Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 5 Eylül 2014, Cuma 15:17
banner

KKTC'nin ilk yerli üretim güneş enerjili arabası MZ 535

KKTC'nin ilk yerli üretim güneş enerjili arabası MZ 535Yakın Doğu Üniversitesi’nin AR-GE ekipleri tarafından tasarlanıp üretilen ve ülkemizin güneş enerjisi ile çalışan ilk yerli üretim arabası olan RA 25 isimli aracın kaydı Motorlu Araçlar Mukayyitliği tarafından yapıldı. Ülkemizde ilk kez üretilen araç olma özelliği taşıyan RA 25, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından verilen ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan TRNC535/14NEU0001 şasi numarasına sahip.  
Paylaş  
37
41
40
0

Yakın Doğu Üniversitesi,Kıbrıs (Near East University,Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Polis Genel Müdürlüğü Araç Muayene şubesi tarafından bugün gerçekleştirilen muayene işlemleri sonucunda RA 25 tüm kontrollerden başarı ile geçti. Muayene işlemlerinin ardından Motorlu Araçlar Mukayyitliği tarafından kaydı yapılan RA 25’e MZ 535 no’lu plaka verildi. MZ 535 no’lu RA 25’in böylece ülkemizin ilk yerli üretim arabası olduğu da  tescillendi. 

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel yaptığı açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi Ar-Ge ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen ileri teknoloji ürünü Güneş Enerjili RA 25’in muayeneden geçerek Motorlu Araçlar Mukayyitliği tarafından MZ 535 plaka no’su ile kaydının yapılmasıyla birlikte RA 25’in ülkemizin ilk yerli üretimi arabası olduğunun tescillendiğini söyledi. Doç Dr. İrfan S. Günsel araca ismini veren RA’nın eski Mısır’da Güneş Tanrısının adı olduğunu, 25’in ise Yakın Doğu Üniversitesi’nin 25, kuruluş yılını simgelediğini ifade etti. 

Doç. Dr. Günsel, Çevre Dostu RA 25’in ülkemizin yollarında kullanılmaya başlanmasının Yakın Doğu Üniversitesi’nin ülke bilimine ve insanına katkı koymada ulaştığı lider rolünün bir göstergesi olduğunu ifade etti. RA 25’in bilimsel ve teknolojik araştırma, geliştirme ve üretim çalışmalarında ülkemiz açısından bir milat olduğunun altını çizen Doç. Dr. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu alanda olduğu gibi bilimin tüm alanlarında toplumuna ve dünyaya katkı sağlayacak ilklerin yaratıcısı olmaya devam edeceğini vurguladı. Doç. Dr. Günsel, RA 25’in üniversitelerin bilim ve düşünce üretmenin yanı sıra bu düşünceleri hayata geçirerek toplumsal fayda yaratma ve toplumun geleceğinde öncü rolü oynama misyonunun da önemli bir simgesi olduğunu kaydetti.  

RA 25 Pazartesi günü Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 27 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA tarafından organize edilen “Güney Afrika Güneş Enerjili Araçlar Rallisi’nde ülkemizi temsil etmek üzere Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gitmek üzere yola çıkıyor. 

RA 25’in Teknik Özellikleri: 

Tamamen güneş enerjisiyle çalışan ve 1800 Watt gücünde doğru akımlı bir motora sahip olan üstün teknoloji ürünü RA25  150 km hıza ulaşabiliyor. Üç tekerlekli olarak dizayn edilen araç, özel olarak üretilen Michelin 95/80R16 Solar Radial lastikler, 550 adet 12.5 X 12.5 cm. büyüklüğüde 550 adet solar panel, 500 adet laptoplarda kullanılan ve şarj edilebilen Panasonic 3.7 voltluk 2250 mAh değerinde pil, 1 adet 1800 Watt gücünde doğru akım elektrik motoru, 1 adet motor sürücü, 2 adet MPPT (Maximum Power Point Tracking), 2 adet Hücre Kontrol Ünitesi (Cell Management Unit) ve 1 adet Pil Kontrol Ünitesi (Battery Management Unit) ile donatılmıştır. Modern araçlarda kullanılan disk fren sistemine sahip olan araçta direksiyon ve süspansiyon yapısı Formula 1 araçlarında olduğu gibi dizayn edildi. Teknoloji  harikası gelecek nesil aracın sadece ileri ve geri olmak üzere iki vitesli kontrol paneli bulunmaktadır. RA25 5 metre uzunluğunda, 1.8 metre genişliğinde ve yerden en yüksek noktası ise 1 metre olacak şekilde dizayn edildi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

GSM operatörleri ile BTHK, Akıncı başkanlığında toplanıyor: "İlk 'net' ALO, H...
image Kıbrıs Postası'na konuşan İki Toplumlu Komiteler Genel Koordinatörü Dr. Meltem Onurkan Samani, Güney'deki GSM operatörlerinin önündeki hukuki engelin aşıldığını,  Kuzey'deki GSM operatörleri ile BTHK'nın pazartesi gün...
YKP: "Hükümet aynı, konuşulanlar aynı"
image YKP Sekretarya üyesi Alpay Durduran, Türkiye'nin isteği üzerine hükümetin istifa ettiğini ve verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını savundu.
Bugün mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık
image 25/05/2019 tarihli mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık.