Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 14 Nisan 2017, Cuma 06:58
banner

Suiçmez: "Hala Sultan Tekkesi'nde Kıbrıslı Türklerin ibadet etmesi engellense ne hissederdiniz?"

Suiçmez: Hala Sultan Tekkesi'nde Kıbrıslı Türklerin ibadet etmesi engellense ne hissederdiniz?İbadet özgürlüğü konusunda empati yapmamız gerektiğini belirten Din İşleri Eski Başkanı Yusuf Suiçmez, “Hala Sultan Tekkesi’nde Kıbrıslı Türklerin ibadet etmesi engellense ne hissedeceğimizi düşünerek hareket etmeliyiz” uyarısında bulundu.
Paylaş  
35
28
33
3

Kıbrıs Postası - Ahmet Vamık

İbadet özgürlüğü konusunda empati yapmamız gerektiğini belirten Din İşleri Eski Başkanı Yusuf Suiçmez, “Hala Sultan Tekkesi’nde Kıbrıslı Türklerin ibadet etmesi engellense ne hissedeceğimizi düşünerek hareket etmeliyiz” uyarısında bulundu.

Siyasi konuların dini özgürlüğe yansımaması gerektiğine değinen Suiçmez, din ile siyaset arasındaki dengenin kurulması gerektiğini ve laikliğinde bunu öngördüğünü dile getirdi.

Siyasilerin zaman zaman siyasi argümanlar ile şov yaptığını ve sert ifadelerle açıklamalarda bulunduğunu belirten Suiçmez, yaşadığımız coğrafyada yeterince kan ve göz yaşı olduğunu, bu nedenle daha fazlasını yaratmanın anlamı olmadığının altını çizdi.

Din İşleri Eski Başkanı Yusuf Suiçmez, Kıbrıslı Rumların, Mağusa Suriçi’nde bulunan Ay İkserino Kilisesi’nde Paskalya Yortusu nedeniyle düzenlenmesi planlanan ayinin engellenmesi konusundaki düşüncelerini Kıbrıs Postası ile paylaştı. Siyasi konuların dini özgürlüğe yansımaması gerektiğine değinen Suiçmez, din ile siyaset arasındaki dengenin kurulması gerektiğini ve laikliğinde bunu öngördüğünü dile getirdi.

“BU ÜLKEDE YAŞAYAN HERKESİN ÖZGÜRCE İBADET EDEBİLMESİ GEREKİYOR”

“Benim dönemimde de benzer bir olay yaşanmıştı ve ne Dışişleri Bakanlığı ne de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bu engellemeyi üstlenmemişti. Ben de gerekli girişimleri yaparak sorumluluğu üstlenip bu engellemeyi ortadan kaldırmıştım” diyen Yusuf Suiçmez, inanç hürriyeti olduğunun altını çizerek, bu ülkede yaşayan herkesin özgürce ibadet edebilmesi gerektiğini vurguladı.

“OSMANLI’DA HER DİN MENSUBUNA İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ TANINIYORDU”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’ne değinen Suiçmez, siyasal gerekçeler ile dini ibadet hakkının engellenemeyeceğini ifade etti. Her inanca açık olunması gerektiğine dikkat çeken Yusuf Suiçmez, “Osmanlı geleneğinden gelen bir toplumuz ve Osmanlı’da her din mensubuna ibadet özgürlüğü tanınıyordu. İbadet hakkının ertelenmesi karşılıklı olarak güven sarsıcı adımlardır ve bunu kimse istemez” şeklinde konuştu.

“LAİK BİR HUKUK DEVLETİNDE İNSANLARIN DİNİ İNANCININ GÜVENCE ALTINA ALINMIŞTIR”

Laik bir hukuk devletinde insanların dini inancının güvence altına alındığına dikkat çeken Yusuf Suiçmez, bir istismar olayının söz konusu olması halinde din görevlilerine gerekli uyarının yapılabileceğini ve KKTC’ye yönelik olumsuz siyasi ithamlarda bulunması halinde hakkında yasal işlem başlatılabileceğini sözlerine ekledi.

“DİN ADAMLARININ SÖYLEMLERİ NEDENİYLE İNSANLARIN İBADET ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAK ETİK DEĞİL”

Din adamlarının söylemleri nedeniyle insanların ibadet özgürlüğünü kısıtlamanın etik olmadığını vurgulayan Suiçmez, “Avrupa’da yaşayan yüzbinlerce Müslüman var. Onların dini özgürlüğü kısıtlanmaya çalışıldığı zaman yüzümüz kızarmadan nasıl çıkıp da buna tepki gösterebiliriz” dedi.

“HALA SULTAN TEKKESİ’NDE KIBRISLI TÜRKLERİN İBADET ETMESİ ENGELLENSE NE HİSSEDECEĞİMİZİ DÜŞÜNEREK HAREKET ETMELİYİZ”

İbadet özgürlüğü konusunda empati yapmamız gerektiğini belirten Yusuf Suiçmez, “Hala Sultan Tekkesi’nde Kıbrıslı Türklerin ibadet etmesi engellense ne hissedeceğimizi düşünerek hareket etmeliyiz” uyarısında bulundu. Olumlu ilişkilerin medeni anlayış açısından doğru adımlar olduğunu kaydeden Suiçmez, çatışma kültürünün engellenmesi için özellikle ibadet özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiğini ifade etti.

“YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYADA YETERİNCE KAN VE GÖZ YAŞI VAR”

Siyasilerin zaman zaman siyasi argümanlar ile şov yaptığını ve sert ifadelerle açıklamalarda bulunduğunu belirten Suiçmez, bu tür argümanların halk arasında çatışma kültürünü aşıladığını belirterek yaşadığımız coğrafyada yeterince kan ve göz yaşı olduğunu, bu nedenle daha fazlasını yaratmanın anlamı olmadığının altını çizdi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
2
 
1
 
1
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Nisan 2017, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Önüne ardına bakmadan düşüncesizce yapılan bir açıklama.... Sen de Rumlar gibi bir senede 100'e yakın ibadet yapar durumda ol da öyle konuş... Bizim bir talebimize onlarca taleple geliyorlar ve işi suistimal edip siyasete döküyorlar. Verilen onlarca izini görmezden gelip bizim tarafımızdan yapılan bir dini ziyareti tartışma konusu yapman senin hangi safta yer tuttuğun konusunda soru işareti yaratır Yusuf Efendi! İyisimi sen bir de bunun empatisini yap!

14 Nisan 2017, Cuma
Ulus         - Lefkosa
Tahsin gibi ortacagdan kalmalar ne analar dinden ki ama yukarda allah var.

14 Nisan 2017, Cuma
Remzi Ünal         - Mağusa
Kendi adıma konuşursam hiçbişey hissetmem, anam da babam da larnaka göçmeni olmasına rağmen ömrümde merak edip de gitmedim. Camiye gitmek istersam bizim tarafta sürüyle cami var. Esas kendisine sormak lazım "empati" adı altında rumların sözcülüğnü yaparken ne hisseder diye.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Arıklı: "Belediye Meclisinde en çok oy alan ve en çok meclis üyesi çıkaran 3....
image YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, dün yapılan seçimlerin ardından kısa bir değerlendirme yaptı.
LGBTİ haklarının tanınması konusunda seminer düzenleniyor
image LGBTİ haklarının tanınması konusunda seminer düzenleniyor.
Akıncı: "Uygar bir ortamda seçimini yapmasını bilen halkımız kutlanmaya değer...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün yapılan yerel seçimlerin büyük bir demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.