Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Nisan 2009, Pazartesi 21:58
banner

Soyer istifasını ne zaman sunacak?

Soyer istifasını ne zaman sunacak?

KKTC’de dün yapılan milletvekilliği genel seçiminin tamamlanmasının ardından sonuçların resmileşmesi süreci devam ediyor.Yüksek Seçim Kurulu, bugün ülke barajı olan yüzde 5’i geçen siyasal partileri (UBP, CTP, DP, TDP ve ÖRP)  Resmi Gazete’de ilan etti.

Paylaş  
68
139
57
10

YSK yarın da, kesinleşmemiş resmi sonuçlara göre seçimi kazanan milletvekillerinin listesini yayınlanmak üzere basımevine gönderecek.

Milletvekilleri, isimlerinin  Resmi Gazete’de ilan edilmesinin ardından itiraz sürecinin de tamamlanmasıyla mazbatalarını alacaklar.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in de seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanmasından sonra mevcut hükümetin istifasını sunması bekleniyor.

Bu arada hükümetin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler Merkez Yönetim Kurulu yarın toplanarak seçim sonuçlarını değerlendirecek. Seçimde oy kaybeden ve Meclisteki milletvekili sayısını da 15’e düşüren CTP saat 11.00’de Parti Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer başkanlığında toplanarak gelinen durum ve bundan sonra izlenecek tutumu belirleyecek.

Öte yandan seçimi oyların yüzde 44.02’sini alarak tamamlayan ve milletvekili sayısını 26’ya çıkararak tek başına iktidar şansını elde eden Ulusal Birlik Partisi’nin yetkili organlarının da yarın toplanarak süreci değerlendirmesi ve izlenecek prosedüre ilişkin karar alması bekleniyor.

Anayasa’ya göre, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, milletvekilliği genel seçiminin Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonraki 10’uncu gün saat 10.00’da kendiliğinden toplanacak. Meclise, toplantıda hazır bulunan en yaşlı milletvekili başkanlık edecek. Buna göre, ilk toplantının başkanı, meclisin en yaşlı üyesi sıfatını taşıyan 71 yaşındaki UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu olacak.

En genç 2 milletvekili ise katiplik görevlerini yerine getirecek. UBP Milletvekilleri Sunat Atun ile Kemal Dürüst meclisin en genç iki üyesi olarak ilk toplantıda katiplik yapacak.
Milletvekilleri bu ilk toplantıda ant içecek.

Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verecek. Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini alan her milletvekili, bu görevini en geç 15 gün içinde tamamlamak veya görevi geri vermekle yükümlü…

Görevi alan grup başkanı veya milletvekilinin önerisine göre bakanlar Cumhurbaşkanı’nca atanacak. Bakanlar, milletvekili olmayan kişiler arasından da atanabiliyor.

Yeni Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı’nca atanıncaya kadar mevcut hükümet devam edecek.

Cumhurbaşkanınca atanan Bakanlar Kurulunun listesi, tam olarak, Cumhuriyet Meclisi’ne sunulacak. Bakanlar Kurulunun programı, atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde, Başbakan veya bir bakan tarafından Cumhuriyet Meclisi’nde okunacak ve ardından güvenoylamasına gidilecek.

Programın Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasından sonra iki tam gün sonra görüşmeler başlayacak ve bittikten iki tam gün sonra oylama yapılacak. Anayasa’ya göre güvenoyu alan Bakanlar Kurulu’na karşı, güven oylamasından sonra üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
10
ONAY BEKLEYENLER
1
21 Nisan 2009, Salı
M.A         - Lefkoşa
İbo, siz hemen Türkiyeci oldunuz da bize Avrupayı çok mu gördün. Sen demiyormuydun Avrupalı olun diye. Ne dengesiz adamsın yav :))

21 Nisan 2009, Salı
Funda         - Admin
Sayın Vatandaş,

Umarım herhangi bir yanlış anlaşılma yoktur. Eğer bu ‘veda’ mesajınız, bugün admin olarak yazdığım ve görevimin gerektirdiği bir sorumluluk olan yorumlarla ilgiliyse inanın çok üzülürüm.

Küfür-argo-kişilik haklarını ihlal içerikli yorumlara gönderen kim olursa olsun, sebebi ne olursa olsun, mesleki etik açısından ve yasalar gereğince müdahale etmek durumundayız.

Bunu lütfen kişisel olarak algılamayınız.

Sizi ve bizim için gerçekten çok değerli olan yorumlarınızı gazetemizde hep görmek dileğiyle…

Saygılarımla,
Funda Gülseven
Admin

21 Nisan 2009, Salı
vatandaş         - lefkoşa
Arkadaşlar . artık benden paso bu kadar yeter ULUSAL BİRLİK PARTİSİ de başa geldi YÜCE HALKIMIZIN sayesinde yani sizin anlıyacağınız bu kadar atışma ve bukadar tartışma yeter en doğrusu birbirimizi daha fazla incitmeden ve birbirimize olan saygımızı yitirmeden el frenimizi çekelim. En çok neye üzülüyorum biliyor musunuz avgat ve Londralı arkadaşımız erdemliliğini gösterdi ve tebrik etti bir sayın bitik hariç varsın olsun onuda benden sonra gelecek yorumcu arkadaşlara havale ediyorum. İstediği kadar borazanını öttürsün burada gün gelecek UBP de çtp nin yaptığını devam ettirirse burada sizlerle beraber borazan öttüreceğim hiç kimse gücenmesin ben her zaman dar gelirli ESNAFIN VE HALKIMIN yanında olacağım tüm KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ HALKINA EN İÇTEN DİLEKLERİMİ VE SAYGILARIMI SUNARIM HOŞÇAKALIN SAĞLICAKLA KALIN. Not: ben her zaman facebookta (kadir alacan) adlı nikte olacağım orada sadece dostluğa ve arkadaşlığa önem verenleri beklerim . gerçek dostluk ve arkadaşlık benim için her şeyden daha önemlidir:

21 Nisan 2009, Salı
ibrahim         - londra
hemen avrupali olduz ha,hem avrupayi istemezdiniz simdi avrupayida gectiniz.her seyin bir produsoru var bekleyiniz istifasini zamaninda verecektir.hic kuskunuz olmasin

21 Nisan 2009, Salı
Dogrucu         - Lefkoşa
Akçam ART de sayın Fellahoglu çok asabi idi.CTP'nin seçimi kaybetme nedeni olarak yapılan zamları gostermeye çalışan bir bayana agresif bir şekilde hemen bu bayan UBP'li teşhisi koydu.Hala daha kabul etmiyorlar.Ustelik bu nedeni gosteren halkı suçlamaya başladılar şimdi de.O efendiligini daima takdir ettigimiz Fellahoglu akşam tanınmaz halde idi.Acaip sinirli ve agresif idi.Halkla kavga ederek ancak kendi kendinizi yok edersiniz bunu bilin bilmiyorsanız da ogrenin artık.

21 Nisan 2009, Salı
vatandaş         - lefkoşa
durun bakalım ortalıkta talan edilmemiş birkaç yer kaldıysa onlarıda talan ettikten sonra istifa eder mesela akdeniz köyündeki vakıf arazileri gibi:

21 Nisan 2009, Salı
ahmet Osman         - Magusa
Bir an oncesi avrupali bir lider oldugunu gostemeli, partinin onunu acmali ve yeni gelecek liderlere olanak tanimalidir.

21 Nisan 2009, Salı
kıbrıslı         - mağusa
İSTİFA EDİP YERİNİ GENÇ,DİNAMİK ADAYLARA BIRAKMALIDIR.BAŞKANLIĞINDA CTP YE FAYDASI OLMADIĞI ORTADADIR.BUNDAN DOLAYI
İSTİFA ETMEKTE BİR ERDEM SAYILIR.

21 Nisan 2009, Salı
Hayriye Gümüş         - Lefkoşa
Kanımca esas önemli olan partisinin uğradığı hezimetin sorumluluğunu üstlenerek Ferdi Bey'in CTP başkanlığından istifa etmesidir. Yoksa hükümet işi bitti. Eğer AB sadece slogan değilse, Avrupalı gibi davransın istifa etsin. Diğer politikacılara da örnek olsun. Tabii, bizde istifa kültürü yok. Nitekim parti başkanlığından istifa etmeyeceğini açıkladı. Alın size AB.

21 Nisan 2009, Salı
Fırat         - Lefkoşa
Ne kadar erken, o kadar iyi

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Refikoğlu: "Şehir Planlama Dairesi'ni kapatın, anahtarlarını müteahhitlere ve...
image Şehir Plancıları Odası, aralık ayında Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi'nin yürürlüğe girmesinden sonra  Planlama İnşaat Dairesi'nin görüş veren kurum olmaktan çıkıp, planlama onayı veren makam ha...
1 Mayıs İşçi Bayramı iki toplumlu kutlanacak 
image 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Çetinkaya Sahası’nda iki toplumlu ortak miting düzenlenecek
Feray Aytekin Aydoğan seminerde konuşma yapacak 
image Türkiye Eğitim-Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, bugün Lefkoşa’da düzenlenecek olan etkinlikte konuşacak