Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 17 Şubat 2017, Cuma 07:35
banner

Operatör şirketleri, "Numara Taşınabilirliği" uygulamasından memnun

Operatör şirketleri, Numara Taşınabilirliği uygulamasından memnunBayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, dün yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK)’nun  numara taşınabilirliği ile ilgili mevzuat çalışmalarını tamamlandığını, sistemin kurulumu ile ilgili şartnamelerin de hazırlandığını açıkladı.
Paylaş  
11
29
14
0

Rüstem Tüccar

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, dün yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK)’nun  numara taşınabilirliği ile ilgili mevzuat çalışmalarını tamamlandığını, sistemin kurulumu ile ilgili şartnamelerin de hazırlandığını açıkladı.

Alınan karardan memnun olduklarını ifade eden Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, “Rekabet açısından hareketi artırıcı, müşteri memnuniyeti bakımından son derece doğru ve haberleşme özgürlüğündeki kısıtlamayı sona erdirecek bir uygulama” dedi.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Barış ise şirket olarak insan kaynağı, bilgi, teknik donanım ve yatırımlarını bu önemli tarihi dönüşüme odakladıklarını ifade etti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, dün yaptığı açıklamayla uzun zamandan beri uğraş verdikleri numara taşınabilirliği uygulaması ile kullanıcının telefon numarasını değiştirmeksizin hizmet aldığı haberleşme sağlayıcıyı değiştirebileceği bir sistem olacağını ve birçok kullanıcıya kolaylık sağlayacağı belirtti.

Bakanın açıklamaları üzerine alınan kararı değerlendiren Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, karardan memnun olduklarını hatta bu kararın alınmasında geç bile kalındığını ifade etti.

“UYGULAMA İÇİN GEÇ BİLE KALINDI”

Tanpınar, “GSM operatörlerinde uygulanacak numara taşınabilirliği kararı, rekabet açısından hareketi arttırmak için alınması gereken, hatta olmasa olmaz bir karardı. Bu uygulama, Türkiye’de 6-7 yıl önce yapılmıştır. Dolayısıyla ülkemizde bunun uygulamaya geçilmesinde geç bile kalındığını söyleyebilirim” dedi.

“KULLANICILARIN OPERATÖR DEĞİŞİMİNDE KAYGILARI SONA ERECEK”

Daha önce, müşteri, kullandığı operatörün hizmet kalitesinden memnun olmasa bile, numarasının değişeceği ve çevresine yeni numarayı nasıl ulaştıracağı gibi kaygılarından, operatör değiştirmeye sıcak bakmıyordu. Bu da kullanıcıların iletişim özgürlüğünü kısıtlıyordu. Bu uygulama yürürlüğe girince, artık müşteriler özgür bir şekilde numarasını değişmeden operatör değişimi yapabilecek” diyen Tanpınar, bunun hep müşteri memnuniyetinin artmasına hem de operatörler için hizmet kalitesini arttırma çabasına girmesini ve dolayısıyla rekabetin artması yönünden memnuniyet verici bir getiri sağlayacağını vurguladı.

Telsim olarak, 5 yıldır bu uygulamanın gelmesi için ciddi şekilde çalışmalar yaptıklarını ifade eden Tanpınar, “Alınan karar neticesiyle tüm kullanıcılar, haberleşme özgürlüğü açısından kısıtlanmadan, numarasını değişmeden aldığı hizmet doğrultusunda karar verebilecek” şeklinde ifade etti.

BARIŞ: “ŞİRKET OLARAK, UYGULAMA İÇİN SON DERECE HEYECANLI VE HEVESLİYİZ”

 Öte yandan Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak “numara taşınabilirliği” ile ilgili gelişmeleri heyecanla izlediklerini belirten Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Barış, söz konusu uygulamayla birlikte, Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak dünyanın en ileri teknolojilerini müşteri memnuniyeti odağında çok daha geniş kitlelerle buluşturmak için son derece hevesli ve heyecanlı olduklarını ifade etti.

Barış, “Kuzey Kıbrıs Turkcell, yıllardır yaptığı gibi yine en fazla tercih edilen operatör olmak yönünde elbette iddialıdır; kalitesini, gücünü, avantajlarını yeni müşterilerle tanıştırmak yönünde ciddi bir deneyime sahiptir” dedi.

Şirket olarak kendi altyapısı ve süreçler açısından da numara taşınabilirliğine hazır olduklarını ifade eden Barış, “Büyük resme baktığımız zaman bizler için asıl heyecan verici süreç, dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetleri vizyonunu ileriye taşımaktır” şeklinde konuştu.

Hedeflerinin, mobil iletişimde ayrıcalıklı bir dönem başlatacak 4G / 5G’ye geçiş olduğunu söyleyen Barış, “Kuzey Kıbrıs Turkcell, insan kaynağı, bilgi, teknik donanım ve yatırım olarak bu önemli tarihi dönüşüme odaklanmıştır” dedi.

UYGULAMA NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

Mobil Numara Taşınabilirliği uygulamasının özellikleri ise özetle şöyle:

  • Numara değiştirmeden haberleşme sağlayıcısını değiştirebilme lüksü.
  • İstenilen haberleşme sağlayıcısından hizmet alınımının kolaylaştırılması.
  • Haberleşme sağlayıcısı değişikliği nedeni ile zorunlu numara değişikliklerinden oluşan masrafların, haberleşme kaybının vs. ortadan kaldırılması.
  • Abone tutmak adına, haberleşme sağlayıcısının, gerek hizmet çeşitliliği gerekse tarife açısından tüketici yararına uygulamaları arttırmasının teşvik edilmesi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Baybars: "Şansal'ın deport kararı hukuka aykırıydı, geri aldık"
image Meclis Genel Kurul’da ilk olarak Genel Kurul’a sunuşlar yapıldı.
"Yeni T izni verilmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılmadı, yapılmayacak...
image Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, son günlerde, bakanlığın yeni ticari araç işletme izni (T izin) verilmesi için çalışma yaptığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
HP, bazı bölgelerde belediye başkan adaylarını belirledi
image Halkın Partisi dün akşam gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında Haziran 2018 Yerel Yönetimler Seçimi’nde nasıl bir yol izleneceği, kendi adayları ve hangi adaylara destek belirtileceği konusunda kararlar aldı.