Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİERENKÖY 23 Aralık 2015, Çarşamba 07:57
banner

Yıkıcı: "Yenierenköy Belediyesi sözün bittiği yerdedir"

Yıkıcı: Yenierenköy Belediyesi sözün bittiği yerdedirYenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, Yenierenköy Belediyesi’nin 22 milyon lira borcu olduğunu ve ödeme yapamaz duruma geldiğini söyleyerek, “Yenierenköy Belediyesi sözün bittiği yerdedir, geldiğimiz durum boyumuzu aştı. Bugüne kadar siyasilerin yaptığı yanlışların bedelini belediye ödememeli” diye konuştu. Yıkıcı, “borç dahi çekemeyen bir belediye devraldık”diyerek, belediyeye gelir getiren kurumların dahi battığını, bu kurumları ayağa kaldırarak açığı kapatmaya çalıştıklarını, çalışanların ise sesini duyurmak için çadır eylemi başlattığını söyledi.
Paylaş  
59
73
61
0

Yıkıcı, “İçişleri ve Çalışma Bakanlığı çalışandan belli oranda kesinti yaparak sorunu çözmeye çalıştı. Ancak bu çalışanlar ve sendika tarafından kabul edilmedi. Bu şekilde iyileştirme yapılabilir diye düşünüyorum. Çalışanlar mağdur olmadan orta yol bulunabilir. Yenierenköy Belediyesi emirnameler içinde olan, yatırımı olmayan kırsal bir bölge. Belediye ise maalesef yıllarca hesapsız ve kitapsız yönetildi”dedi.

Kıbrıs Postası - Deniz ABİDİN

Yenierenköy Belediye Başkanı Mesut Yıkıcı, Kıbrıs Postası’na belediyenin son durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yıkıcı, 2014 yılında 124 çalışanla çok büyük borçlarla görevi devraldığını belirterek, belediyede bugün 122 çalışanın olduğunu söyledi. Yenierenköy Belediyesi’nin toplamda 22 milyon lira borcu olduğunu söyleyen Yıkıcı, seçim arifesinde dahi çalışanların borçlanılarak ödendiğini anlattı. “Borç dahi çekemeyen bir belediye devraldık” diyen Yıkıcı, belediyeye gelir getiren kurumların dahi battığını, bu kurumları ayağa kaldırarak açığı kapatmaya çalıştıklarını kaydetti. Yıkıcı, yeni geçen yasayla, yeni yılda artık sosyal hakların yatırılma zorunluluğu olduğunu hatırlatarak, belediyenin bugün maaş ödeyebilir durumda olmadığını söyledi.

Yıkıcı: “Yeni yılda 150 bin TL açıkla belediye daha da çıkmaza girecek”

Yıkıcı, yeni geçen yasayla birlikte yeni yılda 150 bin TL daha açıkla belediyenin daha da bir çıkmaza gireceğini ifade ederek, gelirleri artırma ve hizmetleri güncelleme konusunda çalışacaklarını belirtti. Yenierenköy Belediyesi’nin borç yüzünden ödeme kapasitesinin dibe çöktüğünü söyleyerek, “gelirimiz az, giderimiz çok” dedi.

Yıkıcı şunları söyledi: “Çalışanlar doğal olarak seslerini duyurmak istiyorlar. Meclis önünde çadır eylemine başladılar. İçişleri ve Çalışma Bakanlığı çalışandan belli oranda kesinti yaparak sorunu gidermek istedi. Ancak bu sendika tarafından kabul edilmedi. Bu şekilde iyileştirme yapılabilir diye düşünüyorum. Çalışanlar mağdur olmadan orta yol bulunabilir. Yenierenköy Belediyesi emirnameler içinde olan, yatırımı olmayan kırsal bir bölge. Belediye ise maalesef yıllarca hesapsız, kitapsız yönetildi”

“Çalışanın aile huzuru kalmadı”

Yenierenköy Belediye Başkanı Yıkıcı, bölge halkından ciddi bir destek alarak göreve geldiğini, göreve geldikten sonra görünmeyen bir o kadar daha borçla karşı karşıya kaldığını anlatarak, “elimden geleni yapmaya çalışıyorum, ancak, Yenierenköy Belediyesi sözün bittiği yerdedir, geldiğimiz durum boyumuzu aştı” diye konuştu. Yıkıcı, devletle birlikte orta bir yol bulunarak bu sorunların çözülmesi gerektiğini ifade ederek, şunları belirtti: “Çalışanın aile huzuru kalmadı. Çünkü ciddi borçları var. Çalışanlar Bakanlık tarafından yapılması önerilen kesintiler için ikna edilebilir. Bugüne kadar siyasilerin yaptığı yanlışların bedelini belediye ödememeli. Ben göreve geldikten sonra hiç istihdam yapmadım. Borçlanamazsınız kararı çıkınca hesaplarımız bozuldu. Belediye olarak su konusunda da çok ciddi sorunlar yaşadık. Bölgeye 14 günde bir su veriliyordu. Kısacası, sözün bittiği yerdeyiz”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

BES'ten Yenierenköy'de eylem uyarısı
image Belediye Emekçileri Sendikası (BES), hükümetin, Yenierenköy Belediyesi ile ilgili bir hafta içinde çözüm önerileri hazırlayıp, görüşme çağrısı yapmaması durumunda Lefkoşa’da eylem düzenlemekten çekinmeyeceğini açıklad...
Yenierenköy Belediyesi çalışanları işbaşı yaptı
image Mali krize girmesinin ardından yöneticileri istifa eden ve kapatılarak anahtarı da İçişleri Bakanlığı’na verilen Yenierenköy Belediyesi’nde çalışanlar, 3 aylık maaşlarının ödenmesiyle dün yeniden işbaşı yaptı.
BES, Yenierenköy çalışanları ile birlikte öneri hazırlığında
image BES ve Yenierenköy Belediyesi çalışanı dün bir araya geldi. Çalışanlar ve sendika yönetimi Cuma günü Başbakan Erhürman’a sunulmak üzere öneri hazırlıyor.