Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Nisan 2017, Salı 15:43
Başbakan Hüseyin Özgürgün'den Ombusdsman'a "Yetkiniz dışına çıktınız"
Başbakan Hüseyin Özgürgün'den Ombusdsman'a Ombusdsman Emine Dizdarlı'nın Halkın Partisi tarafından yapılan başvuruyu değerlendirip Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün İstanbul'da kızının mezuniyet törenine 7 kişilik ekiple katılarak, yapılan harcamaları devlet kasasından karşılanmasına ilişkin yayınladığı rapor üzerine Başbakan Hüseyin Özgürgün'den cevap geldi.
Paylaş  
39
38
33
9

Ombusdsman Emine Dizdarlı'nın Halkın Partisi tarafından yapılan başvuruyu değerlendirip Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün İstanbul'da kızının mezuniyet törenine 7 kişilik ekiple katılarak, yapılan harcamaları devlet kasasından karşılanmasına ilişkin yayınladığı rapor üzerine Başbakan Hüseyin Özgürgün'den cevap geldi.

Bir süreden beridir ülke gündeminde konuşulan konu ile ilgili Dizdarlı, Halkın Partisi'nin başvurusu üzerine değerlendirme yapmış ve “Toplum vicdanını rahatsız etti” açıklaması yapmıştı.

Bu açıklamanın üzerine ise Başbakan Hüseyin Özgürgün bir açıklama yaptı.

Özgürgün, Ombusdsman'ın H(k-1) 249 – 2016 sayılı kararı ile ilgili raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, yazılı ve göresel basında çıkan konu ile ilgili raporu üzülerek okuduğunu 38/1996 sayılı Yüksek Yönetim Denetçisi Yasası'nın 13. Maddesinin 1. Fıkrasının (a) bendinde Bakanlar Kurulu'nun yetki dışında olduğunu söyledi.

Özgürgün, aynı maddenin (2). fıkrasının ise 1. fıkranın (a) bendinde öngörülen makamların ve kurumların yetkisi dahilinde olan konular ile ilgili müracaat veya duyum alınması durumunda konunun ilgili makama iletilmesi gerektiği şeklinde bir düzenleme olduğunu hatırlattı.

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bu bağlamda, hali hazırda konu ile ilgili müracaat Anayasal kurumlarımız olan Sayıştay Başkanlığı ve Hukuk Dairesi'ne iletilmiş ve müracaatı yapanlara gerekli yanıtlar verilmişken, yukarıda bahsedilen mevzuat uyarınca size yapılan müracaatı ilgili makamlara iletmeniz yerine yetkiniz dışına çıkarak böyle bir rapor yayınlamanıza anlam verilememiştir.

Bilgi edinilmesi ve gerekli titizliğin gösterilmesini rica ederim.”

 Dizdarlı, Başbakan Özgürgün'ün kamu kaynaklarını özel amaçlar için kullandığını açıkladı


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
0
 
14
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
9
ONAY BEKLEYENLER
0
25 Nisan 2017, Salı
Salih         - Lefkosa
Bir salvo atissa sayin eski Saglik Bakani Mustafa Arabacioglu'dan"DEVLET ADAMI GEREGINI YAPMASINI GEREKIR,BULUNDUGU MAKAM DOLAYISI ILE DEVLETIN IMKANLARINI KULLANARAK,YURT DISINA GITMESI ETIK DEGILDIR".

21 Nisan 2017, Cuma
Mehmet         - Lefkosa
Devlet adamlığı kariyer, insiyatif, dürüstlük, vatandaşların haklarına eşit yaklaşım,doğru ile yanlısı anında ayirt edebilme yeteneği ve yasalara uygun hareket etme dürüstlüğü ister.Yorumlar sizin!!!!!

21 Nisan 2017, Cuma
Bahar         - Lefkosa
HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ
Ombudsman Emine Dizdarlı, Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün, İstanbul'da kızının mezuniyet törenine 7 kişilik ekiple katıldığını ve yapılan harcamaların devlet kasasından karşılandığını açıklayınca, Sayın Özgürgün " Ombudsman yetkisini aştı." dedi. Yetkisini aşan; görevini dürüstçe yapan Sayın Dizdarlı değil,bizzat sizsiniz sayın başbakan.Hem özel giderlerinizi devlete ödeteceksiniz hem de ombusmana saldıracaksınız. Pes doğrusu!

20 Nisan 2017, Perşembe
Gursel         - Lefkosa
KIZARMAZSA?
Bir ''Başbakanın'', Parasal Tutarı Her Ne Olursa Olsun, Yedi Kişiyle Birlikte Halkın Cebinden ÖZEL Seyahate Çıkmış Olması, En Hafifinden YÜZ KIZARTICI Bir Suç Değilse Eğer...Yüz Kızartıcı Suç Nedir? Bir Tarifini Yapar mısınız Bizlere Lütfen? YANİ ADAMIN YÜZÜ KIZARMIYORSA, SUÇ UNSURU ORTADAN KALKMIŞ MI OLUYOR? İNSANIN YÜZÜ İLE, YANAK VE TEN RENGİ İLE Mİ İLGİLİ ACABA SUÇUN OLUŞUMU GERÇEKTEN? YÜZÜN RENGİ DÖNMEYİNCE KURTULUYOR MU İNSAN, NE HALT EDERSE ETSİN? YÜZ DAMARLARI DERİNDE OLANLAR, TANSİYONU DÜŞÜKLER, KANSIZLAR, KESİN KURTULUYOR MU SORUDAN SUALDEN BİLE? HUKUK, BU KURALA GÖRE ÇALIŞMAZ HERHALDE. ÖYLEYSE EĞER, YÜZLERİNE BAKACAKSAK KIZARAN VAR MI DİYE, DAHA ÇOK BEKLERİZ..!

19 Nisan 2017, Çarşamba
Serife         - Lefkosa
Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış dedikleri işte tam da bu. Sayııştaylığa açıklama yapacağına bir de uyarı verir zaten o oturduğu koltuğun bunların gözündeki anlamı budur devlet parasını ozel işlerine harcamak sadece bu mu bunun harcadığı daha neleri var saymakla bitmez Biraz adam olun çok zor olmasa gerek de yaptığınız yanlışların arkasında durun. devlet olmayı öğrenemediniz hala bu saatten sonra da sizden bir ...(=fiski) olmaz

19 Nisan 2017, Çarşamba
ali mehmet         - londra
yani ozgurgun diyorki ben yasal olmayan parayi harcayacagim.bana kimse hesap soramaz.yasasin banana cumhuriyeti.bazilarinin yuzundeki deri kalin olur

19 Nisan 2017, Çarşamba
Alexy Flemming         - Massachusetts
Sayın Başbakan, Topluma gündem olmuş bir konu üzerinde, "Sayıştay Başkanlığı" ve "Hukuk Dairesi"nden önce, KIBRIS TÜRK MİLLETİNE açıklamalarda bulunup hesap vermeliydiniz. "Sayıştay Başkanlığı" ve "Hukuk Dairesi", MİLLET hesabına hareket eden, alanıyla ilgili konularda MİLLETi temsil eden kurumlardır. Almanya Cumhurbaşkanı hepi topu 700 Euroluk böylesi bir masraf için, Cumhurbaşkanlığından istifa etti, kendini aklamak için mahkemeye gitti, aklandı. Tamam, siz istifa etmeyin, ama, YAPMANIZ GEREKENİ DE YAPIN Bİ ZAHMET. "Sayıştay Başkanlığı" ve "Hukuk Dairesi"ne bilgi verdim, diyerek, topu taca atmanın anlamı yok. 21. yüzyılın teknolojik çağında, bir numaralı hesap verme makamı, MİLLETtir.

19 Nisan 2017, Çarşamba
Hasan         - Lefkosa
Artik bu isin sakasi yok.Ya sayin Ozgurgun cok bilgisiz,kendi devletinin yasalarini bilmiyor,ya da ben ne istedigimi yaparim kimse karisamaz modunda.Sayin Basbakan cok komik durumdasiniz S. Emine Dizdarlı Yetkileri içinde hareket etti. KKTC Anayasası madde 114 diyor ki " Yönetimin hizmet veya eyleminin geçerli mevzuata ve mahkeme kararlarına uygunluğunu veya yönetsel veya yürütsel görevlilerin hizmet veya eylemlerini denetlemek, soruşturmak ve rapor düzenlemek ve yasalarca kendisine verilen görevleri yapmak için Cumhurbaşkanınca Meclisin onayı ile atanır. Yetki alanı dışında olan hizmetler ise Yargı organları, dış politika ve ülke savunmasını ilgilendiren konulardır. Şimdi son günlerin konusu olan rapor yargı, dış politika veya ülke savunması ile mi ilgilidir? Sayin Ozgurgun allah askina.

18 Nisan 2017, Salı
Bora         - Lefkosa
Ne ilkidir ne de sonu olaacak bu devletin kaynaklarini sahsi isleri icin kullanmak.Once cocuklari ve kendinin Kibris Cumhuriyeti pasaportlari ile onumuze cikti,sonra odenmeyen cicekler,silinen cezalar ve simdi de bu.Birazcik tahsilliysa istufa etsin artik.

Gürcafer: "Şiddet olayları üzücü... Bu zihniyetin topluma hiçbir faydası olam...
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer dün Meclis dışında ve içinde yaşanan olayları kınadı.
Tarım Dairesi'nden tahılda mantar, bit ve güve uyarısı
Tarım Dairesi, tahıl arazilerinde mantar, yaprak biti ve yaprak güvesi (Sirividi) hastalıklarına rastladığı uyarısında bulunarak, zirai mücadele çağrısı yaptı ve ilaç tavsiye etti.
Akça: "Afrin'de savaşmak için başvuru yapacağız"
Rauf R. Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği  Başkanı Latif Akça, Afrin’e düzenlenen harekatta gönüllü savaşmak için yarın 09.30'da Asal Şube'ye başvuru yapacaklarını açıkladı.