Ana Sayfa >> İNÖNÜ 25 Kasım 2010, Perşembe 14:46
İnönü Belediye Başkanı Öncü: "Katkı payı düşerse yok oluruz!"
İnönü Belediye Başkanı Öncü: İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, belediyelere devlet katkı payı oranının düşürülmesinin küçük belediyeleri yok oluşa sürükleyeceğini vurguladı.
Paylaş  
42
64
41
0

Bağımsız Belediye Başkanı Ali Öncü yazılı açıklamasında, hükümetin katkı payı konusundaki tavrını eleştirerek, belediyelerin eylem kararı alması halinde tam destek vereceklerini kaydetti.

Öncü,   8 CTP’li belediye başkanının dün yaptıkları ortak açıklamada kamuoyuyla paylaştıkları hassasiyetlerin tüm belediyeler için geçerli olduğunu belirterek, “Belediyelerin  yaşadığı sıkıntılar çözüm beklerken hükümetin tavrı bu sıkıntıların artmasına neden olacak” ifadelerini kullandı

Öncü, haziran ayında yapılan seçimle göreve geldiğinde belediyeyi büyük bir borç yüküyle devraldığını, şu anda aylık olarak aldığı devlet katkısının yüzde 40’ının borçlara kesildiğini, geri kalanla da zar zor maaş ödeyebildiklerini belirtti.

Devlet katkısının belediye bütçesinin yaklaşık yüzde 60’ını ve en önemli gelir kalemini oluşturduğunu belirten Öncü, tahsilat oranlarını yukarıya çekerek belediyenin gelirini artırdıkları halde KDV oranlarının  yıl içinde  yüzde  5’den yüzde 16’ya çıkarılmasından dolayı belediyenin mali durumunun daha da kötüye gittiğini ifade etti.

Katkının yüzde 8.5 düzeyinde kalması halinde İnönü Belediyesi’nin mali durumunu düzeltme şansı bulabileceğini, Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarını yapabilecek duruma gelmek için yoğun çaba sarfettiklerini kaydeden Öncü, “Ancak katkı düşürülürse personelin Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerini yatırma şansımız hiç kalmaz. Zaten maaşları büyük güçlükle ödüyoruz. İleriye dönük yatırım yapma şansımız tamamen ortadan kalkar” dedi.

Öncü, mali tablonun kötüye gidişine rağmen hedef olarak koydukları  projeleri gerçekleştirmek amacıyla   TC Yardım Heyeti’nden aldıkları kaynakla  altpayı yatırımlarını sürdürdüklerini ekledi.

TAK


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Ahmet Havutcu'nun acı günü...
Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutcu’nun dün vefat eden annesi Namiye Havutcu bugün son yolcuğuna uğurlandı.
Öncü'nün şikayeti üzerine belediye hesapları incelemeye alındı
İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, bir ihbar üzerine, “belediyenin bilgisayarları aracılığıyla muhasebe sisteminde farklı tarih ve zamanlarda yine farklı kullanıcı isimleriyle doğru olmayan işlemler yapıldığının” ortaya...
İnönü şehitleri anıldı
Mağusa Limanı’ndaki işlerine giderken 12 Temmuz 1958’de otobüslerinin önü kesilerek şehit edilen 5 İnönülü ile milli mücadele yıllarında yine bu köyden şehit olanlar düzenlenen törenle anıldı.