Ana Sayfa >> YENİERENKÖY 23 Aralık 2015, Çarşamba 07:57
Yıkıcı: "Yenierenköy Belediyesi sözün bittiği yerdedir"
Yıkıcı: Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, Yenierenköy Belediyesi’nin 22 milyon lira borcu olduğunu ve ödeme yapamaz duruma geldiğini söyleyerek, “Yenierenköy Belediyesi sözün bittiği yerdedir, geldiğimiz durum boyumuzu aştı. Bugüne kadar siyasilerin yaptığı yanlışların bedelini belediye ödememeli” diye konuştu. Yıkıcı, “borç dahi çekemeyen bir belediye devraldık”diyerek, belediyeye gelir getiren kurumların dahi battığını, bu kurumları ayağa kaldırarak açığı kapatmaya çalıştıklarını, çalışanların ise sesini duyurmak için çadır eylemi başlattığını söyledi.
Paylaş  
58
70
60
0

Yıkıcı, “İçişleri ve Çalışma Bakanlığı çalışandan belli oranda kesinti yaparak sorunu çözmeye çalıştı. Ancak bu çalışanlar ve sendika tarafından kabul edilmedi. Bu şekilde iyileştirme yapılabilir diye düşünüyorum. Çalışanlar mağdur olmadan orta yol bulunabilir. Yenierenköy Belediyesi emirnameler içinde olan, yatırımı olmayan kırsal bir bölge. Belediye ise maalesef yıllarca hesapsız ve kitapsız yönetildi”dedi.

Kıbrıs Postası - Deniz ABİDİN

Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, Kıbrıs Postası’na belediyenin son durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yıkıcı, 2014 yılında 124 çalışanla çok büyük borçlarla görevi devraldığını belirterek, belediyede bugün 122 çalışanın olduğunu söyledi. Yenierenköy Belediyesi’nin toplamda 22 milyon lira borcu olduğunu söyleyen Yıkıcı, seçim arifesinde dahi çalışanların borçlanılarak ödendiğini anlattı. “Borç dahi çekemeyen bir belediye devraldık” diyen Yıkıcı, belediyeye gelir getiren kurumların dahi battığını, bu kurumları ayağa kaldırarak açığı kapatmaya çalıştıklarını kaydetti. Yıkıcı, yeni geçen yasayla, yeni yılda artık sosyal hakların yatırılma zorunluluğu olduğunu hatırlatarak, belediyenin bugün maaş ödeyebilir durumda olmadığını söyledi.

Yıkıcı: “Yeni yılda 150 bin TL açıkla belediye daha da çıkmaza girecek”

Yıkıcı, yeni geçen yasayla birlikte yeni yılda 150 bin TL daha açıkla belediyenin daha da bir çıkmaza gireceğini ifade ederek, gelirleri artırma ve hizmetleri güncelleme konusunda çalışacaklarını belirtti. Yenierenköy Belediyesi’nin borç yüzünden ödeme kapasitesinin dibe çöktüğünü söyleyerek, “gelirimiz az, giderimiz çok” dedi.

Yıkıcı şunları söyledi: “Çalışanlar doğal olarak seslerini duyurmak istiyorlar. Meclis önünde çadır eylemine başladılar. İçişleri ve Çalışma Bakanlığı çalışandan belli oranda kesinti yaparak sorunu gidermek istedi. Ancak bu sendika tarafından kabul edilmedi. Bu şekilde iyileştirme yapılabilir diye düşünüyorum. Çalışanlar mağdur olmadan orta yol bulunabilir. Yenierenköy Belediyesi emirnameler içinde olan, yatırımı olmayan kırsal bir bölge. Belediye ise maalesef yıllarca hesapsız, kitapsız yönetildi”

“Çalışanın aile huzuru kalmadı”

Yenierenköy Belediye Başkanı Yıkıcı, bölge halkından ciddi bir destek alarak göreve geldiğini, göreve geldikten sonra görünmeyen bir o kadar daha borçla karşı karşıya kaldığını anlatarak, “elimden geleni yapmaya çalışıyorum, ancak, Yenierenköy Belediyesi sözün bittiği yerdedir, geldiğimiz durum boyumuzu aştı” diye konuştu. Yıkıcı, devletle birlikte orta bir yol bulunarak bu sorunların çözülmesi gerektiğini ifade ederek, şunları belirtti: “Çalışanın aile huzuru kalmadı. Çünkü ciddi borçları var. Çalışanlar Bakanlık tarafından yapılması önerilen kesintiler için ikna edilebilir. Bugüne kadar siyasilerin yaptığı yanlışların bedelini belediye ödememeli. Ben göreve geldikten sonra hiç istihdam yapmadım. Borçlanamazsınız kararı çıkınca hesaplarımız bozuldu. Belediye olarak su konusunda da çok ciddi sorunlar yaşadık. Bölgeye 14 günde bir su veriliyordu. Kısacası, sözün bittiği yerdeyiz”


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Yenierenköy Belediyesi'ne bağlı 12 köy çöplüğe dönüyor
Yenierenköy Belediyesi'nin kapatılıp anahtarını teslim etmesinin ardından belediyeye bağlı köylerde belediye hizmetleri ile ilgili sorunlar başgöstermeye başladı.
Yenierenköy Belediyesi'nde istifaların yerine 10 kişinin atamaları yapıldı
Yenierenköy Belediyesi'nden istifa eden Meclis üyelerinin yerine, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla aynı partiden aday olup en fazla oy alan toplam 10 kişi atandı.
Yenierenköy Belediyesi'nde yaşanan sıkıntılar bugün masaya yatırılıyor
Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanan sıkıntılar ve gelinen süreç bugün masaya yatırılıyor.