Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> VADİLİ 4 Ekim 2015, Pazar 11:41
banner

Adahan: "Vadili sel tehdidi altında"

Adahan: Vadili sel tehdidi altında Vadili beldesinde, TC. Yardım Heyeti Başkanlığı’nın katkıları ile geçen yıl ıslah edilen Alioğlu Deresi’nin köprü ağzında bulunan yarım dönümlük arazinin iki yıldır istimlak edilememesi nedeniyle Vadili halkı olası yüksek debili yağışlarda sel korkusu yaşıyor. Erozyonla taşınan toprak dere ağzını doldurmuş durumda.
Paylaş  
97
103
92
0

Alioğlu Deresi köprü giriş bölgesindeki yarım dönüm arazi iki yıldır istimlak edilemedi, erozyonla taşınan toprak, geçen yıl ıslahı yapılan dere ağzını doldurdu

Vadili beldesinde, TC. Yardım Heyeti Başkanlığı’nın katkıları ile geçen yıl ıslah edilen Alioğlu Deresi’nin köprü ağzında bulunan yarım dönümlük arazinin iki yıldır istimlak edilememesi nedeniyle Vadili halkı olası yüksek debili yağışlarda sel korkusu yaşıyor. Erozyonla taşınan toprak dere ağzını doldurmuş durumda.

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, “İki yıldan beridir istimlak yapılması yönünde girişim yaptığımız Alioğlu Deresi köprü giriş bölgesindeki yarım dönüm arazinin istimlakının yapılamaması Vadili halkına korkulu anlar yaşatıyor” dedi.

Vadili Belediyesi’nin yapmış olduğu girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirten Belediye Başkanı Mehmet Adahan, en son 28 Eylül’de dere tabanının temizlenmesi yönünde, Gazimağusa Kaymakamlığı’nın bilgisi dahilinde yaptıkları girişimlerden de sonuç alamadıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“SEL TEHDİDİ DEVAM EDİYOR”

“İçişleri Bakanlığı, Gazimağusa Kaymakamlığı, Su İşleri Dairesi iki yıldır istimlak girişimini başaramamış ve erozyon sonucu köprü ağzı tıkanmıştır. Mülk olduğu nedeniyle de Vadili Belediyesi men edilmiştir. Hiçbir şey yapılamaması sonucu, Vadili köyü sel tehdidinden kurtulamamıştır. Vadili halkı İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürlüğü'nü Mağusa Kaymakamlığı'nı ,Tarım Bakanlığı Su İşleri Dairesi’ni göreve çağırır, ilgilerini bekliyor.”

“VADİLİ GÖLET YASASI”NIN ÇIKMASINI BEKLİYORLAR

Yasa çıkmadığı için üç milyon metreküp su denize akıyor

Öte yandan,Vadili ve bölge halkı, için önemli su kayağı olan ve ‘’Vadili Göleti’”yle ilgili yasanın bir ön önce çıkmasını bekliyor.
1938 yılında doğal hali ıslah çalışmaları ile geliştirilen ve Asildere ile Çakıllı derenin birlikte akış halinde iken debisinde üç milyon metreküp suyu barındıran Vadili Göleti’yle ilgili  "Vadili Gölet Yasası"nın çıkması bölge halkı için büyük önem arz ediyor.

Yasanın, İçişleri Bakanlığı, Gazimağusa Kaymakamlığı ve Tarım Bakanlığı Su İşleri Dairesi’nin ortak çalışmaları sonucu yapılması bekleniyor.
Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, ‘’yasanın’’ çıkması yönünde bugüne kadar Vadili Belediyesi’nin girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirterek, bölge halkının “Göleti Yaşatma İnsiyatifi” ismi altında bir sivil toplum örgütü oluşturma girişimi başlattığını kaydetti.

Adahan, “Vadili, İnönü, Akdoğan, Turunçlu, Paşaköy halkları soruyor; Vadili gölet yasası ne zaman çıkıyor, yerel yönetimler uyuyor mu? Yoksa geçen yıl olduğu gibi gölette mevcut su, siyasilerin ve rantiyerlerin insafına bırakılıp, üç milyon metreküp su denize mi boşaltılacak?” diye konuştu. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

En yüksek yağış Vadili'de
image Meteoroloji Dairesi son 24 saatte yurt genelinde metrekareye düşen yağış miktarlarını açıkladı.
Kaya: "Girişimciliği destekleyen bir anlayış göreve gelecek"
image Halkın Partisi Vadili Belediye Başkan adayı Erhan Kaya ve Belediye Meclis Üyesi adayları bölge ziyaretlerine devam ediyor.
Çöp alanında başlayan yangından ekili arazi ve fidanlar etkilendi
image Vadili -Yigitler köyleri arasında çöplük alanda bugün öğle saatlerinde meydana gelen yangında yaklaşık 500 dönümlük arazi içerisindeki ekili arpa ve anız ile 3 bin metrekarelik alanda bulunan akasya ve çam ağaçlarında...