Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LAPTA 5 Mart 2016, Cumartesi 15:31
banner

6. Hisarköy Orkide Festivali başladı

6. Hisarköy Orkide Festivali başladıLapta Belediyesi, Hisarköy Muhtarlığı ve Hisarköy Kültür ve Spor Derneği tarafından düzenlenen 6. Hisarköy Orkide Festivali başladı.
Paylaş  
83
104
68
0

Açılışı saat 13:00’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı  tarafından yapılan,  geleneksel el sanatı  ürünleri, bölgeye özgü ürünler, ev yapımı yiyecek içeceklerin satışının yapılacağı, kitap stantlarının bulunduğu  festival yarın da devam edecek.

Festivalin açılışına Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy,  Girne Kaymakamı Mehmet Envergil ile TDP Genel Başkanı Özyiğit de katıldı.

Açılışta Hisarköy Muhtarı Can Polat Şemi, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma yaptı. Ardından halk dansları gösterileri sunuldu. Festivalde Cemal Aslangazi ile Kıbrıs Müzik Yolcuları konseri de yer aldı.

ŞEMİ

Açılışta konuşan Hisarköy Muhtarı Can Polat  Şemi, festivalin amacının Kıbrıs’ta ve köylerinde pek çok türü yetişen ve bazıları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya  bulunan orkideler için farkındalık yaratmak,  çevreye ve doğaya kaşı duyarlı olmak ve köyün kültürel tanıtımına katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

NAMSOY

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da konuşmasında, festivalin orkidelerin korunması bilincinin yerleştirilmesi ve kültürel zenginliklerinin yaşama kazandırılması bakımından önemli olduğunu kaydetti. Namsoy, bölge halkının, ürünleri ve aktiviteleri ile festivale katılmasının da sosyal kaynaşma ortamı yarattığını ve KKTC turizmine katkı sağladığını dile getirdi.

Namsoy, muhtarlığın organizasyonuyla bugün orkide yürüyüş gezisi  düzenlendiğini belirterek, yarın saat 10:00’de yine orkide yürüyüş gezisi düzenleneceğini kaydetti. Namsoy, adanın 9’u zeytin, harup, kızılçam, selvi, akasya, okaliptüs ve maki bitki örtüsü haricinde 19 endemik bitki türü ve 32 yabanı orkide türüne sahip olduğunu söyledi ve bu orkidelerinin  Kıbrıs florasının  adeta  göz bebeği olduğunu dile getirdi. Namsoy, yapılacak yürüyüşte bu orkidelerin 17’ türünün görüleceğini ve  tanıtımının yapılacağın da ifade etti.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuşmasında, festivallerin 2 amaca hizmet ettiğini kaydetti. Akıncı bunlardan birinin bulunulan yöreye göre farkındalık yaratılmak olduğunu ve çok yararlı olduğunu söyledi. Akıncı, Festivallerin bunun ötesinde bir anlamı daha olduğunu , bunun da bir araya gelmek, birşeyleri birlikte paylaşmak, birlikte kotarmak, sosyalleşmek ve sadece yöre insanı olarak değil Kuzey Kıbrıs çapında bazen da Güneyden gelen ziyaretçilerle iç turizme katkı yapmak olduğunu belirtti.

Akıncı, bu iki  amacının yanı sıra insanların ürettiklerinin pazarlanması ve bunların paylaşılmasının da üçüncü bir ek alan kattığını ifade etti.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’ya hediye takdimi de yapıldı. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Namsoy: "Yerel yönetimlerin sorunlarının aşılması için reform elzem oldu"
image Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, "Yerel yönetimlerin yaşadığı sorunların aşılması için reformun elzem hale geldiğini aksi takdirde tüm belediyelerin sıkıntıya gireceğini" ifade etti.
Ayrelli Festivali başladı
image Lapta Belediyesi ve Akdeniz Köyü Muhtarlığı işbirliğinde 6’ncısı bu yıl düzenlenen Ayrelli Festivali başladı.
Lapta Yavuzlar Lisesi'ne "Temiz Düşün" Bahçesi etkinliği düzenlendi..
image Cumhurbaşkanlığı’nın “Temiz Düşün” Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi kapsamında, Lapta Yavuzlar Lisesi’nde “Temiz Düşün Bahçesi” oluşturuldu.