Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ÇATALKÖY 6 Ağustos 2015, Perşembe 10:00
banner

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu: "Devlet cinayet işliyor"

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu: Devlet cinayet işliyorÇatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu Teknecik Santrali konusunda devlete ateş püskürdü, eylem uyarısında bulundu…
Paylaş  
92
90
90
0

Haber - Levent KUTAY

Çatalköy, Esentepe, Arapköy, Karaağaç ve Alagadi... Hatta, daha da ilerisi... Yıllardır, Teknecik Elektrik Santrali’nden çıkan kara dumandan rahatsız. Bölge halkı “ zehir soluyoruz” diyor. Bölgede kanser vakaları artış gösteriyor. Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu bir süredir konunun üzerine gidiyor. Çatalköy ’de son bir kaç ayda kanser görülen insanların isimlerini aktarıyor “bıktık, usandık” diyor.

“Başkan, nedir sorun? Sitemleri artırdınız” diye soruyorum, Hulusioğlu, “Teknecik bizi ciddi anlamda rahatsız ediyor” diye cevap veriyor.

Hulusioğlu, Teknecik’te en kötü yakıtın kullanıldığını, ucuz yakıtla pahalı elektrik üretiminin marifet gibi gösterildiğini söylüyor.

Kıb-Tek’in mali açığını kapatmak için ucuz yakıt kullanmaya devam ettiğini ifade eden Hulusioğlu, “ Ama bunun bedelini hem biz, hem bölge halkı hem de bütün ülke ödüyor. Çünkü bu santral, turizmin tam göbeğindedir” diye konuşuyor.

Başkan sözlerine şöyle devam ediyor, belli ki bu konuda çok dolmuş…

“Şikâyetlerimizi sürekli yaptık, hükümete yaptık, Kıb-Tek’e yaptık, El-Sen’e yaptık ama gelin görün çağrılarımız karşılık bulmadı. Sanki de bulmaması için de gizli bir el ortada dolaşıyor. Siber hükümeti döneminde kaliteli yakıt kararı; Yorgancıoğlu döneminde de Teknecik’e filtre takılma kararı alındığını ancak bu konuda hiç bir somut adım atılmadı.”

Konunun mali boyutunu göz ardı etmediklerini söyleyen Başkan Hulusioğlu, “ancak bizim de artık dayanacak gücümüz kalmadı. Kanser vakaları sürekli artıyor, doğa sürekli tahrip oluyor” diye konuşuyor.

Yeni hükümetle birlikte bu sorunu yeniden gündeme getirmek istediklerini belirten Hulusioğlu, yeni Çevre Bakanı Kutlu Evren ile görüştüklerini, Evren’in kendilerine konuyu Bakanlar Kuruluna götüreceğini söylediğini belirtiyor.

Başkan Hulusioğlu “bu fırsatı vereceğiz. Hükümet kendi içinde gerekli istişareyi yapsın. Biz de bölge halkı ve sivil toplum örgütleriyle artık eylem planımızı hazırlayacağız. Somut karar bekliyoruz. Hedeflediğimiz sonucu almazsak, eylemleri hayata geçireceğiz. Gerekirse Teknecik’te üretimi durdurma noktasına kadar gideceğiz. Halk kendisinin ya da yakınındakilerin hastalık yaşamasından, evinin kül dolmasından, kükürtlü hava solumaktan bıkmış, usanmıştır. Artık yeter. Teknecik Elektrik Santrali kâbusumuz olmuştur” diye tepkiyle konuşuyor başkan.  

Eylem çerçevesinde gerekirse giriş çıkışları kapatacaklarını, üretimi durduracaklarını belirten Hulusioğlu, Teknecik’te çalışanların çoğunun hasta olduğunu ama basından gizlendiğini iddia ediyor.

Hulusioğlu bu konuda El-Sen’e seslenerek, hem kendi çalışanı için hem de bölge halkının sağlığı için kendileri ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Bölgede cilt kanseri vakalarının artış gösterdiğini, Alagadi Sahiline kirli atık bırakılmakta söylüyor ve ekliyor;  “Teknecik’te filtre takmak yeterli olmaz. İdame ettirilmesi, çalıştırılması gerekir. Yakıt sisteminin de mutlaka değiştirilmeli.”

Teknecik Santralinin olduğunu bölgenin Mavi Bölge olduğunu, sadece Turizm yatırımı yapılabildiğine işaret eden Hulusioğlu, böyle özel bir bölgede artık santral olmaması gerektiğini belirtiyor.

“Dünya kadar insan için turizm teşviki veriyoruz ama bu kadar insanı, kükürtlü havuzlarda ağırlıyoruz. Bu yalnız bu bölgenin değil ülkenin sorunudur” diye yine sitemkâr konuşuyor başkan…

Mehmet Hulusioğlu, “ Hükümet programında yakıt sisteminde iyileştirme yapılacağını okuyunca çok üzüldüm. Demek eski yakıt kötüydü. devlet kendi eliyle, insan sağlığını hiçe sayıyor ve cinayet işliyor. Bu lafım gelmiş geçmiş tüm hükümetlere” diye konuşuyor.

Çevre Bakanlığının, Teknecik’e göstermelik ceza keserek halkın gözünün boyamaya çalıştığını anlatan Başkan Hulusioğlu, “ Burada insan sağlığı söz konusuysa, buranın insana sağlığına zarar verdiğini tespit etmişseniz, çevreyi bozduğunu tespit etmişseniz, üretimi hemen durdurmanız gerekir” ifadelerini de kullandı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Gül Pansiyon" Çatalköy'de büyük beğeni topladı
image Çatalköy  Belediyesi’nin düzenlediği 8. Beşparmaklar Tiyatro Festivali kapsamında, Dünya Tiyatro günü olan 27 mart akşamı Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatroları ekibinin “Gül Pansiyon” adlı oyunu sahnelendi.
Çatalköy Belediyesi "18 – 24 Mart İkinci Bahar" etkinliği düzenlendi
image Çatalköy Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği, 18-24 Mart “ Yaşlılar Haftası” kutlamaları bu yıl da büyük bir katılımla gerçekleştirildi.Geziye, kentte yaşayan yerli ve yabancı  vatandaşların  ilgisi büyüktü.
Çatalköy'de üreticilere ve tarım ilacı satıcılarına eğitim...
image Tarım Dairesi, Çatalköy’de üreticilere ve tarım ilacı satıcılarına eğitim verdi.