Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNÖNÜ 25 Kasım 2010, Perşembe 14:46
banner

İnönü Belediye Başkanı Öncü: "Katkı payı düşerse yok oluruz!"

İnönü Belediye Başkanı Öncü: Katkı payı düşerse yok oluruz!İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, belediyelere devlet katkı payı oranının düşürülmesinin küçük belediyeleri yok oluşa sürükleyeceğini vurguladı.
Paylaş  
46
67
46
0

Bağımsız Belediye Başkanı Ali Öncü yazılı açıklamasında, hükümetin katkı payı konusundaki tavrını eleştirerek, belediyelerin eylem kararı alması halinde tam destek vereceklerini kaydetti.

Öncü,   8 CTP’li belediye başkanının dün yaptıkları ortak açıklamada kamuoyuyla paylaştıkları hassasiyetlerin tüm belediyeler için geçerli olduğunu belirterek, “Belediyelerin  yaşadığı sıkıntılar çözüm beklerken hükümetin tavrı bu sıkıntıların artmasına neden olacak” ifadelerini kullandı

Öncü, haziran ayında yapılan seçimle göreve geldiğinde belediyeyi büyük bir borç yüküyle devraldığını, şu anda aylık olarak aldığı devlet katkısının yüzde 40’ının borçlara kesildiğini, geri kalanla da zar zor maaş ödeyebildiklerini belirtti.

Devlet katkısının belediye bütçesinin yaklaşık yüzde 60’ını ve en önemli gelir kalemini oluşturduğunu belirten Öncü, tahsilat oranlarını yukarıya çekerek belediyenin gelirini artırdıkları halde KDV oranlarının  yıl içinde  yüzde  5’den yüzde 16’ya çıkarılmasından dolayı belediyenin mali durumunun daha da kötüye gittiğini ifade etti.

Katkının yüzde 8.5 düzeyinde kalması halinde İnönü Belediyesi’nin mali durumunu düzeltme şansı bulabileceğini, Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarını yapabilecek duruma gelmek için yoğun çaba sarfettiklerini kaydeden Öncü, “Ancak katkı düşürülürse personelin Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerini yatırma şansımız hiç kalmaz. Zaten maaşları büyük güçlükle ödüyoruz. İleriye dönük yatırım yapma şansımız tamamen ortadan kalkar” dedi.

Öncü, mali tablonun kötüye gidişine rağmen hedef olarak koydukları  projeleri gerçekleştirmek amacıyla   TC Yardım Heyeti’nden aldıkları kaynakla  altpayı yatırımlarını sürdürdüklerini ekledi.

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İnönü'de ani ölüm
image Komşusunun evinde rahatsızlanan 70 yaşındaki Ayşe Abdullah yaşamını yitirdi.
Gürgöze, İnönü'de bağımsız aday
image 2018 Haziran ayında gerçekleşecek olan yerel seçim için ilçe ve köylerde adaylar belirlenmeye başlandı. İnönü'de geçtiğimiz dönem bağımsız aday olan Beyhan Gürgöze, 2018 yerel seçimlerinde de yeniden bağımsız aday ola...
Ahmet Havutcu'nun acı günü...
image Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutcu’nun dün vefat eden annesi Namiye Havutcu bugün son yolcuğuna uğurlandı.