Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Ocak 2014, Çarşamba 07:30
banner

"Doğaya aykırı cinsel ilişki" suçu kaldırılıyor

Doğaya aykırı cinsel ilişki suçu kaldırılıyorCumhuriyet Meclisi, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, “Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, “1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ve “Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi” üzerinde yaptığı genel görüşmesini tamamladı.
Paylaş  
21
23
19
5

•‘Doğaya aykırı cinsel ilişki’ suçu kaldırılmış, kişilerin cinsel yönelimlerinden, cinsiyet kimliklerinden veya cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasını, işlenen fiillerle mağdur edilmesini önlemeye yönelik düzenlemeler getirilmiştir.

•Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’yle, İngiliz Sömürge İdaresi döneminde yürürlüğe giren Fasıl 154 Ceza Yasası’nda modern hukuk devletlerinde insan haklarına uygun düzenlemeler yapılarak, ölüm cezası kaldırılıyor.

•Fasıl 154 Ceza Yasası’nın cinsel suçlar alanında modern hukuk devletlerinde ulaşılan seviyenin çok gerisinde kalan hükümlerini de kaldırıyor ve/veya değiştiriyor.

•Trafikle ilgili tüm birimler Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı altında toplanıyor.

Meclis’ten verilen bilgiye göre, Cumhuriyet Meclisi, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi toplantısı bugün CTP Milletvekili Tufan Erhürman başkanlığında yapıldı.

Komite toplantısına davetli olarak İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan Bakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, KKTC Başsavcılığı’ndan Mahmut Atakara, CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı Başkanı Av. Emine Çolak, Faika Deniz Paşa -YKP/FEM, Ömür Yılmaz, Öncel Polili, Mine Atlı-KAYAD, Aslı Murat- FEMA ve Filiz Bilen katıldı.

Komite toplantısına UBP Milletvekili Ali Pilli, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat, DP Milletvekili Fikri Ataoğlu katılırken, DP Milletvekili Hüseyin Alanlı ile UBP Milletvekili İzlem Gürçağ katılmadı.

Açıklamada, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin; CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, CTP-BG Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe ve CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya’dan geldiği belirtildi.

TRAFİKLE İLGİLİ BİRİMLER ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ALTINDA TOPLANIYOR

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin görüştüğü, Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, 1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Sibel Siber hükümeti dönemindeki bakanlar kurulu kararıyla, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı altındaki trafikle ilgili tüm birimlerin, tek çatı altında toplanarak var olan yetki karmaşasına son verilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Yasayla, Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim) Yasası, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı altına alınacak.

CEZA (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ.. ÖLÜM CEZASI KALDIRILIYOR

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’yle, İngiliz Sömürge İdaresi döneminde yürürlüğe giren Fasıl 154 Ceza Yasası’nda modern hukuk devletlerinde insan haklarına uygun düzenlemeler yapılarak, ölüm cezası kaldırılıyor.

Ölüm cezasının esas yasadan çıkarılmasıyla bağlantılı olarak, ölüm cezasına tabi suçlar, ölüm cezası ile ilgili kısımları çıkarılmak üzere, Esas Yasa’daki orijinal metne bağlı kalınarak, yeniden düzenlendi.

CİNSEL SUÇLARLA İLGİLİ HÜKÜMLER

Öneri, ayrıca, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın cinsel suçlar alanında modern hukuk devletlerinde ulaşılan seviyenin çok gerisinde kalan hükümlerini de kaldırıyor ve/veya değiştiriyor.

Yasa önerisinin gerekçesinde bu konuda şu ifadeler yer alıyor:

“Her şeyden önce, günümüzde bu suçların, modern hukuk devletlerinde, ‘ahlaka’ değil, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenmiş cinsel nitelikli suçlar olarak kabul edilmelerinden hareketle, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın Dördüncü Kısmının Üçüncü Bölümü’nün başlığı ‘Cinsel Nitelikli Suçlar’ olarak değiştirilmiştir. Ayrıca bu suçların mağdurlarının yalnızca kadınlar olabileceğine ilişkin çağ dışı yaklaşım terk edilmiş ve cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği ve cinsiyeti ne olursa olsun her insanın bu suçların mağduru olabileceğini kabul eden bir yaklaşım benimsenmiştir.

Buna ek olarak, bu bölümdeki hükümler modern hukuk devletlerindeki uygulamalar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir.

DOĞAYA AYKIRI CİNSEL İLİŞKİ SUÇU KALDIRILIYOR

Bu bağlamda, ‘doğaya aykırı cinsel ilişki’ suçu kaldırılmış, kişilerin cinsel yönelimlerinden, cinsiyet kimliklerinden veya cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasını, işlenen fiillerle mağdur edilmesini önlemeye yönelik düzenlemeler getirilmiştir.

Benzer biçimde, çocukların ve zihinsel engellilerin cinsel nitelikli suçlarla mağdur edilmesi halinde uygulanacak cezalar artırılmış ve bu sosyal gruplar cinsel nitelikli suçlara karşı daha yoğun bir koruma kalkanına sahip kılınmıştır.

Kadınlara karşı cinsel şiddetle ilgili hükümlerde de değişiklikler yapılmış ve günümüzde maalesef hala yoğun biçimde etkili olan bu soruna Ceza Hukuku araçları kullanılarak çözümler üretilmeye çalışılmıştır.

Öneriyle birlikte ülkemizde fuhuş konusunda ortaya çıkan adaletsiz uygulamaları gidermesi hedeflenen yeni düzenlemeler getirilmiş ve bu konuda yasa dışı faaliyet gösterenlerin çarptırılacakları cezalar belirginleştirilerek artırılmıştır.

Önerinin temel amacı, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın günümüzde kabul edilen insan hakları seviyesinin altında kalan bazı hükümlerinin modern hukuk devletlerinde ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan düzenlemelere koşut bir içeriğe sahip olmalarını sağlayacak şekilde düzenlenmesidir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
2
7 Ocak 2014, Salı
Oktay         - Lefkoşa
DEVLET YÖNETİCİLERİNE TECAVÜZ SERBESTLİĞİ YASASINIDA SABIRLA BEKLİYORUZ !!

7 Ocak 2014, Salı
allahın son gazabı         - gönyeli.
Doğuş Derya ve Zeki Çelerin gözü aydın :)))

7 Ocak 2014, Salı
AHMET         - KIBRIS
ALLAH BUNLARA AKIL VERSİN MİLLET ZAMLARDAN BEZDİ BUNNARIN AKILINA BAK

7 Ocak 2014, Salı
Asker Anası         - lefgoşa
Ah bu elerim kırılsayıdı da size oy vermeseyidim be efendiler askerde olan ve yurt dışında sürünen çocuklarımız sizin biran önce askerlik yasasını geçirmenizi beklerken siz korkak insanlar boş boş işlerlemi uğraşırsınız yazıklar ve haram olsun size verdiğim ve verdirdiğim oylar .Hele o hüsein avgıranınnan özlem hanım yazıklar olsun hepsinizeda ama seçim gelsin da bu milet size dersinizi verecek merak etmeyin ????

7 Ocak 2014, Salı
deli ozi         - lefkosa
hadeee hersey bitti lezbiyen ve gayların da işini hallettik gözleri aydın olsun artık rahat rahat el ele göz göze cafe bar lokanta gezerler .

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tohumluk materyali hazırlama hizmetine devam edilecek
image TÜK, tohumluk materyali hazırlama hizmetine devam edileceğini duyurdu.
Bakanlar Kurulu toplantısı 6 saat sürdü: Açıklama yapılmadı
image Yaklaşık 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapılmadı.
İkamet izinsiz 2 kişi tutuklandı
image Suçla operasyonel mücadele çalışmaları sonucunda ikamet izinsiz 2 kişi tutuklandı.