Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Şubat 2014, Perşembe 11:51
banner

Ertuğruloğlu: "Nami haddini bilmesi gereken bir çocuk!"

Ertuğruloğlu: Nami haddini bilmesi gereken bir çocuk!Eski Dışişleri Bakanlarından Tahsin Ertuğruloğlu, dün Ada TV’de Mert Özdeş’in hazırlayıp sunduğu Öğlen Ajansı programı’nda Dışişleri Bakanı Özdil Nami’ye ‘Sen kimsin’ diyerek çok tartışılacak sözler sarf etti...
Paylaş  
59
50
56
9

“Nami önce haddini bilmesi gereken bir çocuk. Kendini pahalıya satmaya çalışan ama başka yerlere ‘başka türlü’ yaklaşımlar içinde olan bir hareket tarzı içerisinde”

“Rum tarafından mesaj göndertiyorsun. Müzakereciyi benimsemiyorsun. Sen kimsin ya? Beni de halk seçti. Ben de sana güvenmiyorum! Çünkü senin ne işler ‘karıştırdığını’ iyi biliyoruz. Sen KKTC için mi çalışıyorsun? Hedefin ne?”

“Umarım aklını başına toplar da dedesi gibi ülkeden kaçıp, isim değiştirip yabancı ülkelerde yaşama mecburiyeti hissetmez. Kimseyi hiçbir zaman vatan haini ilan etmedim ama misyonunun farklı olduğunu bildiğimiz insanların ne tür ilişkiler içerisinde olduğunu biliyoruz”

“Denktaş döneminde de Cumhurbaşkanlığında çalışıyordu. Niye durduruldu? Nami’nin veya herhangi birinin KKTC’nin çıkarlarına, geleceğine, güvenliğine en ufak zarar verme olasılığı karşısında mutlaka tavır alınacaktır”

UBP Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, konuk olduğu Ada TV’de yayınlan Öğlen Ajansı programında Mert Özdeş’in Kıbrıs Sorununda gelinen yeni süreçle ilgili sorularını yanıtladı.

Aynı zamanda Eski Dışişleri Bakanlarından olan Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’ye ‘Sen kimsin’ diyerek âdeta ateş püskürdü...Milli bir dava olan Kıbrıs Meselesinde Cumhurbaşkanı Eroğlu ile aynı görüşleri paylaştıklarını vurgulayan Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’yi, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı makamına saygısız” olmakla suçladı.

“Bu tutumdan vazgeçin” 

Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alacak gerçek bir anlaşmaya yanaşmadığını, yanaşmayacağına işaret eden Ertuğruloğlu şöyle konuştu; “Sanki Rum bizi tatmin edecek bir anlaşmaya hazırmış gibi davranıp, ‘biran önce çözüm diyerek, her şeyden feragat edelim gidip sözde bir çözüme evet diyelim’ düşüncesiyle hareket eden arkadaşlarımızı güneydekiler izlediği zaman Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alacak bir anlaşmaya evet deme hissine kapılır mı? Bu sözde çözümcülerin egemen olacağı ve Kıbrıs Türk halkını Rumların bütün taleplerine evet deme noktasına getirmelerini bekler güneydekiler... Gerçekten çözüm istiyorsanız bu tutumdan vazgeçmeniz gerek”

“Haddini bilmesi gereken bir çocuk” 

Ertuğruloğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Nami önce haddini bilmesi gereken bir çocuk. Kendini Kıbrıs Türküne fazla pahalıya satmaya çalışan ama başka yerlere başka türlü yaklaşımlar içinde olan bizleri son derece rahatsız eden bir hareket tarzını içerisinde”

“Kendisi zamanında niçin çağırmadı?”

Özdil Nami’nin niçin ısrarla müzakere masasında yer almak istediğini soran Ertuğruloğlu şöyle dedi; “Bir kere niye ısrarla masada olmak istiyor. Benim bildiğim kadarıyla bu müzakereler sürecinde sadece ben Sayın Denktaş’la müzakere sürecinde bulundum. Dışişleri bakanı niye masada olmasın? gibi argümanlar gündeme getiriliyor. Sayın Talat zamanında hiçbir Dışişleri Bakanı müzakere masasına alınmadı. O zamanlar Sayın Nami, Sayın Talat’ın müzakere heyetindeydi. Niye çıkıp da Dışişleri Bakanı müzakere masasına gelmiyor diye görüş ortaya koymadı?”

“Bu ısrar niye..? Taviz için mi!”

“Israrla neden kendini Rum tarafından da Kuzeye mesaj gönderterek, bizzat Anastasiadis’ten mesaj gönderterek ‘Nami’yi masada görmekten mutluluk duyacağız’ diye mesaj gönderten Nami’nin kendisi. Niye ısrarla bu masada olmak istiyor? Ben bunu soruyorum. Senin niyetin ne Cumhurbaşkanına güvenmiyor musun? Sence vermesi gereken kadar tavizi vermeyeceğinden korktuğun için mi sen masada olacaksın? Sence verilmesi gereken, bizce asla verilmemesi gereken tavizleri verdirebilmek için mi masada olmak istiyorsun? Sen değil miydin Özdil Nami, ‘Cumhurbaşkanı ile çok iyi çalışıyoruz’ diye övgüler yağdıran, sen değil miydin Kutlay Erk, sen değil miydin Özkan Yorgancıoğlu ‘Cumhurbaşkanı ile çok iyi çalışıyoruz’ diyen? Şimdi ne oldu da ısrarla masada olacaksınız?

“Ne işler karıştırdığını biliyoruz”

“Sen hem Cumhurbaşkanına hakaret ediyorsun, iki müzakereci Kudret Özersay’a da hakaret ediyorsun. Diyorsun ki müzakereciyi benimsemiyorum. Sen kimsin ya? Beni halk seçti. Beni de halk seçti. Ben de sana güvenmiyorum. Senin masada olman benim için rahatsızlık. Çünkü senin ne işler karıştırdığını biliyoruz. Sen KKTC için mi çalışıyorsun? KKTC için mi dışişleri bakanı olarak görev yapıyorsun? Senin hedefin ne? Biz bu olayı daha fazla gündeme getirmek istemiyoruz. Olay daha da çirkinleşir.”

Dedesi gibi olmasın”

“Umarım biran önce aklını başına toplar da dedesi gibi ülkeden kaçıp başka yerlere gidip isim değiştirip yabancı ülkelerde yaşama mecburiyeti hissetmez. Herkes aklını başına toplasın, misyonunu iyi belirlesin. Biz halkın seçtikleri isek bizim bir misyonumuz vardır. Kıbrıs Türk Halkının ve Devletinin çıkarlarını korumak. Başkalarının çıkarlarını kollamak değil. Kimseyi hayatım boyunca vatan haini ilan etmedim ama misyonunun farklı olduğunu bildiğimiz insanların ne tür ilişkiler içerisinde olduğunu biliyoruz.”

“Denktaş döneminde neden durduruldu” 

“Merhum Denktaş döneminde de Cumhurbaşkanlığında çalışıyordu. Niye durduruldu? Herkes aklını başına toplasın. Özdil Nami’nin ve ya herhangi birinin KKTC’nin çıkarlarına, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarına, geleceğine, güvenliğine en ufak zararı verme olasılığı karşısında mutlaka bir tavır alınacaktır…”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
9
ONAY BEKLEYENLER
1
21 Şubat 2014, Cuma
Mücahit Kıbrıslı         - Lefkoşa
Her seferde çam devirmek gibi bir adedi olan birisidir. Dış işleri Bakanı iken de seviyesiz açıklamaları bilinen bir gerçek.Ama Tahsin Bey'İ seçenlerde kabahat

20 Şubat 2014, Perşembe
Luricadi         - İsgele
2002 senesinde Kopenhagda bu topluma addığın baydayı hiç unutmaycayıg. Gonuşmaya hiç haggın yok.

20 Şubat 2014, Perşembe
Hasan Veli         - Londra
Once Tahsin beyin cok hatali oldugunu soylemeliyim. KKTC halkinin sectigi ve Meclisinin onayladigi bir Bakana cocuk diyemez. Bu icra ettigi meslegin ahlak kurallarina uymaz. Ozur dilemesi gerekir.
Konunun ikinci kismina gelince, evet Ozdil bey son birkac haftadir sanki bizim bakanimiz degil bu kadar kibirli davranislar Kibris Turk Bakanina yakismiyor. Biz kendisini ileride kurulacak Federal devlette vekil ve bakan olarak gormeyi umuyoruz. Bu konularla yipranmamali. Ayrica Kudret bey aldigi gorevi bu Ulkede basariyla yapacak tek kisi sayilabilir. Bekleyin ve gorun.
Ucuncu konuya gelince ise cok gerilerde kalmis acilari tekrar gundeme tasimaya gerek yok, butun kayitlar TMT arsivlerinde mevcut ve canli sahitlerde cok az kaldi ancak bu olay genetik degildirki torunlara laf soyleyesiniz.
Yeni bir devlet kuracagiz saglam temellerde ve birbirimize guvenerek ancak basarabiliriz.

20 Şubat 2014, Perşembe
Hüseyin         - Lefkoşa
Kimseyi genelleme yaparak veya yıllar önce dedesine yapılan hksızlığı çarpıtarak suçlayamayız. Tahsin bu açıklaması ile daha da küçüldü. Lakin Nami'nin kendini pahalıya sattığı ve haddi aştığı da bir gerçek. Özersay'la ilgili tutumu çok yanlıştı. Siyasi kariyerine mal olabilir. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki kimin ne kadar yetenekli olduğu er veya geç açığa çıkar ve onu tarih yazar. Nami kendine fazla güvenerek ve kibirli tavırlarıyla yanlış bir yol tuttu.

20 Şubat 2014, Perşembe
derviş         - lefkoşa
tahsin ertuğruloğlunun açıklamaları bomba tesiri yaptı. .nami açıklama yapsın.yalansa mahkemeye gitsin.ak kim kara kim öğrenelim.bence ortalık karışacak..

20 Şubat 2014, Perşembe
Halk         - Lefkoşa
Sen çok dürüstsün Tahsin Pekmezcim!!

20 Şubat 2014, Perşembe
KIBRISLI         - MAGUSA
AKIL YAŞDA DEĞİL BAŞTADIR BİRDE TUTARLI OLMAKTIR BİRGÜN SAĞA BİRGÜN SOLA GİTMEK DEĞİLDİR.MEÇLİS 5O KİŞİ OLACAĞINA 5 TANE NAMİ GİBİSİ OLSUN 50 YE BEDELDİR.

20 Şubat 2014, Perşembe
salahi         - mağusa
Sana nasıl inanalım be Tahsin? Eskiden Eroğlunu “hanedan” diye kötülerdin,eleştirirdin sonra kanka oldunuz.Şimdi de Namiyi eleştiriyorsun.Ne malum doğruyu söylediğin?Acaba kusur onlarda değil de sende mi?

20 Şubat 2014, Perşembe
Huseyin         - Lefkosa
Vay Tahsinim nerelerdesin gardas bugunlerde.Vallaghi yanlis anlama ama o kadar parti degistirdin,kurdun hangi partide,nerde oldugunu unuttum be gardas.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Meclis bugün toplanıyor
image Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün toplanacak.
Oran: "Her bakan, müsteşar ve müdür bir sorunu çözseydi, tek bir çevre sorunu...
image Eski müsteşar, çevreci, inşaat mühendisi Hakan Oran, çevreyi kirletenlere etkili ceza verilmesi gerektiğini vurguladı
Austine Wallie cinayetiyle ilgili yeni gelişme: Tutuklu sayısı 12'ye yükseldi...
image Taşkent Anayolu'nda 19 Nisan Cuma sabahı erken saatlerde, yol kenarına atılmış olarak bulunan erkek cesedinin kimliğinin belirlenmesinin ardından polis 9 kişiyi gözaltına almıştı. Soruşturma kapsamında bugün 3 kişi da...