Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 27 Mart 2014, Perşembe 10:05
banner

Talat: "Bu mücadeleyi kazanmalıyız"

Talat: Bu mücadeleyi kazanmalıyız2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Her yerde fanatizmle mücadele etmeliyiz ve bu mücadeleyi kazanmalıyız çünkü onlar kazanırsa çözüm ulaşılması imkansız bir hedefe dönüşecek” dedi.
Paylaş  
32
34
31
0

Talat, dün akşam Limasol’da konferans verdiği binaya bir grup faşist Kıbrıslı Rum tarafından saldırı düzenlenmesiyle ilgili konferans çıkışı Kıbrıs Rum basınına açıklama yaptı.

Talat, “Etkinliği düzenleyenlerin hedefi Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar arasında karşılıklı anlayışı, uzlaşı kültürünü geliştirmek. Bir çözüm için buna ihtiyacımız var, aksi takdirde liderler bir antlaşmaya varsa dahi, kalıcılığı beklediğimiz kadar olmayacak” dedi.

Faşist Kıbrıs Rum ELAM örgütü tarafından düzenlendiği belirtilen olayların amacına da değinen Talat, “Olaylar (uzlaşı kültürünü geliştirme) hedefini sekteye uğratmak içindi. Ancak bizim hedefimiz, kalıcı bir çözüm ve birleşik bir Kıbrıs için bunlarla yüzleşmek, faşist faaliyetlere karşı durmak, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlara bu kesimleri izole etmeye yardımcı olmaktır” dedi.

Fanatizmle mücadelenin çözüm için hayati olduğunu anlatan Talat, “Her yerde fanatizmle mücadele etmeliyiz ve bu mücadeleyi kazanmalıyız çünkü onlar kazanırsa çözüm ulaşılması imkansız bir hedefe dönüşecek” dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’in kendisini aradığını ve olaylardan üzüntü duyduğunu ileterek özür dilediğini kaydeden Talat, “(Anastasiades) ‘Bunu tasvip etmemiz mümkün değildir. Bir daha olamaması için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdim’ dedi” ifadelerini kullandı.

POLİSİN İHMAL VE ZAFİYETİ

2. Cumhurbaşkanı Talat, BRT ve TAK’a yaptığı açıklamada ise, “Konu biliniyordu, gerekli tedbirlerin alınması gerekiyordu,.. Burada polisin bir ihmali oldu, zafiyeti oldu. Bu nerden kaynaklandı? Onların(Kıbrıs Rum kesimi yöneticilerinin) yapacağı bir araştırmayla ortaya çıkacaktır” dedi.

OLAYLAR

ELAM örgütüne ait olduğu söylenen bir grup sopalı genç, Talat’ın konferans vereceği Limasol Belediyesi’ne ait Kültür Merkezi’ne konferansın başlama saatine doğru geldi ve salona girmek için kapıları zorladı.

Grup, konferans boyunca Rumca sloganlar attı. Bir ara konferans salonunun çıkış kapısını zorlayarak açan eylemciler içeriye yanar halde bir meşale attı. Eylemciler ancak olayın başlamasından bir saat sonra gelen Kıbrıs Rum güvenlik güçlerinin müdahalesiyle dağıtıldı.

Limasol’dan dönüşte, Kıbrıslı Türk heyeti taşıyan otobüse kalabalık bir polis eskortu eşlik etti.

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Girne ve Lefkoşa'da uyuşturucu: 3 tutuklu
image Girne ve Lefkoşa'da 3 kişi uyuşturucu bulundurmaktan tutuklandı.
Güney Kıbrıs'tan emekli maaşı çeken emeklilerin Rum Sağlık Sistemine kabulü k...
image Türk-Sen Güney Kıbrıs’tan emekli maaşı çeken emeklilerin Rum Sağlık Sistemine kabulü konusunu yargıya taşıyor...
Gürcafer: "İmar Planı konusunda yalanlar söyleniyor"
image İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Gürcafer, Gazimağusa - İskele - Yeniboğaziçi İmar Planı ile ilgili yalan ifadeler kullanıldığını iddia etti.