Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 22 Mayıs 2014, Perşembe 16:30
banner

Biden'den Anastasiadis'e: "Her türlü yardımı sunmaya hazırız"

Biden'den Anastasiadis'e: Her türlü yardımı sunmaya hazırızABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis görüşmesi tamamlandı.
Paylaş  
31
36
28
0

Biden ile Anastasiadis, Rum Başkanlık Sarayı’nda yer alan heyetler arası çalışma yemeği sırasında açıklamalarda bulundu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerde meydana gelen önemli iyileşmenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Anastasiadis konuşmasında, ABD’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarının garanti altına alınmasına yönelik desteğinden” de bahsetti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, güven yaratıcı önlemlerin ileriye götürülmesi çabalarında ABD’nin yardımını da istedi.

Anastasiadis, daha fazla güven yaratıcı önlemin, iki taraf arasındaki güveni artıracak bir dinamik sunarak ve çözüme yönelik güveni inşa ederek, müzakerelere katalizör etkisi yapabileceği inancını taşıdığını ifade etti.

Nikos Anastasiadis, sunmuş olduğu öneriler paketinin, herkesin kazanacağı bir ortamı yaratması ve durumu değiştirmesi mümkün olacak tüm unsurları içerdiğini de savundu.

Anastasiadis, “Kıbrıs sorununda çok kararlı bir role sahip olan Türkiye’nin, sadece güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesinde değil, çözümün sağlanması hedefine yönelik olarak da üretken bir tavra sahip olması temennisinde” bulundu.

BIDEN

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise konuşmasına, çözüm sürecine destek belirterek, Kıbrıs’taki tarafların, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde ülkenin yeninden birleşmesi için çözüme ulaşacaklarına ilişkin inancını dile getirdi.

Biden açıklamasında, “(çözümü) başarmanız için mümkün olan her yardımı sunmaya hazırız” ifadesini kullandı.

Konuşmasında hidrokarbon rezervlerine de değinen Biden, “Kıbrıs’ın, Doğu Akdeniz’i doğal gaza ilişkin olarak yeni bir enerji kaynağına dönüştürerek Doğu Akdeniz’de anahtar oyuncu olacağını” kaydetti.

Biden, “Modern tarihin kritik bir anında ideal bir konuma sahipsiniz. Bu nedenle Kıbrıs için gelecek güzel günler sürpriz teşkil etmiyor” ifadesini kullandı.

BIDEN ZİYARETÇİ DEFTERİNİ İMZALADI

Habere göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, yemek öncesinde Rum Başkanlık Sarayı’ndaki ziyaretçi defterini de imzaladı.

Biden, deftere yazdığı yazıda, Güney Kıbrıs’ı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

KKTC Ülkü Ocakları Güney Kıbrıs'ta KKTC bayrağına yapılan saldırıyı kınadı
image KKTC Ülkü Ocakları yazılı bir açıklama yaparak Güney Kıbrıs'ta KKTC bayrağına yapılan saldırıyı kınadı.
Tatar: "Bayrağımızı yakanların peşini bırakmayacağız"
image Başbakan Ersin Tatar Güney Kıbrıs'ta ELAM militanlarının KKTC bayrağını yakmalarına tepki gösterdi ve "Kıbrıs Türkü'nün özgürlük ve egemenliğinin simgesi bayrağımızın yakılması kimsenin haddine düşmüş değildir. Hüküme...
Akıncı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınadı
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs'ta ırkçı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınadı.