekvatorun uzunluğunu saptayacak bir bilim heyetini, Ekvador’a göndermeye karar verir. de La Condamine, allem eder, kallem eder, heyete katılır. Yolu tutup, Ekvador’a gider... İki seneden fazla bir zaman dağ taş dolaşıp, heyetteki en aktif adam olur. Bilimsel kanıtlar ortaya çıktıktan sonra geriye dönmez, Amazon Ormanları’na dalar... Birkaç sene ortaya çıkmaz. Sonra, bir gün ansızın Fransa’ya çıkagelir. Yanında suçiçeği aşısını, ‘kauçuk’u ve ‘kinin’i getirmiştir. Bir de Pigme!

Yetmiş üç yaşında, genç bir cerrahın yeni bulduğunu iddia ettiği bir ameliyatı kanıtlaması için ameliyat masasına yatar ve bir daha kalkmaz! Masada kalır... Merakını  gidermiş olur... Anlaşılır ki ameliyat yöntemi, yeterince doğru değilmiş! Bu merak da içinde kalır...

Buyurun size iki Fransız! Ne dersiniz?

İlk çeşidi, hep daha rahat yaşar… Ama dünya ikinci tür sayesinde ilerler…

Şimdi bu adam, bu lâfı neyin üstüne söyledi? Hadi tahmin edin…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
30 Ekim 2017, Pazartesi
hakkı muzafferoğlu         - lefkoşa
benim şüphelerim var bilimadamlarının araştırması faydalı olacaktır condom ismi Fransız de la condamine'nin isminden gelmiş olabilir, Fransızların özellikle kara avrupasında birçok yararlı izler bıraktığı, giyotini saymazsak birçok faydalı buluşlara imza attıkları muhakkaktır

8 Ekim 2017, Pazar
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Doğrusu bu lafı tam olarak neyin üstüne söylediniz bilemiyorum Sn Beratlı. Ancak rahmetlik babam bazı durumlarda hep söylerdi , o da babasından duyarmış.. Dünyada iki türlü deli varmış biri içeri atlayanlar diğeri dışarı atlayanlarmış. Sizin söz ettiğiniz Fransız karakterleri ve yaşamlarını bildiklerini de hiç zannetmiyorum.. O gün bu gündür halen bu sözler aklıma geldikçe içeri demekle neresi dışarı demekle nersi kastedilmiş bir türlü tam olarak karar veremiyordum. Yazınızı okuyana kadar! :-)

YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Nisan 2018, Pazartesi    Milliyetçilik ne kadar kötü?
14 Nisan 2018, Cumartesi    Saçmada tevil
10 Nisan 2018, Salı    Barışçı "sol" fikirler...
7 Nisan 2018, Cumartesi    Akıncı’ya mahalle baskısı
26 Mart 2018, Pazartesi    Yemeği ye Akıncı…
25 Mart 2018, Pazar    Yemeği ye Akıncı...
17 Mart 2018, Cumartesi    Biri artık bunları söylesin…
11 Mart 2018, Pazar    Bunca yıl sonra...
4 Mart 2018, Pazar    Akıncı ağız değiştirdi, istifa etsin...
26 Şubat 2018, Pazartesi    Karşıt olmak, karşı olmaya yetseydi...

banner
banner
banner
banner
banner

Milliyetçilik ne kadar kötü?
Doç. Dr. N. BERATLI | 16 Nisan 2018, Pazartesi
Öyle görünüyor ki bu ara biraz daha sık yazmak gerekiyor! Bu halkın entellerinin evvel eski hastalığı depreşti gene… Entelektüelden bahsetmiyorum! Onun özentisi imitasyon tayfasını kastediyorum. 
Konunun cahili olmak...
Saçmada tevil
Doç. Dr. N. BERATLI | 14 Nisan 2018, Cumartesi
Dün bizim gazetede yer alan bir habere göre:
BBC’nin "Moskova Kıbrıs’ı vurur mu?" sorusu üzerine konuşan eski Rus General, bunun ihtimal dahilinde olduğunu ifade etmiş! İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanan haber...
Barışçı "sol" fikirler...
Doç. Dr. N. BERATLI | 10 Nisan 2018, Salı
Son günlerde bazı arkadaşlar “Solculuk ederik” zannederek, hep bir ağızdan Anastasiadis’in bir Helen ulus devleti içinde azınlık olmak önerilerine öyle bir sarıldılar ki insanın aklına acayip şeyler geliyor.
Sadece c...